Grill - temat specjalny

Pora na pora – dlaczego warto jeść pory? 7 przepisów na dania z porem

Por to warzywo, które niemal każdy ma w swojej lodówce. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak liczne właściwości posiada ten niepozorny składnik. Dlaczego warto jeść pory i jak wykorzystać je w kuchni? Poznaj 7 przepisów, dzięki którym poznasz ich nowe, jeszcze smaczniejsze oblicze.

Przepisy na dania z porem | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Por to warzywo, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ każdy od czasu do czasu ma je w swojej lodówce. Trudno się temu dziwić – składnik ten doskonale podkreśla smak potraw, a do tego wyróżnia się dużą uniwersalnością. Można dodawać go do sałatek, surówek, zup, koktajli i wielu innych mniej lub bardziej oryginalnych przysmaków. Ale to nie koniec jego zalet – na uwagę zasługuje również fakt, że wykazuje on wszechstronne prozdrowotne działanie na nasz organizm. Dlaczego warto jeść pory? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.  

 Sprawdź także: Możesz jeść na ciepło i na zimno, a najlepiej zastąp ziemniaki. Biała kasza gryczana syci na długo i odkwasza organizm

Dlaczego warto jeść pory 

Warzywo to kryje w sobie mnóstwo substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Na szczególną uwagę zasługuje allicyna, czyli związek odpowiadający za jego charakterystyczny ostry smak. Doniesienia naukowe pokazują, że reguluje on ciśnienie tętnicze, obniża poziom trójglicerydów, a do tego wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Wśród innych cennych substancji obecnych w porze można wymienić beta-karoten, kwas foliowy, witaminę C, żelazo, mangan oraz potas. 

Poruszając temat pora, nie sposób nie wspomnieć również o jego działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, za które odpowiada m.in. kemferol. Jest to bardzo silny antyoksydant, który zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, w tym żołądka, przełyku i jelita grubego, a także zapobiega występowaniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego jeszcze powinieneś sięgać po pora? Chociażby ze względu na jego korzystny wpływ na mikrobiotę jelitową. Zyskał on nawet miano prebiotyku, czyli pokarmu odżywiającego dobroczynne mikroorganizmy bytujące w naszych jelitach.  

Kto powinien jeść pory 

Warzywo to polecane jest m.in. osobom zmagającym się z przeziębieniem. Możesz przyrządzić z niego syrop, aby złagodzić takie objawy jak katar, ból gardła czy chrypka. Doskonale sprawdzi się on również w diecie cukrzyków, ponieważ charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. O włączeniu go do jadłospisu powinni pomyśleć także pacjenci borykający się z anemią z niedoboru żelaza, ponieważ por pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 21%.  

Por to idealny wybór dla osób pragnących zadbać o swój wzrok – z publikacji naukowych wynika, że stanowi on skarbnicę luteiny i zeaksantyny, które zmniejszają ryzyko rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. W jakiej formie go spożywać? Możesz dodawać go do swoich posiłków w każdej wersji – pieczonej, gotowanej, a nawet smażonej i grillowanej. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeść go na surowo, ale pamiętaj, że nie jest on polecany w takiej formie przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.  

Pora na pora – pyszne przepisy  

Skoro już wiesz, dlaczego warto jeść pory i kto szczególnie zyska na wdrożeniu ich do swojej diety, warto dowiedzieć się również, jak wykorzystać je w kuchni. Poznaj kilka sprawdzonych przepisów, dzięki którym odkryjesz nowe oblicze tego warzywa i wprowadzisz powiew świeżości do swojego jadłospisu.  

Risotto z porem  

Jeśli masz ochotę na zdrową i smaczną przekąskę, postaw na risotto z porem. Poza wspomnianym warzywem do jego przyrządzenia potrzebujesz cebuli, selera naciowego, bulionu, oliwy z oliwek, wytrawnego białego wina, ryżu do risotto oraz soli i pieprzu. Podsmaż na patelni drobno posiekaną cebulę, po czym dodaj do niej plasterki selera naciowego i półplasterki pora. Smaż całość przez pięć minut, cały czas mieszając. Wsyp ryż i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne trzy minuty. Wlej wino i zaczekaj, aż płyn całkowicie się wchłonie. W międzyczasie podgrzej bulion, a następnie wlej go niewielkimi porcjami na patelnię, cały czas mieszając. Rób tak do momentu, aż ryż zmięknie. Dopraw danie solą i pieprzem. 

