Grill - temat specjalny

Sezon na rabarbar – poznaj ciekawe przepisy!

Rabarbar kojarzy się z letnim ciastem i kompotem. Jego korzeń to smak dzieciństwa i czasy przydomowego ogródka naszych babć. Kiedyś spożywano go wyłącznie na surowo z odrobiną cukru, dzisiaj jest bohaterem wielu dań i napojów!

Fot. 123RF/Picsel

O rabarbarze słów kilka!

Rabarbar należy do roślin rdestowatych i obejmuje około 60 gatunków występujących w subtropikalnej i umiarkowanej Azji. Ma charakterystyczne duże i długie liście oraz grube ogonki liściowe. W Polsce rabarbar jest uważany za warzywo, a najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest rabarbar lekarski, ogrodowy, kędzierzawy i dłoniasty. Rabarbar jest źródłem wielu witamin: C, E i A, a spożywając go, dostarczysz spore ilości fosforu i potasu. Chcesz wyregulować procesy trawienne, masz cerę trądzikową, a może szukasz zdrowej przekąski? Skuś się na czerwony lub różowy rabarbar! Sezon na rabarbary zaczyna się na przełomie kwietnia/maja i trwa do połowy czerwca, zatem warto się spieszyć!

Lemoniada z rabarbaru

Do wykonania lemoniady przygotuj 2,5 l wody, 3-4 łodygi rabarbaru, 3 łyżki miodu, 3 cytryny, lód i miętę. Wlej wodę do garnka i dodaj do niej pokrojone kostki rabarbaru. Całość gotuj 5 minut, aby warzywo zmiękło. Następnie ugotowany rabarbar rozgnieć widelcem. Wywar pozostaw do ostygnięcia. Dodaj do niego miód, sok z cytryny i wstaw do lodówki na 30 minut. Lemoniadę podaj z lodem, plasterkami cytryny, miętą oraz odrobiną roztartego wcześniej rabarbaru.

Kompot z rabarbaru

Przygotuj 4 średnie łodygi rabarbaru, 2 l wody i 100 g cukru. Łodygę pokrój na małe kawałki do 2 cm grubości i przenieś do garnka o pojemności 2 l wody. Zasyp je cukrem i gotuj pod przykryciem około 30 minut. Gdy kompot przestygnie, przecedź wywar przez sitko. Tym sposobem otrzymałeś kompot z mocną esencją rabarbarową. Dodaj do niego drugi litr wody i gotowe! Wedle uznania podawaj z gorącą lub schłodzoną wodą.

Konfitura z rabarbaru i nutką pomarańczy

Do wykonania konfitury na 2-3 słoiki potrzebujesz: 800 g rabarbaru po obcięciu końcówek, 3 pomarańcze i 160 g cukru brązowego. Rabarbar umyj i pokrój na kawałki o szerokości 1 cm. Z pomarańczy zetrzyj skórkę na tarce oraz wyciśnij z nich sok. Warzywo, skórkę, sok i cukier smaż na patelce na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając.
Potrwa to do 1 godziny. Następnie gotującą się konfiturę przełóż do wyparzonych wcześniej słoiczków. Duży garnek wyłóż ścierką kuchenną, włóż do niego dobrze zakręcone słoiki i zalej gorącą wodą do ¾ wysokości słoików. Gotuj 15 min i gotowe!

Naleśniki rabarbarowe

Przygotuj zwyczajne naleśniki z mleka, mąki i jajek. Potrzebne będzie także 500 g pęczka rabarbaru, sok z pomarańczy, daktyle i cukier brązowy. Rabarbar umyj, utnij twarde końce i pokrój na drobne kawałki. Daktyle wypestkuj i pokrój też na drobno. Rabarbar wrzuć na patelnię, wsyp 50 g cukru i wlej sok z pomarańczy. Całość zagotuj i duś do miękkości. Dodaj daktyle i gotuj je przez chwilę, aby odparować nadmiar płynu. Jeśli uzyskasz konsystencję konfitury, posmaruj nią naleśniki i zalej syropem klonowym.


Reklama

 

Ciasta, ciasteczka i desery!

Rabarbar jest częstym składnikiem wielu ciast. Kruchego, jogurtowego, a nawet drożdżowego! Niezależnie, na jaki wypiek się zdecydujesz, rabarbar musisz odpowiednio przygotować.

Do ciasta kruchego:

Umyj rabarbar, obierz i pokrój na kawałki. Wrzuć go na patelnię z cukrem, mieszaj i smaż, aż zmięknie. Uzyskany syrop możesz użyć do herbaty lub do ciasta. Możesz też podduszony i ostudzony rabarbar wymieszać z odrobiną mączki ziemniaczanej. Gęsta, kleista masa sprawdzi się na kruchym cieście jak tarta.

Do ciasta drożdżowego:

Umyty rabarbar, pokrój na drobne kawałki i ułóż na wierzchu ciasta lub wymieszaj z masą. Pamiętaj, że rabarbar jest kwaśnym warzywem, dlatego obowiązkowo posyp górę ciasta słodką posypką lub kruszonką wykonaną z zimnego masła, cukru i mąki pszennej. Od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz rabarbar. Skorzystaj ze ściągawki przepisowej, w której główną rolę gra właśnie rabarbar! Szukasz niskich cen na blachy i blaszki? Znajdziesz je w sklepie Fabryka Form.

1. Ciasto z rabarbarem

Fot. patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Drożdżówki z rabarbarem

Fot. izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Muffiny z rabarbarem

Fot. patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Tarta z rabarbarem

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Rogaliki z rabarbarem

Fot. paolineczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
8
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 188

30 min
3
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 47

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2