Sprawdź, jak leczyć kaca domowymi sposobami i zapomnij o bólu głowy!

Sylwester był niezwykle udany? Nie wyobrażasz sobie sobotniego wypadu na miasto bez kilku piw lub lampek wina, ale za każdym razem boisz się, że kolejny dzień zostanie okupiony cierpieniem i złym samopoczuciem? Sprawdź, jak leczyć kaca domowymi sposobami i raz na zawsze zapomnij o bólu głowy!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Co powoduje kaca?

- Jak się pozbyć kaca?

- Co zjeść na kaca?

- Czy aspiryna pomaga na kaca?

 

Zanim odkryjesz, jak leczyć kaca po whisky, winie lub piwie, dowiedz się, skąd w ogóle bierze się ten nieznośny stan, który towarzyszy ci dzień po imprezie. Otóż wynika on głównie z odwodnienia, zatrucia organizmu, hipoglikemii lub niedoboru glutaminy i witaminy B12, które są następstwem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu.

W jaki sposób objawia się kac? Są to tak charakterystyczne objawy, że naprawdę trudno je przeoczyć. Wśród nich najczęściej wyróżnia się silny ból głowy, wzmożone pragnienie, światłowstręt, osłabienie, apatię, nudności, biegunkę, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak apetytu, rozdrażnienie, nadmierną potliwość, dreszcze, a także problemy z koncentracją.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają na celu łagodzenie dokuczliwych symptomów. Na szczęście istnieją również domowe sposoby, które skutecznie łagodzą przykre dolegliwości. Jak uporać się z tym nieprzyjemnym stanem? Czy przyda ci się aspiryna na kaca? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

 

Sprawdź także: Jak pić, żeby nie mieć kaca?

Co powoduje kaca?

Zanim poznasz skuteczne sposoby na pokonanie poimprezowego kryzysu, dowiedz się, co powoduje kaca. Otóż w większości przypadków wynika on z odwodnienia - spożywając alkohol, częściej oddajesz mocz i w rezultacie narażasz się na nadmierną utratę płynów.

Inną przyczyną powstawania kaca jest podrażnienie układu pokarmowego. Nie ulega wątpliwości, że alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka, co w konsekwencji prowadzi do dyskomfortu, a także nudności i wymiotów.

Złe samopoczucie po imprezie może wiązać się również z zaburzeniami snu. Człowiek w stanie odurzenia nie zawsze dobrze wypoczywa - regularnie się wybudza i przedwcześnie wstaje. Brak odpowiedniej regeneracji sprawia, że pojawia się ogromne osłabienie i utrata produktywności.

Oczywistym jest fakt, że alkohol w nadmiernej ilości nasila stany zapalne w organizmie. Nietrudno również o zatrucie aldehydem octowym oraz niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy B12 i glutaminy. Zatem jak leczyć kaca po whisky, piwie, wódce i innych trunkach? Sprawdźmy!

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Jak się pozbyć kaca - najbardziej sprawdzone sposoby

1. Odpowiednie nawodnienie

Jako że kac nierzadko wynika z odwodnienia, musisz uzupełnić zapas płynów, które utracił. Postaraj się pić jak najwięcej wody i to nie tylko na drugi dzień po imprezie - ważne, aby regularnie popijać ją w trakcie spożywania alkoholu i tuż przed pójściem spać.

2. Woda z miodem

Miód to obfite źródło fruktozy, która wspomaga metabolizm i przyspiesza oczyszczanie organizmu. Wystarczy dodać go do wody, dokładnie wymieszać i tak przygotowaną miksturę pić dwa razy dziennie. Jeśli chcesz wzmocnić jej działanie, dorzuć do niej plasterek cytryny.

3. Sok z kiszonej kapusty

Jak się pozbyć kaca? Przyjmij dużą dawkę witamin i minerałów! W tym przypadku świetnie sprawdzi się sok z kiszonej kapusty, który zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, a także żelazo, wapń i potas. Ponadto obfituje w probiotyki, które również bywają bardzo pomocne.

4. Zakwas z buraków

Zakwas z buraków wykazuje podobne działanie do soku z kiszonej kapusty. Zawiera cenne witaminy i minerały, które usprawniają proces detoksykacji organizmu. Jeśli nie masz pod ręką zakwasu, sięgnij po prostu po sok z buraka i połącz go ze świeżo wyciśniętym sokiem jabłkowym.

