Grill - temat specjalny

Rzymscy medycy leczyli nią wszelkie dolegliwości żołądkowe. Macierzanka – napar, herbata i zastosowanie w kuchni

Nie od dziś wiadomo, że zioła są świetnym sposobem na dolegliwości żołądkowe. Oczywiście, jeśli pojawiają się często, warto udać się z tym do lekarza. Jednak na sporadyczne problemy z układem trawiennym, warto zastosować naturalne metody. Świetnie sprawdzą się na przykład ziołowe napary. Dziś przyjrzymy się bliżej herbacie z macierzanki, sprawdzimy, jakie ma właściwości oraz na co pomaga.

Co daje picie naparu z macierzanki? | Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Różowo-fioletowe, drobne kwiaty, które większość z nas niejednokrotnie widziała w ogrodach, czy na łąkach, to właśnie macierzanka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślina ta oprócz walorów ozdobnych, kryje w sobie właściwości prozdrowotne. Macierzankę wykorzystywali już mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu. Do gatunków macierzanki należy również tymianek. Co ciekawe, łacińska nazwa macierzanki zwyczajnej to Thymus pulegioides, równie cenne właściwości korzystnie wpływające na organizm ma również macierzanka piaskowa, łac. Thymus serpyllum. Sprawdź, kiedy zbierać i jak suszyć macierzankę oraz, jakie jest jej zastosowanie w kuchni. 

Sprawdź także: "Boży chlebek" – smak z dzieciństwa. Jego liście pomagają na trawienie i ból gardła

Jak wygląda macierzanka?

Macierzanka zwyczajna to roślina, która pochodzi z rodziny jasnotowatych, można spotkać ją zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej,  Nowej Zelandii, a nawet niektórych rejonach Afryki. Najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Macierzanka ma niewielkie, gładkie, jajowate liście umiejscowione naprzemianlegle. Jej drobne kwiaty skupione są w kwiatostanach na końcach łodygi, najczęściej występują w różowym kolorze, czasem przechodzącym w fiolet lub czerwień. 

Kiedy zbierać i jak suszyć macierzankę?

Roślinę możemy spotkać w lasach, na łąkach, niektórzy hodują ją również w przydomowych ogrodach. Macierzankę należy zbierać, kiedy kwitnie, następuje to przeważnie od czerwca, aż do sierpnia. Najlepiej suszyć ją w 35 stopniach, zawieszoną w pęczkach, w przewiewnym i suchym miejscu. 

Jakie właściwości lecznicze ma macierzanka?

W składzie macierzanki znajdują się cenne olejki eteryczne, tymol i karwakrol. Roślina ta wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i grzybobójcze, dzięki czemu pomaga zwalczać infekcje. Ma również działanie wykrztuśne i rozkurczowe, przez co pomoże usunąć wydzielinę z układu oddechowego oraz sprawdzi się przy mokrym kaszlu.

Jednak jedną z najbardziej cenionych właściwości tej rośliny jest korzystny wpływ na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Co więcej, napar z macierzanki może pomóc na ból brzucha, ponieważ ma działanie rozkurczowe.

W macierzance nie brakuje również flawonoidów, które wykazują działanie przeciwutleniające, pomagają neutralizować wolne rodniki, a także działają przeciwstarzeniowo i chronią organizm przed nowotworami. Roślina nadaje się również do stosowania zewnętrznego, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, sprawdzi się do przemywania skóry trądzikowej, pomaga również zmniejszyć wydzielanie sebum w przypadku cer tłustych. 

Co zrobić z macierzanki?

Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie macierzanki w kuchni? Z macierzanki można zrobić nalewkę, która przyda się podczas przeziębień oraz problemów z żołądkiem. 

Suszona macierzanka może być używana jako przyprawa, będzie pasować do dań z mięsem, rybami, duszonymi warzywami, a także jako dodatek do sosów i sałatek. W szczególności dobrze komponuje się z potrawami z królika. 

Napar z macierzanki – przepis i na co pomaga?

Przygotowanie naparu, czy też herbaty z macierzanki jest banalnie proste. Wystarczy zaopatrzyć się w łyżeczkę suszu z macierzanki oraz 230 ml wrzątku. Zalej suszoną macierzankę gorącą wodą i odczekaj minimum 10 minut. Kiedy herbata przestygnie, możesz do niej dodać plasterek cytryny oraz łyżeczkę miodu, co poprawi jej smak. 

Taki napar będzie pomocny podczas leczenia przeziębienia, działa antybakteryjnie, dlatego pomoże pozbyć się infekcji. Korzystnie wpłynie również na bolące gardło, zmniejszając jego stan zapalny. Herbata wpływa pozytywnie również na drogi oddechowe, pomaga pozbyć się zalegającej tam wydzieliny. Napar będzie również świetny, kiedy dopadnie cię ból brzucha czy niestrawność. Wesprze trawienie, a także zadziała rozkurczowo. 

Źródło: medonet.pl, portal.abczdrowie.pl

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 10054

30 min
18
Ciasta Domowe rurki z bitą śmietaną

Jeśli szukasz słodkiej przekąski, którą możesz podać do popołudniowej kawy, p...

Odsłon: 119

30 min
2
Zupy Zupa wiosenna

Zupa wiosenna powinna być pełna nowalijek. Nie musisz jednak udawać się w ich...

Odsłon: 977

60 min
4
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 301

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

3