Grill - temat specjalny

Rodzaje makaronów

Wędrując między sklepowymi półkami możemy natrafić na różne rodzaje, gatunki i odmiany makaronu. Podstawową różnicą między nimi są kolor oraz kształt. Spaghetti, farfalle, fussili, czarny, brązowy, pomarańczowy - makaron może przyprawić nas o niezły zawrót głowy.

Fot. www.barillastudio.it


Zacznijmy od... koloru!

Klasycznym kolorem makaronu jest żółty, w różnych odcieniach, od intensywnych, w przypadku znanych z babcinej kuchni makaronów jajecznych, po ciemniejsze, bursztynowe, z samej semoliny i wody.

Coraz częściej spotykamy też makarony brązowe, z mąk pełnoziarnistych czy razowych, często oznaczonych jako ekologiczne. Wybieramy je nie tylko ze względu na smak, ale właściwości dietetyczne. Równie chętnie sięgamy po makarony różnokolorowe - czerwone czy zielone, barwione pomidorami lub szpinakiem, z dodatkiem ziół czy pikantnych przypraw. Prawdziwą ekstrawagancją makaronową jest makaron czarny - barwiony atramentem mątwy lub kałamarnicy - doskonały do dań z ryb i owoców morza.

ebook:   Zakochaj się w makaronach. 30 najlepszych przepisów


ebook   przetwory na cały rok w formacie pdf

ebook   przetwory na cały rok w formacie epub

ebook   przetwory na cały rok w formacie mobi

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.


A jeśli chodzi o kształt...

Spaghetti to bodaj pierwszy włoski makaron, który trafił na polskie stoły. Oryginalnie te cienkie nitki miały aż pół metra długości. Tak długie spaghetti nadal możemy kupić w sklepach, to lunghi, ale obecnie chętniej sięgamy po spaghetti o długości 25-30 centymetrów. Nieco grubszą odmianą spaghetti jest bavette, a cieńszą spaghettini.

Najcieńszą odmianą długiego makaronu jest capellini. Zazwyczaj sprzedawana w formie gniazdek, czasem nosi malowniczą nazwę capelli di'angelo, czyli anielskie włosy.

Oryginalne włoskie spaghetti sporządza się z pszenicy durum, najczęściej podawane jest z prostymi sosami pomidorowymi. Sosy mięsne (w tym słynny sos boloński) Włosi najchętniej łączą z innym rodzajem makaronu, mianowicie długim i płaskim tagliatelle, czy jeszcze szerszym pappardelle. Cieńsze odmiany spaghetti zaś najlepiej smakują z sosami lekkimi, owocami morza lub jako dodatek do zup.

Rurki to penne. Mogą być karbowane i cięte na skos - penne rigate lub cięte prosto - rigatoni. Penne podajemy z sosami na bazie pomidorów, wśród których klasyczną pozycją jest penne all'arabiata, z czosnkiem, papryczką chili, pomidorami i świeżą pietruszką. Inne propozycje do łączenia z penne to amatriciana, czyli sos pomidorowy na ostro z boczkiem lub owoce morza.

Penne w wersji łagodnej to penne napoli, ze świeżymi pomidorami, oliwą z oliwek i z bazylią. Z uwagi na swój kształt penne doskonale komponują się z sosami gęstymi, które wypełniają makaron od środka, a także są idealne do zapiekanek. Cieńsze rurki, lekko skręcone i niekarbowane o nazwie maccharoni są bazą klasycznej, amerykańskiej zapiekanki makaronowo-serowej, czyli mac and cheese.

Osobnym rodzajem rurek, a właściwie rur są canneloni używane do faszerowania i zapiekania. Co ciekawe, pierwotnie canneloni wykonywano przez zrolowanie ugotowanych płaskich płatów makaronowych, czyli lasagne.

Świderki to fussili. Pochodzą z południowych Włoch i są jednym z najpopularniejszych włoskich makaronów. Robi się je z płaskiego paska ciasta, który następnie jest skręcany. Fusilli podajemy z gęstymi, zawiesistymi sosami, grubo krojonymi warzywami, a także z drobiem czy rybami. Polecamy fusilli al tonno, z tuńczykiem czy al salmone z łososiem. Włoskie świderki, podobnie jak rurki, doskonale pasują do zapiekanek, a także sałatek.

Farfalle, czyli kokardki, to po włosku „motylki". Należą do jednych z dziesięciu najpopularniejszych makaronów na świecie. Nic dziwnego - ze względu na swój kształt prezentują się niezwykle efektownie. Doskonałe do różnych sosów, najlepiej pasują do tych z dużymi kawałkami warzyw, np. z brokułami, czy szparagami. Farfalle to także doskonały makaron sałatkowy.


Który wybrać?

Nitki, świderki, rurki, kolanka, muszelki - jajeczne, pełnoziarniste, kolorowe... Tak naprawdę nie da się określić, który z makaronów jest najlepszy. Wszystko bowiem zależy od dania, które chcemy przygotować oraz od naszej fantazji. Bo makaron, jak nic innego w kulinarnym świecie, pozwala nam na tworzenie dań, które nie mają żadnych ograniczeń. Ani w formie, ani w kolorze, ani w dodatkach.

Podobno na świecie jest aż 600 rodzajów makaronów!


Makaron a odchudzanie. Kliknij!

Makaron a odchudzanie. Kliknij!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
30 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 102

30 min
5
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 10238

30 min
18

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1