Ewa_Gotuje

Orzechy na pamięć

Orzechom włoskim przypisuje się niebagatelny wpływ na intelekt. I słusznie! Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Fot. 123RF/Picsel

Orzechy włoskie znali już i starożytni Rzymianie i Grecy. Ponoć są o nich wzmianki w Biblii -  miał je uprawiać sam król Salomon, znany skądinąd właśnie z mądrości.

W Europie drzewa orzechowe rozprzestrzeniły się dzięki Rzymianom, a do Ameryki trafiły za sprawą franciszkanów. Obecnie uprawia się je w wielu krajach Europy i Azji, w Ameryce Północnej i Południowej, a nawet w Australii. Cenione są zarówno za owoce i olej, jak i za znakomite drewno wykorzystywane do produkcji mebli.


Salomonowa mądrość

Czy dzięki orzechom włoskim możemy faktycznie stać się mądrzejsi? Zawarta w nich witamina A i C oraz liczne minerały pobudzają pracę mózgu, wzmacniają pamięć i koncentrację. Lecznicze właściwości orzechów doceniono już wiele wieków temu, gdy drzewa orzechowe traktowano jako obiekty sakralne oraz symbol płodności. Zielone

owoce miały zwiększać potencję, a przygotowywane z nich nalewki były często stosowanym lekiem na dolegliwości żołądkowe. I do dziś na niestrawność wychylamy... kieliszeczek orzechówki.

Na tym jednak nie kończą się zalety orzechów. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, antyoksydantów i fitosteroli, zapobiegają one nowotworom - rakowi piersi oraz rakowi prostaty. Ponadto spożywanie orzechów obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. I nawet jeśli nie uda nam się dorównać Salomonowi mądrością, to na jedzeniu orzechów na pewno skorzystamy.


Orzechy nie tylko na słodko

Najsłynniejszym deserem produkowanym z orzechów włoskich jest baklava, powszechna w kuchni tureckiej, bałkańskiej i arabskiej, składająca się z kilku warstw ciasta filo przekładanych orzechami słodzonymi cukrem lub miodem. Tak przygotowane ciasto zapieka się, a następnie kroi na kawałki.

To wyjątkowo słodki deser, który przygotowywany jest w różnych wariantach, zależnie od regionu. W Bośni obfituje w orzechowe nadzienie, w Iranie podaje się go po pokropieniu wodą różaną, a w Afganistanie posypuje siekanymi pistacjami.
Orzechy włoskie często trafiają do ciast i deserów, ale doskonale sprawdzają się także w wytrawnych odsłonach. Świetnie komponują się z sałatkami na bazie rukoli, cukinii czy bakłażana, a także z serami pleśniowymi.

Posiekane i uprażone na patelni orzechy włoskie to doskonały dodatek do sałatek i makaronów. Dobrze smakują też na pizzy, z kurczakiem czy krewetkami.

Warto też wzbogacić orzechami śniadanie, dodając je do owsianki lub płatków kukurydzianych. Takie śniadanie doda nam energii na cały, długi dzień!

Zobacz najlepsze przepisy z orzechami w roli głównej!


Na słodko najlepsze laskowe. Kliknij!<


Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 667

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6
Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 198

30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0