Ewa_Gotuje

Śledzie na 7 sposobów – idealne na każdą okazję

Śledzie to jedna z najpopularniejszych przystawek na polskich stołach. Potrawa ta jest bardzo uniwersalna i dlatego świetnie sprawdzi się zarówno podczas spotkania z przyjaciółmi, jak i rodzinnej imprezy. Nie masz pomysłu, jak podać śledzie? Zapoznaj się z naszymi recepturami!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Jak zrobić śledzie po kaszubsku

- W jaki sposób przygotować śledzie po wiejsku

- Jak zrobić śledzie po węgiersku

- Czym są śledzie po kołobrzesku

- Jak zrobić śledzie po myśliwsku

- Jak smakują śledzie po sułtańsku

- W jaki sposób zrobić śledzie po japońsku

- Jak zrobić koreczki śledziowe

 

Śledzie to składnik, który towarzyszy nam przez cały rok. Ich uniwersalny charakter sprawia, że chętnie sięgamy po nie, gdy brakuje nam pomysłu na bardziej skomplikowane dania. Większość przepisów z tą rybą jest bardzo prosta i wymaga niewielkiego nakładu pracy. Sprawdź najpopularniejsze receptury na śledzie, po które sięgniesz, gdy zabraknie ci inspiracji.

Śledzie po kaszubsku

Fot. Śledzie dla fanów tradycyjnych smaków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Śledzie po kaszubsku to jedna z najpopularniejszych wersji przekąski z tym produktem. W tradycyjnej wersji muszą znaleźć się dobrej jakości płaty śledziowe, biała cebula, ocet, olej roślinny, suszone śliwki, kiszone ogórki, przecier pomidorowy oraz keczup - najlepiej pikantny

Jakie przyprawy podkreślą smak śledzi w tej formie? W twojej potrawie nie może zabraknąć pieprzu, majeranku, liścia laurowego i ziela angielskiego. Lubisz ostre smaki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do śledzi po kaszubsku dodać ostrą papryczkę, np. chili.

Jeśli interesuje cię nieco słodsza zakąska, dołóż do niej startą marchewkę. Innym, równie ciekawym dopełnieniem dania będzie czerwona papryka, która nada mu nieco węgierskiego charakteru. Nie bój się eksperymentować i dorzuć swoje ulubione warzywa!

Śledzie po wiejsku

Fot. Śledzie po wiejsku to szybka i smaczna przekąska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Nie masz za dużo czasu na przygotowania i szukasz najprostszych rozwiązań? W takim razie śledzie po wiejsku to strzał w dziesiątkę. Receptura nie jest skomplikowana i wymaga tylko kilku elementów. W co warto zaopatrzyć się przed rozpoczęciem pichcenia?

Do podstawowych składników przysmaku należą filety, biała cebula, ocet, olej rzepakowy oraz cukier. Po dokładnym przepłukaniu ryby stwórz zalewę z wody i cebuli, do której dodasz ocet i cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj, poczekaj, aż mikstura ostygnie i zalej nią rybę. Daj potrawie trochę czasu, aby filety przeszły wszystkimi smakami i gotowe!

Śledzie po węgiersku

Fot. Śledzie po węgiersku są wyraziste i bardzo smaczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Śledzie po węgiersku to nie lada gratka dla osób, które uwielbiają pomidorowo-paprykowe smaki. Wyśmienitym dodatkiem to tej odmiany dania są pieczarki. Innym ciekawym pomysłem na wyeksponowanie smaku ryby są rodzynki.

Jakie produkty są niezbędne to przyrządzenia śledzi po węgiersku? W klasycznej wersji powinny znaleźć się filety, cebula, pieczarki, czerwona papryka, słodka papryka w proszku, szczypta chili, cukier, ocet spirytusowy, przegotowana woda, olej rzepakowy lub oliwa, koncentrat pomidorowy oraz sól do smaku.

Śledzie po kołobrzesku

Mniej znaną, ale równie smaczną wariacją rybnej zakąski są śledzie po kołobrzesku. Ten wariant jest bardzo popularny w nadbałtyckich kurortach. Danie fantastycznie sprawdzi się nie tylko solo, ale również jako dodatek do kanapek.

Marynatę do śledzi przyrządza się z przegotowanej wody, octu, cukru, ziaren ziela angielskiego oraz liścia laurowego. Oprócz tego mieszankę warto wzbogacić o olej, cebulę, pieprz i mieloną paprykę do smaku. Jak widać, wystarczy zaledwie kilka podstawowych produktów, aby móc cieszyć się prawdziwym aromatem dania Pomorza Zachodniego w zaciszu własnej kuchni!

