Tak święcono pokarmy 90 lat temu. Wielka Sobota na archiwalnych zdjęciach

Czy rozmawiałeś kiedyś z dziadkami lub rodzicami, jak obchodzono Wielkanoc, gdy byli jeszcze mali? Czy szli ze swoją rodziną poświęcić pokarm w koszyczku? Czy w ich miejscowości panowały specjalne zwyczaje? Przekonaj się, jak wyglądała święconka 90 lat temu, przeglądając unikatową, archiwalną galerię zdjęć.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / Dziewczynki trzymające koszyczki wielkanocne, 1937 r.

Wielkanoc to szczególne święto dla katolików, którzy uznają je za najważniejsze w całym roku. Przygotowują wtedy pyszne potrawy i nastawiają się na radowanie w gronie najbliższych osób. Trzeba przyznać, że te zwyczaje nie zmieniły się od lat. Dowiedz się, jak w XX wieku obchodzono święta Wielkiej Nocy, przeglądając przygotowaną przez nas galerię.

Zobacz także: Co i dlaczego wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Wielka Sobota w 1932 roku

Czy wyobrażasz sobie, jak spędzano Wielką Sobotę w 1932 roku w podkrakowskich Niepołomicach? Już za chwilę ci to pokażemy. Na zachowanych zdjęciach widać grupę kobiet oraz dzieci idących z koszyczkami do święcenia. Ksiądz błogosławi pokarm i wykonuje pamiątkową fotografię z uczestnikami nabożeństwa. 

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety wraz z dziećmi zmierzają do kościoła, aby poświęcić pokarmy.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz dokonuje poświęcenia produktów znajdujących się w koszyczku.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pamiątkowa fotografia z 1932 roku z Niepołomic.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uczestnicy święconki rozchodzą się do domu.

Wielka Sobota w 1937 roku

Na całe szczęścia dla nas, zachowały się również zdjęcia z 1937 roku. Tym razem zabierzemy cię w podróż do podkrakowskich Tomaszowic i Modlnicy, w których również obchodzono Wielką Sobotę. Pokarmy święcono w specjalnie przygotowanych koszach, zarówno przed kościołem, jak i we dworach. Przekonaj się, jak wyglądała święconka 85 lat temu!

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety z małymi dziećmi zebrały się, by uczestniczyć w obchodach Wielkiej Soboty. Niosą koszyczki wielkanocne do poświęcenia.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety ustawiły kosze przed sobą i czekają na duchownego, który je poświęci. Jak widać na fotografii, to czas do rozmów i radowania się.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kapelan kościelny, jeszcze przed pojawieniem się księdza, zbierał dary, jak np. jajka, które były ofiarą parafian za poświęcenie produktów.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Następnie ksiądz święcił kosze pełne naturalnych, domowych produktów. Kosze kładziono na ziemi w rzędzie, a za nimi ustawiały się kobiety wraz z dziećmi.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz święcił pokarm wielkanocny również w tomaszowickim dworze. Ten wówczas był prezentowany elegancko na stole, już bez wiklinowego kosza.

Sprawdź także: Tak obchodzono Wielkanoc niemal 100 lat temu! Piękna galeria zdjęć

Wielkanoc to szczególny czas, który również warto wykorzystać do wspominania. Tym bardziej że najczęściej, jeśli tylko mamy taką możliwość, spotykamy się w rodzinnym gronie. Zapytaj więc swoich bliskich, czy Wielka Sobota różni się teraz od tej, którą pamiętają z dzieciństwa. Na pewno opowiedzą wiele ciekawych historii.

Zobacz także:

Schabowy palce lizać. Siostra Anastazja zdradza przepis na nietypowy farsz»

Jak rozmrozić mięso w kilka minut? »

10 pomysłów na obiad z niskim indeksem glikemicznym »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 321

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 109

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4