Grill - temat specjalny

Olej z pestek moreli – właściwości i zastosowanie

Olej z pestek moreli to produkt o cennych właściwościach, które mają szerokie zastosowanie w kuchni i w kosmetyce. Okazuje się, że świetnie działa na włosy, skórę i paznokcie, a do tego podkreśla smak wielu dań. Dlaczego warto sięgnąć po olej z pestek moreli? Poznaj jego największe zalety!

Fot. 123RF/Picsel

W ostatnich latach pestki moreli zyskały ogromną popularność. Mnóstwo osób przypisuje im wręcz zbawienne właściwości, uważając je nawet za skuteczny lek na niektóre nowotwory. Można natknąć się na nie w każdym sklepie ze zdrową żywnością, gdzie sprzedawane są m.in. w formie kapsułek, proszku i oleju.

Olej z pestek moreli pozyskiwany jest z jąder moreli zwyczajnej. Najwięcej cennych właściwości posiada oczywiście ten tłoczony na zimno, który charakteryzuje się złocistym kolorem i przyjemnym, lekko marcepanowym lub orzechowym zapachem. Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów znajduje zastosowanie zarówno w kuchni jak i w kosmetyce.

Mówi się, że olej z pestek moreli doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto wspomaga mnóstwo procesów zachodzących w ludzkim organizmie i wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Co więcej, uważany jest za niezbędny element niektórych potraw, włączając w to sałatki, mięsa i warzywa. Z czego jeszcze słynie olej z pestek moreli? Właściwości tego produktu są naprawdę liczne!

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Olej z pestek moreli - właściwości cudownego olejku

Jak już wiadomo, olej z pestek moreli uważany jest za prawdziwą skarbnicę witamin i mikroelementów. Stanowi on obfite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego i oleinowego, które wykazują szereg prozdrowotnych właściwości.

Olej z pestek moreli zawiera w sobie witaminy E i A, które należą do grupy silnych przeciwutleniaczy. Znajdziesz w nim również witaminy z grupy B.

Olej z pestek moreli pielęgnuje twoje ciało zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Stanowi bazę rozmaitych kosmetyków, zwłaszcza tych przeznaczonych do codziennego użytku. Jako że olej jest produktem pochodzenia roślinnego, chętnie sięgają po niego weganie i wegetarianie. Jaki wpływ na twój organizm ma olej z pestek moreli? Właściwości, o których najczęściej się słyszy, to:

  • przeciwdziałanie starzeniu się organizmu,
  • zwalczanie wolnych rodników,
  • stymulowanie pracy układu immunologicznego,
  • przeciwdziałanie chorobom układu sercowo-naczyniowego,
  • hamowanie rozwoju niektórych nowotworów,
  • niwelowanie problemów natury gastrycznej (zgaga, niestrawność),
  • łagodzenie objawów cukrzycy, AZS, reumatoidalnego zapalenia stawów i schorzeń wątroby,
  • obniżanie poziomu „złego" cholesterolu we krwi,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV,
  • niwelowanie łupieżu,
  • poprawa sprężystości skóry.

Olej z pestek moreli - włosy, skóra i paznokcie w idealnej kondycji

Olej z pestek moreli uchodzi za prawdziwą perełkę w branży kosmetycznej. Stanowi bazę wielu popularnych produktów, w tym szamponów, kremów, balsamów, odżywek oraz mydeł. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go samodzielnie lub dodawać do kosmetyków, które już masz w swojej łazience. Jak możesz wykorzystać olej w codziennej pielęgnacji?

Włosy

Olej z pestek moreli ma korzystny wpływ zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Nie dość, że doskonale nawilża, to jeszcze wspomaga walkę z uporczywym łupieżem. Produkt szczególnie polecany jest posiadaczkom włosów wysokoporowatych, czyli nierzadko zniszczonych, szorstkich i matowych. Wystarczy, że dodasz kilka kropli olejku do szamponu lub odżywki, a twoje włosy szybko odzyskają dawny blask. W swojej codziennej pielęgnacji stosujesz właśnie olej z pestek moreli? Włosy z pewnością ci za to podziękują i zregenerują się szybciej, niż się tego spodziewasz!

Skóra

Twoim utrapieniem jest sucha i szorstka skóra? Niewykluczone, że wśród twoich kosmetyków brakuje produktów z zawartością kwasu linolowego. Źródłem tej niezwykle cennej substancji jest oczywiście olej z pestek moreli, który sprawdza się przy delikatnej i wrażliwej skórze. Okazuje się, że zawarty w nim kwas może skutecznie łagodzić objawy alergii, AZS i łuszczycy. Ponadto wspomaga walkę z rozstępami, doskonale nawilża i przyspiesza procesy regeneracyjne. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że nie pozostawia tłustych plam i tym samym nie brudzi ubrań. Dodaj kilka kropli olejku do wanny podczas kąpieli, a szybko poczujesz ulgę!

Zobacz: Koktajl morelowy

Twarz

Wiele osób nie uwzględnia olejów w swojej pielęgnacyjnej rutynie z obawy przed zatykaniem porów, co w konsekwencji prowadzi do powstawania stanów zapalnych. W rzeczywistości oleje mogą znacznie poprawić wygląd twojej cery. Pamiętaj, że olej z pestek moreli obfituje w witaminy A i E, które działają przeciwstarzeniowo i wspomagają regenerację komórek skóry. Mówi się, że olej łagodzi podrażnienia, rozjaśnia przebarwienia i cienie pod oczami, a do tego dobrze radzi sobie z zaskórnikami. Dzięki dużej zawartości kwasu linolowego nadaje się do każdego typu cery.

Paznokcie

Nie bez powodu olej z pestek moreli stanowi kluczowy składnik wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji skórek i paznokci. Zawarte w nim kwasy, witaminy i minerały utwardzają płytkę i znacznie poprawiają jej ogólną kondycję. Dzięki głębokiemu nawilżeniu pozbędziesz się problemu suchych skórek i nieestetycznych ranek w obrębie paznokci. Niemal w każdej aptece i drogerii znajdziesz gotowe odżywki z dodatkiem oleju, ale równie dobrze możesz użyć produktu w jego czystej postaci. Regularnie smaruj skórki i paznokcie odrobiną olejku, a już niedługo będziesz mogła pochwalić się starannie wypielęgnowanymi dłońmi.

Olej z pestek moreli w kuchni - odkrywaj nowe, ciekawe smaki!

Olej z pestek moreli w kuchni? Dlaczego nie! Dużo mówi się o jego ważnej roli w kosmetyce, podczas gdy równie dobrze sprawdza się w przepisach kulinarnych. Warto jednak pamiętać, że produkt ten nie nadaje się do obróbki termicznej i należy go spożywać jedynie na zimno.

Olej z pestek moreli stanowi idealną bazę do dressingów, które podkreślają smak surówek i sałatek. Możesz wymieszać go z ulubionymi przyprawami, np. solą, pieprzem i mieloną papryką, lub stosować bez żadnych dodatków.

Do czego jeszcze możesz wykorzystać olej o lekko marcepanowym aromacie? Użyj go do przyrządzenia smacznego dipu do mięsa, pasty do kanapek lub polewy do pieczonych warzyw. Niezależnie od tego, czy wyląduje w twoim brzuchu, czy na skórze, przyniesie ci wiele dobrego!

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Zobacz także:

Jakie kwiaty sadzimy jesienią? 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych »

Pestki pigwy i ich zastosowanie »

Migdały - wysokokaloryczny produkt, który pomoże schudnąć »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
11
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 2035

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

1
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2