Nieznane przepisy z czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi, w przeciwieństwie do czosnku tradycyjnego, jest w smaku łagodny i słodkawy. Charakteryzuje się wieloma leczniczymi właściwościami, które warto poznać. W poniższym artykule opowiemy ci o jego właściwościach oraz przedstawimy proste i szybkie przepisy z użyciem czosnku niedźwiedziego.

Co można zrobić z czosnku niedźwiedziego? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Zastanawiasz się, w jakich potrawach możesz wykorzystać czosnek niedźwiedzi? Okazuje się, że jest sporo możliwości, świetnie sprawdzi się jako dodatek do ziołowego masła, sałatki czy zupy. Co więcej, jego łagodny smak, z pewnością przypadnie do gustu osobom, dla których klasyczny czosnek jest zbyt intensywny. Co więcej, roślina ta wykazuje prozdrowotne działanie, dlatego warto włączyć ją do codziennej diety. Sprawdź, jakie są właściwości czosnku niedźwiedziego oraz jak wykorzystać go w codziennych przepisach. 

Sprawdź także: Lekkie dania obiadowe. Proste i szybkie przepisy

Czosnek niedźwiedzi – wyjątkowa roślina 

Czosnek niedźwiedzi to przedstawiciel roślin z podrodziny czosnkowych. Rosną dziko na terenie Europy, Kaukazu i Azji Mniejszej. Czosnek niedźwiedzi uprawiany jest też w wielu innych regionach. Występuje również w Polsce. Możemy go spotkać przede wszystkim w Karpatach i Sudetach. Czosnek niedźwiedzi lubi zacienione, wilgotne miejsca. Można go bardzo często spotkać także w skupiskach wzdłuż strumieni. Lancetowate, zielone liście wyrastają z cebulki, na której znajdują się białe, przezroczyste łuski. Pęd z kwiatostanem może sięgać nawet 30 cm wysokości. Czosnek niedźwiedzi rośnie od połowy kwietnia do połowy maja. 

Czosnek niedźwiedzi – właściwości 

Nikt nie ma wątpliwości, jak bardzo zdrowy jest czosnek niedźwiedzi. Właściwości tej wyjątkowej rośliny są nieocenione. O jakie dokładnie chodzi? Warto pamiętać przede wszystkim, że najbardziej wartościowe są młode zielone liście niedźwiedziego czosnku. Chodzi o te, które zbierane są przed kwitnieniem. To właśnie w nich znajduje się najwięcej witamin C, A i E. Czosnkowe listki zawierają także mnóstwo aminokwasów oraz mikro i makroelementów, głównie siarki i, żelaza, selenu czy manganu. W liściach czosnku niedźwiedziego znajdują się także olejki eteryczne i flawonoidy. Dlatego bez najmniejszych wątpliwości możemy powiedzieć, że czosnek niedźwiedzi jest bardzo wartościowy dla naszego organizmu i warto o nim pamiętać w codziennej diecie. 

Składniki zawarte w czosnku niedźwiedzim mają działanie antyutleniające. Doskonale zatem wspierają mechanizmy organizmu. Dzięki temu osoby regularnie spożywające czosnek niedźwiedzi, chronią się przed wieloma chorobami, na przykład nowotworami czy chorobom niedokrwiennym serca. W czosnku niedźwiedzim nie brakuje także jonów metalu na przykład manganu, selenu czy cynku. Spożywając zatem tę wyjątkową roślinę wspiera się pracę układu sercowo-naczyniowego. Czosnek niedźwiedzi, tak samo, jak czosnek pospolity, zmniejsza ryzyko zakrzepów, wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego czy obniża stężenie cholesterolu. 

Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie 

Zastosowanie tej rośliny również pozytywnie cię zaskoczy. Czosnek niedźwiedzi wykorzystywany może być tak samo, jak pospolity czosnek. Trzeba jednak pamiętać, że jego smak jest łagodniejszy i słodkawy. Zawiera również czosnkowy aromat, przez co potrawy wydają się świeże i przyjemnie aromatyczne. Młode listki czosnku niedźwiedziego doskonale nadadzą się do sałatek. Z czasem liście mogą stawać się nieco łykowate i twarde. Nie warto jednak rezygnować z ich zastosowania. W takiej formie doskonale sprawdzą się w zupach czy domowym pesto

Czosnek niedźwiedzi – przepisy 

Szukasz zdrowych i pysznych dodatków do potraw? Odpowiedzią na to zapotrzebowanie na pewno będzie czosnek niedźwiedzi. Przepisy, które znajdziesz w dalszej części artykułu na pewno bardzo pozytywnie cię zaskoczą. Wszystkie są łatwe w realizacji i dzięki nim stworzysz zdrowe i naprawdę pyszne dania. Sprawdź koniecznie. 

