Ewa_Gotuje

Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę - rano czy wieczorem? Uważaj, bo możesz sobie zaszkodzić!

Zielona herbata to popularny napój spożywany przez wiele osób każdego dnia. Znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jednak, aby przyniosła ona pożądane skutki, musimy wiedzieć, jak i kiedy ją stosować. Sprawdź, na co pomaga zielona herbata i kiedy ją pić.

Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę - rano czy wieczorem? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Zielona herbata - właściwości

Zielona herbata to charakterystyczny w smaku, bardzo aromatyczny napój. Gwarantuje on nie tylko doznania smakowe, ale również zawiera bardzo dużo cennych dla zdrowia składników.

Zielona herbata dostarcza między innymi: witamin C, B, E, K, aminokwasów, garbników, cynku, potasu, manganu, fluoru, miedzi i wapnia, polifenoli czy katechinów. Herbata wspomaga nasz organizm w walce z wieloma schorzeniami, a także wspiera różne narządy.

Na co pomaga zielona herbata?

Wykazano, że picie herbaty zielonej pomaga na:

  • nadwagę i otyłość,
  • powikłania cukrzycy,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • układ odpornościowy,
  • choroby układu krążenia,
  • mdłości,
  • zaburzenia trawienne i pokarmowe,
  • choroby układu nerwowego,
  • złe samopoczucie.

Kiedy pić zieloną herbatę - rano czy wieczorem?

Nie ma konkretnych wytycznych, wskazujących na idealną porę na spożywanie zielonej herbaty. Wiadomo jednak, że nie powinno się jej pić na pusty żołądek, ponieważ nawet lekkie śniadanie pomoże pobudzić nasz metabolizm i zwiększyć działanie napoju.

Również nie powinno się pić zielonej herbaty w trakcie jedzenia, ponieważ zawiera ona silne przeciwutleniacze, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego. Najlepiej napój spożywać pół godziny przed lub po jedzeniu.

Nie powinno się również pić zielonej herbaty na dwie, trzy godziny przed planowanym snem, ze względu na zawartą w niej kofeinę. Nie zalecane jest także popijanie leków zieloną herbatą.

Czy zielona herbata podnosi ciśnienie?

Zielona herbata w zalecanej dziennej dawce nie podnosi ciśnienia. Badania wykazują nawet, że dla osób borykających się ze zbyt wysokim ciśnieniem to właśnie zielona herbata jest dobrym wyborem. Okazuje się, że regularne picie zielonej herbaty obniżyło wśród badanych osób ciśnienie krwi o 2 mmHg.

Jednak równocześnie należy podkreślić, że zbyt duża ilość zielonej herbaty szkodzi nie tylko osobom chorym na nadciśnienie, ponieważ każdemu podnosi znacząco ciśnienie. Powoduje skoki ciśnienia tętniczego, które objawiają się bólem głowy, szumem usznym, uczuciem zmęczenia i niepokoju.

Skutki uboczne picia zielonej herbaty

Skutki uboczne spożywania tego napoju pojawiają się zazwyczaj, gdy wypijamy go w zbyt dużej ilości. Oto najpopularniejsze skutki uboczne:

  • nadmierne pobudzenie,
  • kłopoty ze snem,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • drżenie rąk,
  • nasilenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • problemy z koncentracją,
  • nasilenie nerwicy,
  • rozdrażnienie.

Istotną informacją jest również to, że sole kofeiny z zielonej herbaty są szkodliwe dla kobiet ciężarnych i matek karmiących, dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania, a także seniorów.


Zobacz także:

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »

Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133308

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3907

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3