Grill - temat specjalny

Mają dużo potasu i kwasów omega-3, obniżają poziom cukru. Kto powinien jeść pistacje i dlaczego?

Wiele mówi się o tym, że orzechy to podstawa zdrowej diety. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że cennym elementem jadłospisu mogą być nie tylko migdały czy orzechy włoskie, ale również pistacje. Kto powinien jeść pistacje, a dla kogo nie są one wskazane?

Dlaczego warto jeść pistacje? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Trudno wyobrazić sobie bardziej wartościową przekąskę niż orzechy – nie dość, że obfitują one w szereg cennych substancji odżywczych, to jeszcze stanowią cenne źródło błonnika, zapewniają długotrwałe uczucie sytości i doskonale smakują. Na co dzień dużo mówi się o prozdrowotnych właściwościach migdałów, nerkowców oraz orzechów włoskich, natomiast pistacje spychane są na dalszy plan. A to duży błąd, ponieważ – jak się okazuje – mają one wiele do zaoferowania i to nie tylko pod względem walorów smakowych, ale również odżywczych. Kto powinien jeść pistacje i dlaczego? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!  

 Sprawdź także: Odchudzanie po 40. roku życia - 5 magicznych produktów, które pomogą ci spalić tłuszcz z brzucha

Co to są pistacje? 

Najprościej rzecz ujmując, są to owoce drzew o tej samej nazwie, które pod względem botanicznym zaliczane są do pestkowców. Ich charakterystycznym elementem jest twarda łupina, która w przypadku dojrzałych okazów staje się rozwarta i uwidacznia pestkę. Orzechy te są chętnie spożywane ze względu na wyjątkowe walory smakowe – ich smak jest lekko słodki i przyjemny, a aromat dość intensywny. To właśnie z tego względu dodaje się je do rozmaitych wypieków i deserów. W sklepach najczęściej można natknąć się na ich wersje prażoną i soloną.  

Pistacje – wartości odżywcze 

Co dokładnie kryją w sobie pistacje? Wartości odżywcze w 100 g tych orzechów kształtują się następująco: 

  • Wartość energetyczna: 560 kcal, 
  • Białko: 20 g, 
  • Tłuszcz: 45 g, 
  • Węglowodany: 27 g, 
  • Błonnik: 10 g, 
  • Witamina B1: 0,87 g, 
  • Witamina B2: 0,16 mg, 
  • Witamina B3: 1,30 mg, 
  • Witamina B6: 1,70 mg,  
  • Witamina B9: 51 µg,  
  • Witamina C: 5,6 mg,  
  • Witamina E: 2,30 mg,  
  • Witamina A: 415 IU,  
  • Magnez: 121 mg,  
  • Żelazo: 3,92 mg, 
  • Potas: 1025 mg, 
  • Fosfor: 490 mg,  
  • Cynk: 2,20 mg.  

Pistacje – właściwości zdrowotne  

Jakie działanie na organizm wykazują pistacje? Właściwości zdrowotne tych orzechów są naprawdę liczne! Jedną z ich największych zalet jest obecność substancji z grupy karotenoidów, a dokładnie luteiny i zeaksantyny, które korzystnie działają na narząd wzroku. W jaki sposób? Według doniesień naukowych zmniejszają one ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, a także chronią oczy przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Nie sposób nie wspomnieć także o witaminie A, która zapobiega zespołowi suchego oka oraz kurzej ślepocie. 

Co jeszcze do zaoferowania mają pistacje? Jako źródło witamin i minerałów, w tym żelaza, stanowią one cenny element jadłospisu osób zmagających się z anemią. Co więcej – jak podkreślają naukowcy – ich regularne spożywanie doskonale oddziałuje na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a to wszystko za sprawą zdolności do regulowania ciśnienia krwi, obniżania poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz wzmacniania naczyń krwionośnych. Ponadto obniżają one stężenie cukru we krwi, usprawniają pracę serca i działają kojąco na układ nerwowy. Dodatkowo warto sięgnąć po nie w przypadku zespołu napięcia miesiączkowego oraz stresu.  