Pesto z czosnku niedźwiedziego 

Doskonały dodatek do wielu dań, przede wszystkim tych z makaronem. Pesto z czosnku niedźwiedziego jest banalnie proste w przygotowaniu i zawsze smakuje wręcz wybitnie. Jeżeli chcesz zrobić ogromne wrażenie na gościach, a nie masz czasu na długie gotowanie, to podaj makaron z pesto. Do tego lampka białego wina i wyśmienita kolacja gotowa. Jak zrobić takie pesto? Wystarczy w dowolnych proporcjach zmiksować liście czosnku niedźwiedziego, podprażone orzeszki pinii (albo orzeszki ziemne), z ząbkiem czosnku pospolitego, oliwą i parmezanem. Testuj proporcje tak, by uzyskać pożądaną konsystencję. Takie pesto sprawdzi się nie tylko do makaronu, ale także na kanapki, do mięsa, czy jako dip do surowych warzyw. 

Masło z czosnku niedźwiedziego 

Masło czosnkowe jest uwielbiane przez Polaków nie tylko podczas majówkowego grillowania. Co powiesz na masło z czosnku niedźwiedziego? Będzie bardziej delikatne, ale równie aromatyczny i pyszne. Do jego przygotowania potrzebujesz połowę kostki masła, około 20 listków czosnku niedźwiedziego, 1 łyżkę oliwy z oliwek. Wszystko rozdrobnij blenderem lub mikserem na puszystą masę. Przechowuj w lodówce i stosuj tak jak lubisz. Takie masełko będzie wybitnie smakować np. do pieczonych ziemniaczków. 

Marynata z czosnku niedźwiedziego  

Aromatyczna i pyszna marynata z czosnku niedźwiedziego sprawdzi się między innymi do mięs, drobiu, ryb, ale także warzyw. Doskonale nada się do pieczenia, grillowania czy smażenia. Wystarczy liście czosnku niedźwiedziego zmiksować z oliwą lub olejem, szczypiorkiem, kurkumą, chili, i solą. Możesz oczywiście użyć innych, ulubionych przypraw. 

Nalewka z czosnku niedźwiedziego 

Przygotowanie takiej nalewki jest banalnie prosta. Potrzebne ci będą świeże liście, które musisz dokładnie posiekać i luźno wypełnić nimi butelkę. Listki zalej zwykłą wódką. Zakręć butelkę i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Pamiętaj, aby codziennie nią wstrząsać. Po tym czasie wystarczy odcedzić napój i nalewka z czosnku niedźwiedziego gotowa. 

Herbatka z czosnkiem niedźwiedzim 

Liście czosnku niedźwiedziego możesz dodawać także do różnego rodzaju naparów. Możesz też przygotować herbatkę z samych liści czosnku niedźwiedziego. Taki napój będzie nie tylko pyszny, ale także bardzo zdrowy. Herbatka z czosnkiem niedźwiedzim może brzmieć bardzo niespotykanie, ale to nie oznacza, że nie powinieneś jej spróbować. 

Zupa z czosnku niedźwiedziego 

Lubisz zupy? To świetnie się składa, zupa z czosnku niedźwiedziego to prawdziwy, kulinarny majstersztyk. Do jego przygotowania potrzebne Ci będą: litr bulionu, 100 g liści czosnku niedźwiedziego, jedna cebula, dwie łyżki masła, 700 g ziemniaków, ząbek czosnku, kilka łyżek słodkiej śmietany, oraz ulubione przyprawy, w tym na pewno pieprz i sól. Liście musisz dokładnie umyć i poszatkować, a cebulę obrać i pokroić w kostkę. Zeszklij te dwa składniki na patelni na maśle i w międzyczasie obierz i pokrój w kostkę ziemniaki. Cebulę i czosnek niedźwiedzi przełóż do garnka, zalej bulionem i zagotuj razem z ziemniakami. Ziemniaki gotuj do miękkości. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i zmiksuj. Na koniec wystarczy tylko dodać śmietanę i przyprawić solą i pieprzem. 

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15031

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 157

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0