Grill - temat specjalny

Mleko baziowe regularnie piły nasze babcie. Ma skład lepszy niż aspiryna!

Jest jednym z symboli wiosny oraz niezbędnym elementem wielkanocnych dekoracji. Mowa oczywiście o puszystych baziach. Niewiele osób jednak wie, że kryją one w sobie wiele prozdrowotnych właściwości, można przygotować z nich mleko baziowe. Sprawdź, jak je stosować, jakie ma właściwości oraz kto powinien, a komu odradza się picie mleka baziowego.

Mleko baziowe | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chyba każdy chociaż raz zachwycał się miękkością wiosennych bazi, gałązki te są również obowiązkowym elementem w "żywej" palmie wielkanocnej. Czy wiesz jednak, czym są bazie? Bazie lub jak niektórzy mówią bazie kotki, to nic innego jak kwiatostany wierzby. Mięciutkie, puszyste kuleczki zwiastujące wiosnę można użyć nie tylko do dekoracji, ale i wykorzystać w ziołolecznictwie, przygotowując z nich mleko baziowie. Początek marca to idealny czas, aby rozejrzeć się za pierwszymi oznakami wiosny i poszukać kwitnących pączków wierzby. W poniższym materiale podpowiemy ci, na jakie dolegliwości pomaga mleko baziowe oraz jak je stosować. 

Sprawdź także: Pij codziennie na śniadanie, a kilogramy będą spadać. Jak zrobić napar z płatków owsianych?

Właściwości zdrowotne bazi

Puchate bazie mają wiele właściwości prozdrowotnych, to popularny składnik stosowany w medycynie naturalnej. Co więcej, można używać nie tylko puszystych kulek, dobroczynne działanie ma również kora, liście i gałązki. Bazie kotki mogą stać się skutecznym przeciwnikiem dla przeziębienia i grypy, wykazują bowiem właściwości wykrztuśne, przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, a także pomagają zbić gorączkę. 

Baziowe kotki można potraktować jako naturalną aspirynę, wszystko za sprawą znajdujących się w nich salicylanów, które są wykorzystywane do wytwarzania popularnych leków dostępnych w aptece. Substancje te mają działanie przeciwzakrzepowe, zapobiegając odkładaniu się płytek krwi. Baziowe mleko można stosować również, jako element zapobiegania chorobom takim, jak miażdżyca. Co więcej, napój ten może pomagać chronić organizm przed zakrzepicą, zatorami, zawałem serca czy udarem mózgu. Warto wspomnieć również o tym, że to właśnie z wierzby wytworzono pierwszą aspirynę. 

Jak zrobić mleko baziowe?

Do przygotowania baziowego mleka można użyć zarówno świeżych bazi, jak i tych suszonych. Do zrobienia napoju poleca się mleko krowie, świetnie sprawdzą się także napoje roślinne, np. mleko owsiane, ryżowe czy migdałowe. Przygotuj: szklankę mleka oraz łyżkę, najlepiej świeżych bazi.

Do rondelka wlej mleko i zagotuj, odczekaj chwilę, aż lekko przestygnie. Wlej gorący płyn go kubka, do którego wrzucisz bazie, przykryj małym talerzykiem i odczekaj 10 minut. Gotowe, taką miksturę najlepiej wypić, kiedy jest jeszcze ciepła. Jeśli lubisz słodkie napoje, możesz dosłodzić ją miodem. Możesz także doprawić je łyżeczką kurkumy czy cynamonu, które mają działanie przeciwbakteryjne, rozgrzewające i świetnie wesprą organizm podczas infekcji. 

    Jak stosować mleko baziowe?

    Mleko baziowe najlepiej stosować, kiedy pojawi się przeziębienie lub grypa. Możesz pić je trzy razy dziennie. Napój ten bezpieczny jest również dla najmłodszych. Jeśli chcesz podawać je dzieciom, pamiętaj, by zmniejszyć wielkość dawki, wystarczy już jedna trzecia kubka.  

    Kto nie powinien pić mleka baziowego?

    Chociaż mleko baziowe ma wiele prozdrowotnych właściwości, istnieją pewne przeciwskazania do jego stosowania. Tyczy się to przede wszystkim osób, które są uczulone na salicylany, może być również niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę oraz choroby nerek i wątroby. Odradza się je także w przypadku choroby wrzodowej. Baziowe mleko może również utrudniać krzepnięcie krwi. W przypadku kobiet w ciąży picie mleka baziowego warto skonsultować z lekarzem. 

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    30 min
    40
    15 min
    52

    Polecane artykuły

    Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

    Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

    0
    Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

    Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

    2
    Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

    Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

    17
    Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

    My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

    1