Szakszuka z porem i pieczarkami 

Szukasz pomysłu na sycące i pożywne śniadanie? W takim razie idealną opcją dla ciebie będzie szakszuka z porem i pieczarkami. Aby ją wyczarować, poza tymi dwoma produktami musisz zaopatrzyć się w jajka, pomidory, czosnek, szczypiorek, oliwę z oliwek, sól, pieprz oraz cząber. Realizację przepisu rozpocznij od podsmażenia na oliwie drobno posiekanego pora. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, a po chwili – posiekane pieczarki oraz pokrojone w kostkę pomidory. Dopraw całość solą, pieprzem oraz cząbrem i duś pod przykryciem do momentu, aż składniki nabiorą miękkości. Zmniejsz ogień do minimum i dodaj jajka. Przykryj patelnię pokrywką i zaczekaj, aż białka się zetną. Na koniec posyp danie szczypiorkiem. 

Kotlety z kaszą i porem 

Masz ochotę na pyszne bezmięsne danie, ale makarony i sałatki już ci się znudziły? Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, przygotuj kotlety z kaszą gryczaną i porem. Poza dwoma wspomnianymi składnikami przydadzą ci się jajka, pieczarki, bułka tarta, sól, pieprz oraz olej do smażenia. Posiekaj pora i pieczarki, po czym podsmaż je na oleju. Ugotuj i odcedź kaszę, a następnie – gdy ta już wystygnie – wymieszaj ją z porem, pieczarkami oraz solą i pieprzem. Jeśli chcesz, żeby masa była bardziej zbita, wsyp do niej nieco bułki tartej. Uformuj niewielkie kotleciki, obtocz je w bułce tartej i smaż do momentu, aż się zarumienią.  

Zupa porowa z mięsem mielonym  

Każdy fan pora – i nie tylko – powinien znaleźć w swoim jadłospisie miejsce na pyszną i aromatyczną zupę porową, np. taką z dodatkiem mielonego mięsa. Poza porem i mięsem mielonym do jej przyrządzenia potrzebujesz ziemniaków, bulionu, śmietany 18%, masła, oliwy z oliwek, słodkiej papryki, kurkumy oraz natki pietruszki. Podsmaż na maśle i oliwie mięso, po czym dopraw je solą i pieprzem. Dodaj posiekanego pora i smaż całość do momentu, aż warzywo stanie się miękkie. Wsyp kurkumę i słodką paprykę. Wlej bulion i gotuj danie pod przykryciem przez 10 minut. Obierz i pokrój ziemniaki w kostkę, a następnie dodaj je do garnka. Kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem przez 15 minut. Na koniec dodaj śmietanę i posiekaną natkę pietruszki.  

Frittata z duszonym porem 

Wśród przepisów z porem w roli głównej nie może zabraknąć również tego na frittatę. Oprócz pora w skład tej potrawy wchodzi śmietana 12%, jajka, ser kozi, sól i pieprz, szczypiorek oraz świeża mięta. Pokrój pora wzdłuż, a następnie na plasterki, po czym podsmaż je na maśle, doprawiając je wcześniej solą. Wbij do miski jajka, dodaj sól oraz pieprz i roztrzep wszystko widelcem. Zdejmij patelnię z palnika i wlej do niej masę jajeczną. Dodaj porcję śmietany, gałązki szczypiorku i plasterki koziego sera. Wstaw całość do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 12 minut. Na koniec posyp danie listkami mięty. 

Źródło: vitapedia.pl, dietetycy.org.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Komu posłuży chleb bez pszenicy? Korzyści i pułapki chleba bez glutenu »

Księżycowe mleko: Przysmak przywołujący Morfeusza oraz głęboki sen każdej nocy »

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak samemu umyć kostkę, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
30 min
7
60 min
1
15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

1
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1