Ewa_Gotuje

Naczynia i bibeloty z PRL-u. Poszukaj na strychu, niektóre są sporo warte

Okres PRL-u wielu osobom kojarzy się z pustymi półkami sklepowymi i kartkami na żywność. Jednak w tym czasie powstało też wiele elementów stołowych i kuchennych, bez których trudno było wówczas żyć, a dziś są warte bezcen. Sprawdź, ile teraz kosztują naczynia i bibeloty z PRL.

Naczynia z PRL-u | Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej królowały kryształy, ale w polskich domach można było znaleźć również ceramikę czy różnego rodzaju wyroby szklane. Większość pochodziła z rodzimej produkcji, a dziś osiąga zawrotne ceny na rynku naczyń i bibelotów vintage.

Sprawdź także: Retro kuchnia w smaker.pl. Odkryj najlepsze przepisy z czasów PRL

Porcelanowy zestaw obiadowy

Uroczysta zastawa to idealny dodatek do świątecznego obiadu czy na imprezę towarzyską. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej większość zestawów była wykonana z porcelany oraz pokryta zdobieniami. W dzisiejszych czasach 42-elementowy komplet dla 12 osób jest wart nawet 5000 złotych, co jest ceną znacznie przekraczającą wartość większości nowych zastaw obiadowych.

Porcelanowy zestaw do kawy

Zakład Porcelany „Ćmielów” specjalizował się w ręcznej produkcji porcelany. Produkty z województwa świętokrzyskiego podbijały peerelowskie domy. Oprócz wszechstronności odznaczały się również nietuzinkowym wzornictwem. Porcelanowy zestaw składający się z dzbanka, cukiernicy, mlecznicy oraz sześciu filiżanek ze spodkami kosztuje dziś w granicach 1000 złotych.

Zestaw porcelany z Ćmielowa | Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zestaw dla osób palących

Palenie papierosów w PRL było powszechne. Według WHO w latach 70. XX wieku w Polsce paliło około 60 proc. mężczyzn. Nic więc dziwnego, że popularne były zestawy dla palaczy obejmujące papierośnicę, popielniczkę oraz zapalniczkę. Zakup takiego pakietu to koszt około 650 złotych.

Salaterki ze szkła artystycznego

Produkty z kolorowego szkła artystycznego to charakterystyczny bibelot okresu PRL. Można w nich podawać zarówno sałatki (wytrawne oraz owocowe), jak i suche przekąski. Dodatkowo mogą być wykorzystywane po prostu jako element dekoracyjny. Cena? Dwie sztuki to wydatek rzędu 650 złotych.

Komplet sztućców Gerlach

Wyroby marki Gerlach mają tradycję sięgającą drugiej połowy XVIII wieku. Również w okresie PRL-u sztućce pochodzące z Drzewic były rozchwytywane, a od lat 70. XX wieku stały się synonimem polskiej zastawy stołowej. Zestaw 50 sztuk w kasecie pamiętający czasu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kosztuje około 350 złotych.

Wazon kryształowy

W większości peerelowskich domów znajdowały się kryształy, a w szczególności wazony. Głęboko zdobione egzemplarze to klasyka stylu vintage, która znajdzie uznanie wśród miłośników jego piękna i kolekcjonerów. Cena wazonu z lat 70. XX wieku w idealnym stanie to 280 złotych.

Karafka i cztery kieliszki

Historia rzeźbionego szkła z Krosna sięga okresu międzywojennego. Mimo że w czasie PRL zakład został upaństwowiony, produkty z tej huty nadal były pożądane przez Polaków. Za rzeźbioną, 1,5-litrową karafkę z czterema kieliszkami do czerwonego wina z lat 70. XX wieku trzeba aktualnie zapłacić około 230 złotych.

Szklanki z koszyczkami

Wśród naczyń i bibelotów z lat PRL nie ma prawdopodobnie bardziej kultowego przedmiotu niż szklanki z koszyczkami. Królowały na stołach tamtego okresu zarówno w dni powszedniej, jak i podczas imprez towarzyskich. Nierozłącznie związane z kawą po turecku wtopiły się w krajobraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dziś za komplet sześciu sztuk trzeba zapłacić niemałe pieniądze, bo nawet 160 złotych.

Zestaw do sprzątania okruszków ze stołu

Kultura podczas PRL-owskich przyjęć musiała zostać zachowana. Stąd taką popularność miał zestaw do sprzątania okruszków ze stołu. Zmiotka i szufelka ze srebrzonego mosiądzu pozwalają nie tylko zachować porządek w trakcie imprez towarzyskich, ale również wyglądają niezwykle elegancko. Cena zestawu rodem z PRL? Minimum 100 złotych.

Ceramiczne talerze dekoracyjne

Wykorzystywane do dekoracji talerze z ceramiki to klasyka okresu PRL. Niektórzy wieszali je na ścianie, inni kładli na komodach czy kredensach. Jednak najlepiej na posiadaniu takich elementów dekoracyjnych wyjdą te osoby, które schowały talerze na strych. Dlaczego? Dziś za dwa ceramiczne talerze dekoracyjne można oczekiwać kwoty rzędu 150 złotych!


 

Zobacz także:

Zapobiegają stłuszczeniu wątroby, łagodzą stany zapalne. Masz je w kuchni »

Jak wykorzystać resztki z ugotowanych ziemniaków? 3 sprawdzone przepisy »

Najzdrowszy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Mnóstwo witaminy B, mało kalorii »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133308

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3907

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3