Grill - temat specjalny

Reguluje gospodarkę węglowodanami i obniża poziom glukozy. Gorzki melon w kuchni to skarb

Wyglądem przypomina bardziej ogórka, tymczasem należy do dyniowatych, a nazywany jest gorzkim melonem. Choć nie jest jeszcze popularny w Polsce, coraz więcej osób interesuje się jego właściwościami. Gdzie kupić gorzki melon i jakie jest jego zastosowanie w kuchni?

Co to jest gorzki melon? Zastosowanie w kuchni cię zaskoczy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przepękla ogórkowata, balsamka ogórkowata, gorzki melon - owoce rośliny nazywane są naprawdę różnie. Mają jednak cenne dla organizmu wartości odżywcze, które warto poznać. Co więcej, stanowią pyszny kulinarny dodatek do wielu dań. Odkryj zastosowanie w kuchni gorzkiego melona i jego właściwości.

Sprawdź także: Najzdrowsze pasty kanapkowe. Doktor dietetyki podaje wyśmienite przepisy

Gorzki melon (przepękla) - charakterystyka

Gorzki melon to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych, który występuje naturalnie w krajach tropikalnych. Inaczej nazywany przepęklą, posiada cienką wijącą się łodygę, żółtawe kwiaty oraz brodawkowaty owoc z nasionami. Na początku owoce są zielone, natomiast w miarę dojrzewania przybierają żółto-pomarańczową barwę. Osiągają od 20 do 30 cm długości i ważą ok. 800 gramów. Ich miąższ jest wodnisty i chrupiący. W kuchni wykorzystuje się liście i owoce, najczęściej do dań chińskich, tajskich i indyjskich.

Gorzki melon - wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne

Roślina i jej owoce w wielu krajach stosowane są jako naturalne środki lecznicze, wspierające tradycyjną farmakologię. Wszystko za sprawą bogatych wartości odżywczych gorzkiego melona. Ten jest niskokaloryczny (17 kcal w 100 g) i niesamowicie zdrowy - zawiera m.in. dużą dawkę żelaza, beta-karotenu, wapnia, potasu, fosforu i witamin (A, C i tych z grupy B). To także źródło białka, błonnika pokarmowego i antyoksydantów

Na co pomaga gorzki melon? Przede wszystkim świetnie nawadnia organizm i odmładza wygląd skóry, ponieważ w 94 proc. składa się właśnie z wody. Do właściwości gorzkiego melona zalicza się też działanie przeciwutleniające, antybakteryjne, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Poprawia profil lipidowy, obniżając zbyt wysoki poziom cholesterolu.  Po owoc powinny jednak sięgać w pierwszej kolejności osoby z wysokim stężeniem glukozy we krwi - według badań pomaga on redukować jej poziom w organizmie. Ponadto, dzięki zawartości błonnika, przyspiesza procesy trawienne i pracę jelit.

Gdzie kupić gorzki melon?

Skoro wiesz już, na co pomaga gorzki melon, pewnie chcesz spróbować coś z niego przygotować. Musisz wiedzieć, że w polskich sklepach jest on raczej trudno dostępny. Najczęściej można go nabyć w aptekach, w postaci proszku lub kapsułek, bardziej jako suplement diety. Czasem jest też składnikiem herbat.

Gdzie kupić gorzki melon, jeśli chcemy nabyć świeży owoc? W większych supermarketach, a na pewno w sklepach internetowych da się zamówić owoc w puszce. To właśnie jego używaj w kuchni do gotowania.

Gorzki melon - zastosowanie w kuchni

Przepękla świetnie wpływa na regulację cukru i profilu lipidowego, więc warto dodać ją, przynajmniej od czasu do czasu, do swojego menu. Jak smakuje owoc? Sama nazwa wskazuje już, że ma gorzki i intensywny smak, umiejący przytłoczyć osoby lubiące łagodne aromaty. Aby odebrać nieco gorzkiego posmaku, można pokroić owoc na małe kawałki i parzyć we wrzątku przez około cztery minuty.

Gorzkiego melona można jeść, nawet gdy jest niedojrzały, na surowo lub po ugotowaniu. Spożywa się również jego młode lub suszone liście i pędy, które stanowią aromatyzujący i zdrowy dodatek do wielu dań.

Jakie jest zastosowanie w kuchni gorzkiego melona? To składnik wywarów, nalewek lub herbatek. Jest też świetnym dodatkiem do omleta, dań typu stir-fry i zup. 

Źródło: Smaker.pl, kuchnieorientu.pl, doz.pl, dietetycy.org.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »

Jak przechowywać grzyby suszone? Najpierw trzeba dobrze je przygotować »

Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
0
15 min
6
30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

1
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1