Ewa_Gotuje

Krótki kurs robienia przetworów

Robienie przetworów w warunkach domowych wraca do łask. Cenimy je znacznie wyżej niż te ze sklepu. Aby jednak móc delektować się własnoręcznie przygotowanymi pysznościami, musimy znać podstawowe zasady ich przygotowywania.

Fot. 123RF/Picsel

Do niedawna robienie przetworów kojarzyło się z czasami, kiedy sklepowe półki świeciły pustkami. Wówczas, chcąc mieć dostęp do witamin zawartych w owocach i warzywach także w zimie, lato spędzaliśmy na pracowitym zamykaniu ich w słoikach.

Obecnie świeże owoce i warzywa są dostępne na rynku praktycznie przez cały rok, a w gotowych przetworach możemy w sklepie przebierać. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić szczególnego smaku tych przygotowanych własnoręcznie.

Odpowiednie produkty

Przy robieniu przetworów musimy zwracać szczególną uwagę na jakość wybieranych owoców i warzyw. Idealne są te uprawiane w sposób naturalny, bez użycia nawozów chemicznych.

Trzeba zwracać uwagę na ich wygląd - muszą być świeże i nieuszkodzone. Użycie uszkodzonych owoców może nam zepsuć całą partię konfitur, a choćby lekko nadpsuta pieczarka może sprawić, że będziemy musieli wyrzucić cały słoik.

Produkty dokładnie czyścimy, a jeśli do słoików wkładać będziemy cząstki owoców lub warzyw, starannie wybieramy i odrzucamy pestki.

Najlepsze słoiki

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne do przetworów były słoiki zamykane systemem Wecka: na słoik nakładano gumową uszczelkę, następnie szklaną pokrywkę i zamykano specjalnie dopasowaną sprężyną. Od nazwiska wynalazcy tego systemu, Johanna Wecka, pochodzi termin wekowanie.

Obecnie do konserwowania owoców i warzyw używamy najczęściej słoików typu twist, zamykanych specjalnymi metalowymi zakrętkami. Są one pokryte od wewnątrz cienką warstwą tworzywa, które nie reaguje z zawartymi w żywności kwasami i solami.

Wielkość słoików zależy od naszych preferencji - jeśli prowadzimy jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe, lepiej jest wybierać mniejsze słoiki, a jeśli mamy dużą rodzinę, możemy używać nawet tych o pojemności 1 litra.

Pamiętajmy: przetwory, po otwarciu słoika, nadają się do spożycia przez okres od kilku do kilkunastu dni.


Niezbędna pasteryzacja

Wybrane słoiki należy odpowiednio przygotować. Muszą być absolutnie czyste, najlepiej wygotowane i pozostawione do obeschnięcia - lepiej nie wycierać ich ściereczką.

Przetwory przygotowujemy zgodnie z przepisem, a następnie przekładamy do słoików, które dokładnie zamykamy. Musimy poddać je pasteryzacji przez podgrzewanie, co spowoduje również hermetyczne zamknięcie słoików.

W tym celu dno dużego rondla wykładamy ściereczką, wlewamy odrobinę wody i umieszczamy w niej słoiki - powinny być zakryte wodą do około 3/4 wysokości. Następnie ustawiamy rondel na ogniu.

Długość pasteryzacji zależy od rodzaju produktu i podawana jest w przepisach. Dzięki pasteryzacji nie zmienia się smak produktów, a rozwój zawartych w nich drobnoustrojów zostaje zahamowany. Dzięki temu w chłodnym, ciemnym miejscu będziemy mogli je przechowywać nawet przez rok.

Nie czekaj pobierz darmową książkę "55 pomysłów na przetwory" już teraz!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29746

60 min
65
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 150

30 min
5
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 847

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0