Pistacje – przeciwwskazania  

Kto powinien unikać takich orzechów jak pistacje? Przeciwwskazania do ich spożywania nie są zbyt liczne, jednak warto wziąć je pod uwagę przy wprowadzaniu tego składnika do menu. Należy mieć przede wszystkim na uwadze fakt, że orzechy należą do silnych alergenów, więc powinieneś unikać ich w przypadku uczulenia. Może objawiać się ono świądem i zaczerwienieniem skóry, obrzękiem warg i języka, a nawet dusznościami. Warto dodać, że niektórzy specjaliści odradzają podawanie pistacji dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Orzechy w solonej wersji nie są polecane osobom zmagającym się z nadciśnieniem.  

Pistacje – zastosowanie w kuchni 

W jakiej formie najlepiej spożywać pistacje? Zastosowanie w kuchni tych orzechów jest naprawdę wszechstronne! Świetnie sprawdzają się one zarówno w wytrawnych daniach, jak i rozmaitych deserach. Poznaj kilka ciekawych przepisów z ich zastosowaniem i koniecznie skorzystaj z nich przy kolejnym gotowaniu!  

Łosoś z pistacjami  

Jeśli jesteś fanem odkrywania nowych, ciekawych smaków, łosoś w pistacjowej panierce z pewnością przypadnie ci do gustu. Tę ostatnią wyczarujesz z takich składników jak solone pistacje, tarty parmezan, mielone migdały, czosnek, tarta skórka z limonki, cebula oraz oliwa z oliwek. Dopraw łososia solą i pieprzem, przełóż go do naczynia żaroodpornego i polej marynatą na bazie białego wina, cukru oraz soku z limonki. W momencie gdy ryba będzie się marynować, przygotuj panierkę, rozdrabniając i mieszając ze sobą pozostałe komponenty. Oprósz posypką łososia i piecz go przez ok. 15 minut w temperaturze 190 stopni. Gotową rybę możesz podać z purée ziemniaczanym z dodatkiem masła i bazylii.  

Sałatka z arbuzem i pistacjami  

Masz ochotę na szybką, smaczną i orzeźwiającą przekąskę? W takim razie postaw na sałatkę z arbuzem i pistacjami! Jej przygotowanie jest banalnie proste – jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić do miski pokrojonego w kostkę arbuza, dodać do niego pokruszony ser feta i pistacje, a następnie zwieńczyć dressingiem na bazie soku z limonki, miodu, czarnego pieprzu oraz świeżo zmielonego imbiru.  

Babeczki pistacjowe  

Jeśli szukasz przepisu na deser, z którym poradzi sobie nawet najmniej doświadczony kucharz, koniecznie wypróbuj tego na babeczki pistacjowe. Poza orzechami do ich przygotowania potrzebujesz mąki orkiszowej, skórki z pomarańczy, białek jaj, brązowego cukru, masła, śmietanki kremówki oraz czekolady. Zmiel pistacje w malakserze lub młynku do kawy, a następnie połącz je z cukrem, skórką pomarańczy oraz mąką i dokładnie wymieszaj. Po chwili dodaj roztopione masło oraz białka jaj i kontynuuj mieszanie jeszcze przez chwilę. Po otrzymaniu jednolitej masy przelej ją do foremek wysmarowanych masłem i wstaw na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Gotowe babeczki polej polewą ze śmietany kremówki i czekolady.  

Czekoladowe trufle w pistacjowej posypce 

To idealna opcja na imprezę – nie dość, że doskonale smakują, to jeszcze dobrze prezentują się na stole. Przysmak w tej wersji powstaje z takich składników jak pistacje, śmietana kremówka, gorzka czekolada, masło oraz cukier trzcinowy. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej, po czym ubij śmietanę z cukrem na sztywną pianę i zagotuj. W kolejnym kroku połącz śmietanę z czekoladą i dodawaj do nich kawałki masła, cały czas miksując. Wstaw masę do lodówki, a gdy zastygnie, uformuj z niej kulki i obtocz w posypce z mielonych pistacji. Palce lizać!  

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »

Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »

Kasza ze śliwkami? Taki deser to ratunek dla jelit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
11
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 2029

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

1
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2