Ewa_Gotuje

Nocna owsianka z żurawiną i imbirem. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej

Jeżeli chcesz, aby owsianka na długo cię nasyciła, musisz zadać, aby oprócz płatków owsianych znalazło się w niej źródło białka i zdrowych tłuszczów. Ważne są również dodatki, dzięki którym do swojego dania możesz przemycić wiele cennych witamin i minerałów. Sprawdź, jak zrobić nocną owsiankę z marchewką, żurawiną i imbirem.

Sycąca owsianka, jak ją zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Osoby na diecie odchudzającej często zaczynają poranek od owsianki. Oczywiście płatki owsiane kryją w sobie wiele cennych wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, że żaden produkt nie ma magicznych właściwości spalających zbędny tłuszcz. Kluczem do tego, aby na wadze dostrzec mniejszą liczbę, jest deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Nie ulega jednak wątpliwościom, że dobrze zbilansowana owsianka to dobre śniadanie na odchudzanie. Podpowiemy ci, dlaczego warto sięgać po nocne owsianki oraz jak ją zrobić.

Sprawdź także: Zamiast ryżu są płatki owsiane. Danie na odchudzanie à la risotto

Nocna owsianka – śniadanie, które syci na długo

Płatki owsiane mają mnóstwo błonnika pokarmowego, w postaci beta glukanów, które są dobrze wchłaniane przez organizm, dzięki czemu  wspierają prawidłowe trawienie, świetnie działają na jelita, zapobiegając zaparciom, a także pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cukru oraz "złego" cholesterolu we krwi. Dodatkowo błonnik wpływa na uczucie sytości oraz ma działanie przyspieszające przemianę materii, co przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów. Obecne są tu także związki zwane awenantramidami, które należą do silnych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, mają właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne i antynowotworowe.

Co więcej, regularne spożywanie płatków owsianych pomaga chronić organizm przed cukrzycą, a także wspierają prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, działają przeciwmiażdżycowo, zmniejszają ryzyko udarów i choroby wieńcowej. Jedzenie płatków owsianych korzystnie wpływa na pracę jelit, mają działanie probiotyczne, dbając o prawidłową mikroflorę jelitową. 

Najbardziej popularnym sposobem na przygotowanie owsianki jest jej ugotowanie, możesz zrobić to na wodzie, mleku lub napoju roślinnym. Płatki owsiane nadają się również do pieczenia, wówczas możesz wyczarować z nich danie przypominające nieco ciasto. Dla osób zabieganych świetnie sprawdzi się natomiast nocna owsianka, która robi się, kiedy śpisz. Nie wymaga gotowania, a co więcej do jej przygotowania będziesz potrzebować jedynie jednego naczynia, na przykład szklanego, szczelnie zamykanego pojemnika lub słoika. 

Nocna owsianka z żurawiną i imbirem – przepis

W przepisie na nocną owsiankę z marchewką, żurawiną i imbirem przemyciliśmy sporo bardzo wartościowych produktów. Bazą są oczywiście płatki owsiane, znajdziesz tu także źródło białka w postaci jogurtu typu skyr, a także warzywny dodatek, czyli marchewkę. Nie mogło zabraknąć także zdrowych tłuszczów pod postacią orzechów i masła orzechowego. Danie smakiem przypomina korzenne ciasto marchewkowe. Takie śniadanie nasyci cię na wiele godzin. 

Składniki

  • 40 g płatków owsianych,
  • 100 ml mleka roślinnego lub wody,
  • 1 średnia marchewka,
  • 1 małe jabłko, 
  • 1 jogurty typu skyr,
  • 12 g masła orzechowego, 
  • 5 orzechów, np. włoskich, 
  • 2 łyżeczki ksylitolu lub erytrytolu, 
  • 15 g suszonej żurawiny, 
  • pół łyżeczki mielonego imbiru, 
  • pół łyżeczki cynamonu, 
  • odrobina soli. 

Zacznij od umycia i obrania jabłka i marchewki, następnie zetrzyj je na drobnych oczkach. Do naczynia, w którym będziesz przygotowywać owsiankę dodaj płatki, zalej je mlekiem lub wodą, dodaj marchewkę i jabłko, mielony imbir i cynamon, masło orzechowe, słodzik i sól, wszystko dokładnie wymieszaj. Szczelnie je zakręć i odstaw na całą noc do lodówki. Rano na wierzch dodaj wysokobiałkowy jogurt, na wierzchu dodaj żurawinę oraz podprażone na suchej patelni orzechy. Takie śniadanie możesz zjeść o poranku lub zabrać ze sobą do szkoły, lub pracy. 

Źródła: youtube.com/@drbartekpl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier »

QUIZ: Poznaj owoce po pestkach. Sprawdź swoją wiedzę »

Pięć produktów, które zastąpią ci mięso. Dostarczą białka, obniżą „zły” cholesterol »

Jedno czy dwa dziennie? Tyle jajek powinien jeść dorosły człowiek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Szczawiowa.

Zupa szczawiowa ugotowana na wieprzowym mostku, podana z jajkiem.

Odsłon: 425

15 min
6
30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0