Grill - temat specjalny

Ranking najlepszych serów na świecie. Wśród nich są sery z Polski!

Początek roku z reguły obfituje w przeróżne rankingi, również te o tematyce kulinarnej. Dziś przedstawimy zestawienie najlepszych serów świata, wśród których znalazły się również nasze regionalne specjały. Sprawdź, na którym miejscu w rankingu najlepszych serów na świecie Taste Atals, wylądował polski bundz oraz gołka.

Ranking najlepszych serów na świecie Taste Atals | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Portal Taste Atals, pełniący funkcję internetowego przewodnika kulinarnego, postanowił przygotować zestawienie najlepszych serów świata, na podstawie głosów użytkowników. W rankingu oprócz oczywistych faworytów z Włoch, czy Francji, znalazły się również polskie specjały. Sprawdź, jakie przysmaki znalazły się w rankingu najlepszych serów na świecie Taste Atals.

Sprawdź także: Najlepsze diety 2023. Dieta śródziemnomorska kolejny raz najzdrowszą dietą świata. Dlaczego?

Ranking najlepszych serów na świecie Taste Atals

Kiedy myślimy o najbardziej znanych serach świata, najczęściej na myśl przychodzą nam te produkowane w słonecznej Italii lub wykwintne francuskie przysmaki podawane oczywiście w towarzystwie świeżej bagietki i kieliszka wina. Co ciekawe, w tym rankingu włoskie sery zdecydowanie zdeklasowały konkurencję. W pierwszej dziesiątce znalazło się bowiem, aż osiem specjałów z Włoch. Co nie uszło uwadze oburzonych Francuzów, którzy wyniki zestawienia uznali za śmieszne. Pojawiły się nawet głosy, jakoby ranking miał być sfałszowany. Francuskie sery znalazły się dopiero w drugiej dziesiątce rankingu, 13. miejsce otrzymał reblochon, a 14. comté.

Pierwsze, zaszczytne miejsce w rankingu Taste Atlas zajął pochodzący z Parmy, parmigiano reggiano. Wyrazisty, twardy ser wytwarzany z mleka krowiego, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele włoskich dań. Doskonale komponuje się z makaronami, np. spaghetti bolognese, a także pizzą, czy sałatami. Świetnie smakuje również serwowany w towarzystwie orzechów, owoców, pieczywa i wina. Ser ten produkowany był przez zakon benedyktynów i cystersów już w czasach średniowiecza.

Na drugim miejscu znalazła się włoska gorgonzola piccante, czyli dojrzewający ser z niebieską pleśnią. Ten kruchy, kremowy, a jednocześnie intensywny w smaku ser wytwarzany jest z mleka krowiego. Aby osiągnąć pełnię aromatu, potrzebuje aż 80 dni. Ser ten poleca się do łączenia z czerwonymi winami, słodkim miodem i orzechami, świetnie pasuje także jako dodatek do makaronów, mięs oraz przeróżnych zapiekanek.

Ostatnie miejsce na podium przypadło pochodzącej z regionu Puglia w południowych Włoszech, burracie. Wytwarzana jest ręcznie z mleka krowiego, podpuszczki oraz śmietanki. Ser ten, chociaż wyglądem przypomina mozzarellę, w swoim wnętrzu kryje kremową śmietankę. Idealnie pasuje do pizzy, makaronów oraz sałat, można również podawać go z oliwą, solą, pieprzem oraz pieczywem, w ten sposób również będzie smakował wybornie. Doskonale będzie pasować do dań z pomidorami i bazylią.

Jakie polskie sery znalazły się w rankingu Taste Atals?

Ranking uwzględnił również specjały regionalne z Polski. Na wysokim, 11. miejscu znalazł się podhalański bundz, 25. miejsce zajęła gołka, a 45 redykołka.

Bundz to ser podpuszczkowy, którym zajadają się mieszkańcy Podhala, wytwarzany jest z mleka owczego. Świeży bundz ma charakterystyczny lekko słodki smak, w którym można wyczuć orzechowe nuty, z czasem staje się nieco kwaśniejszy. Co więcej, w 2005 został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Ser ten świetnie sprawdzi się na kanapkach, można upiec go na grillu, a także dodać do sałatek.  

Gołka to wędzony ser produkowany z mleka krowiego, wyglądem przypomina dobrze znany wszystkim oscypek. Ma jasnożółty kolor, charakterystyczny słonawy smak, przygotowuje się go w specjalnych drewnianych formach. Można jeść go wraz z chlebem, zapiekać, świetnie smakować będzie również w wersji grillowanej z dodatkiem słodko-kwaśnej żurawiny.

Redykołka to wędzony ser, który również możemy przyrównać do oscypka, jest słony, lekko pikantny, ma również charakterystyczny zapach wędzenia. Wytwarza się go przede wszystkim na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. Najczęściej występuje w przeróżnych kształtach, np. zwierząt, ptaków oraz serc.

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3588

30 min
15
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 164

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14972

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

0
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4