Pomaga obniżyć ciśnienie, sprawdza się przy odchudzaniu. Jak pić ocet winny?

Ocet winny to produkt, który znajdziemy w większości polskich kuchni. W dawnych czasach był jednym z synonimów trudnej sytuacji gospodarczej. Dziś doceniane są jego właściwości prozdrowotne. Poznaj zastosowanie octu winnego, przeciwwskazania do spożycia oraz przepis, jak zrobić ocet we własnym domu.

Jak pić ocet winny? | ot.123RF/Picsel

Spis treści:

  1. Co to jest ocet winny? Właściwości, zastosowanie
  2. Jak zrobić ocet winny? Przepis
  3. Ocet winny a odchudzanie. Jak pić ocet winny?
  4. Przeciwwskazania do spożycia octu winnego

Co to jest ocet winny? Właściwości, zastosowanie

Ocet winny to produkt spożywczy otrzymywany poprzez fermentację wina. W zależności od rodzaju wykorzystanego alkoholu mówimy o occie białym (z białego wina) lub czerwonym (z czerwonego wina). Najczęściej stosowany jest on w kuchni i branży gastronomiczno-spożywczej, jednak jego wykorzystanie może być znacznie szersze. Charakterystyczny kwaśny smak i intensywny aromat nadaje potrawom lekko ostrego, ale orzeźwiającego smaku.

Właściwości antybakteryjne oraz konserwujące sprawiają, że znacznie zwiększa się trwałość produktów spożywczych takich jak marynowane warzywa czy mięso. Dzięki właściwościom antybakteryjnym ocet winny rozcieńczony w ciepłej wodzie jest idealnym antidotum na ból gardła i kaszel. Zastosowanie małej ilości octu podczas spłukiwania włosów pozwoli znacząco zredukować łupież oraz efektywnie poprawić stan skóry głowy.

Dla fanów naturalnych środków czyszczących ocet winny będzie perfekcyjnym zamiennikiem dla kupnych specyfików. Z jego pomocą wyczyścimy tłuszcz z piekarnika czy kamień z czajnika, a nawet usuniemy pleśń lub grzyby.

Jak zrobić ocet winny? Przepis

Produkcja octu winnego nie jest specjalnie wymagająca. Bez problemu cały proces można przeprowadzić w warunkach domowych. Do zrobienia octu potrzebne będzie:

  • wino (białe bądź czerwone),
  • kultury bakterii octowych,
  • szklany pojemnik o odpowiedniej wielkości,
  • gaza,
  • gumka recepturka.

Tzw. matka octowa, czyli kultury bakterii octowych, są opcjonalne podczas przygotowania octu winnego. Bez ich wykorzystania proces fermentacji również się rozpocznie, gdyż wykorzystane zostaną bakterie naturalnie występujące w powietrzu.

Jak zrobić ocet winny w domu? Wystarczy wykonać cztery proste kroki:

  1. Dobrej jakości wino przelewamy do pojemnika tak, by zajęło ¾ jego pojemności, a następnie dodajemy kultury bakterii octowych, jeśli ich używamy. Na koniec pojemnik przykrywamy gazą i całość owijamy gumką.
  2. Naczynie z octem przechowujemy w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Optymalna temperatura powinna wynosić od 18 do 32 stopni Celsjusza.
  3. W celu zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza oraz pomocy bakteriom w fermentacji, co kilka dni warto delikatnie zamieszać pojemnikiem.
  4. Zapach octu powinien zacząć wydzielać się po mniej więcej dwóch tygodniach, a po miesiącu ocet będzie gotowy do zlania.

Gotowy ocet winny można przechowywać w lodówce lub w ciemnych, chłodnym miejscu. Pamiętaj, że im dłużej przechowujesz ocet, tym mocniejszy staje się jego smak.

Ocet winny a odchudzanie. Jak pić ocet winny?

Wiele osób wykorzystuje właściwości octu winnego podczas odchudzania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wspomaga on prawidłowy metabolizm tłuszczów oraz węglowodanów, a jego wartość odżywcza to jedynie 19 kcal w 100 gramach.

Jednak samo spożywanie octu winnego nie sprawia, że będziemy chudli. Możliwe jest za to utrzymanie swojej wagi ciała oraz redukcja uczucia ciężkości czy wzdęć poprzez zwiększenie ilości enzymów trawiennych. Należy jednak pamiętać, że sam ocet nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety.

Jak pić ocet winny? Najlepiej przygotować napój, na który składa się jedna lub dwie łyżki octu oraz szklanka wody i spożywać go trzy razy dziennie: przed śniadaniem, przed obiadem i przed kolacją.

Przeciwwskazania do spożycia octu winnego

Patrząc na przeciwwskazania do spożywania octu winnego, należy pamiętać o tym, że ten produkt ma kwasowy odczyn. Z tego względu jego nadmierne spożycie może powodować podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są takie choroby jak nadkwasota, refluks, wrzody lub zgaga. Nawet najmniejszych ilości octu nie powinny przyjmować osoby chorujące na przewlekłe schorzenia układu pokarmowego, gdyż możliwe jest zaostrzenie objawów chorobowych.

Zobacz także:

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »

Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 334

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 109

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4