Śledzie po myśliwsku

Fot. Śledzie po myśliwsku to ciekawe połączenie ryb i grzybów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Śledzie po myśliwsku to powiew świeżości wśród przystawek śledziowych. Nie tylko świetnie smakują, ale również wspaniale prezentują się na talerzu. Ich receptura obejmuje matiasy, suszone grzyby, liście laurowe, cebulę, przecier pomidorowy, ocet jabłkowy oraz cukier.

Oprócz podstawowych składników przepis wymaga przyrządzenia specjalnej marynaty, którą należy wykonać dzień wcześniej. Chcesz wykonać śledzie po myśliwsku w domu? Zaopatrz się w przegotowaną wodę, ocet spirytusowy, cukier, ziele angielskie, gorczycę oraz cebulę. Pokrój cebulę w pióra i zagotuj wszystkie elementy w niewielkim garnku. Poczekaj, aż płyn wystygnie, a następnie zanurz w nim śledzie na całą noc.

Nazajutrz wyjmij cebulę i śledzie z zalewy, a następnie połącz je z ugotowanymi grzybami. Podsmaż przyprawy na patelni i dodaj przecier pomidorowy, ocet oraz cukier. Poczekaj do ostygnięcia i połącz sos ze śledziami. Danie można podawać z podsmażonym chlebem lub pieczywem razowym.

Śledzie po sułtańsku

Fot. Dla fanów słodko-słonych połączeń mamy śledzie po sułtańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Nie wyobrażasz sobie przekąsek i dań głównych bez bakalii? Śledzie po sułtańsku to doskonałe rozwiązanie dla entuzjastów orzechów i rodzynek. Danie bazuje na filetach, occie, oleju roślinnym, zielu angielskim, listkach laurowych, przecierze pomidorowym, pieprzu oraz keczupie. Miłośnicy ostrzejszych nut mogą dodać ostrą wersję ostatniego produktu.

Które bakalie najlepiej podkreślą smak tej wyjątkowej przystawki? Jeśli lubisz rodzynki, możesz śmiało dosypać je do sosu (pamiętaj, aby wcześniej je namoczyć). Innym rozwiązaniem jest dołożenie płatków migdałowych. Smakosze gustujący w większych orzechach mogą spróbować dorzucić orzechy włoskie, a nawet pokrojone orzechy brazylijskie. Lubisz delikatniejsze smaki? W takim wypadku zdecyduj się na orzechy nerkowca.

Śledzie po japońsku

Fot. Śledzie po japońsku były hitem prywatek w PRL-u / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Nazwa potrawy może zmylić niejednego. Danie to nie ma nic wspólnego z Azją i jest przysmakiem wywodzącym się z tradycyjnej kuchni galicyjskiej. Dlaczego warto postawić na tę zakąskę? Śledzie po japońsku stanowią prawdziwą ozdobę talerza, która smakuje większości osób.

W tej wersji potrawy znaleźć można matiasy, czyli osobniki, które nie odbyły jeszcze tarła. W wielu miejscach jest to produkt trudno dostępny, dlatego możesz zastąpić go filetami z solanki lub oleju. Musisz uciec się do użycia takiego produktu? Pamiętaj, aby dokładnie obmyć rybę - jej oryginalny smak może zaburzyć końcowy efekt twojego dania.

Klasycznymi elementami, które można zawsze spotkać w śledziach po japońsku, są gotowane jajka, groszek konserwowy, czerwona cebula, kiszony ogórek oraz dobrej jakości majonez. Posiekaj drobno wszystkie składniki i wymieszaj je z majonezem. Jeśli nie lubisz ostrego smaku cebuli, możesz sparzyć ją wrzątkiem. Następnie przekrój ugotowane jajka, otocz je filetami śledziowymi i ułóż na wymieszanych warzywach. Smacznego!

Śledzie w formie koreczków

Fot. Koreczki śledziowe sprawdzą się na każdej imprezie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Jeśli śledzie w formie słoikowej lub sałatkowej ci się znudziły, podaj swoim gościom rybę w formie koreczków. Możesz zaserwować ten frykas jako zawijasy lub użyć ryby jako bazy, nabijając ją jako pierwszy produkt na wykałaczkę.

Jakie składniki wyśmienicie uzupełnią smak koreczkowych śledzi? Daj się ponieść fantazji i dodaj do nich to, co lubisz najbardziej. My polecamy połączenie papryki czerwonej, korniszonów lub ogórków kiszonych i czerwonej cebuli. Receptura doskonale sprawdzi się podczas rodzinnego spotkania, a także jako szybkie rozwiązanie przed niespodziewaną imprezą.

 

 

 

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Zobacz także:

Placki z gotowanych ziemniaków: Idealne na słono, jak i na słodko »

Błędy podczas przygotowania owsianki. Czego lepiej unikać? »

Kawa z koglem-moglem to kulinarny hit roku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 53

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0