5. Sok z pomidorów

Drżenie ciała i kołatanie serca to niewątpliwie jedne z najczęściej pojawiających się objawów kaca. Wynikają one przede wszystkim z niedoboru potasu, który odpowiada za przewodnictwo nerwowe, regulację napięcia mięśniowego oraz miarową pracę serca. Zacznij dzień od wypicia szklanki soku pomidorowego, a nieprzyjemne doznania powinny znacznie się zmniejszyć.

6. Herbata z imbirem

Trudno jest znaleźć lepszy naturalny środek na mdłości niż imbir. Roślina ta korzystnie wpływa na układ trawienny, a do tego działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W przypadku zatrucia alkoholem najlepiej sprawdzi się świeży imbir - wystarczy zetrzeć go na tarce i dodać do herbaty. Taki napój doskonale smakuje w towarzystwie miodu i cytryny.

7. Ruch

Jak leczyć kaca domowymi sposobami? Nie tylko poprzez nawodnienie! Świetnym sposobem na złe samopoczucie jest spacer na świeżym powietrzu, a nawet krótki jogging. Dzięki temu wydalisz alkohol wraz z potem i dodatkowo się dotlenisz, za co twoja boląca głowa z pewnością ci podziękuje. Zdecydowałeś się na wykonanie lekkiego treningu? Nie zapomnij zabrać z sobą butelki z wodą!

Co zjeść na kaca?

Głowa boli cię tak bardzo, że nie możesz oderwać jej od poduszki, a mdłości nie pozwalają ci wykonywać intensywnych ruchów? Co zjeść na kaca, żeby bardziej sobie nie zaszkodzić? Koniecznie sięgnij po lekkie śniadanie, nawet jeśli wydaje ci się to niewykonalne. Jeśli nie jesteś w stanie zmusić się do zjedzenia większego posiłku, wybierz owoce, np. winogrona i banany, które dostarczą ci odpowiednią dawkę cukru.

Udało ci się stanąć na nogi? Czas skierować swoje kroki do kuchni. Absolutnie nie porywaj się na ciężkie i bardzo tłuste potrawy. Możesz przygotować sobie jajka na miękko ze szparagami, jeśli masz takowe pod ręką - te pierwsze zawierają cysteinę, która wspomaga detoks organizmu, drugie natomiast zmniejszają mdłości, łagodzą ból brzucha i dodają energii.

Jak leczyć kaca po winie, piwie lub whisky? Niezależnie od tego, co ci zaszkodziło, postaw na sprawdzony babciny sposób, czyli rosół. Warto sięgnąć również po kwaśniejsze zupy, takie jak żurek czy ogórkowa. Nie wyobrażasz sobie przełknięcia czegokolwiek? Być może dasz radę zjeść łyżkę miodu, która przynajmniej częściowo przywróci cię do „żywych".

 

Sprawdź także: 5 mitów na temat kaca

Aspiryna na kaca - pomaga czy szkodzi?

Osoby negujące skuteczność naturalnych sposobów na kaca lub pragnące uzyskać jak najszybsze efekty często decydują się na środki farmakologiczne. Do tych najchętniej stosowanych należy aspiryna - tania i dostępna w każdej aptece. Czy aspiryna na kaca to dobry pomysł? Wbrew powszechnym opiniom ten słynny lek przeciwbólowy może przynieść ci więcej szkody niż pożytku.

Warto mieć na uwadze fakt, że aspiryna to źródło kwasu acetylosalicylowego. Ten w połączeniu z alkoholem uszkadza błonę śluzową żołądka, co może skutkować pojawieniem się wrzodów, a nawet krwawieniem z przewodu pokarmowego. Skoro należy unikać leków, jak leczyć kaca? Domowymi sposobami - a jeśli na ciebie nie działają, staraj się nie dopuszczać do takich sytuacji, w których musisz się nad tym zastanawiać!

 

Zobacz także:

Czym zastąpić płyn do mycia naczyń? Domowe specyfiki »

Dlaczego warto jeść ziemniaki? Czego o nich nie wiemy i co z nich zrobić? »

Triki na serniki - co zrobić, by wyszedł idealny? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

3
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

3
Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0
Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1