Ewa_Gotuje

Kaloryczna, ale super zdrowa. Zrób chałwę w domu

Chałwa - po arabsku - oznacza słodycz. Rzeczywiście jest słodka, ale to zdrowy przysmak. Połączenie sezamu z miodem i czasami bakaliami daje niezapomniany efekt smakowy. Mamy przepis na świetną, domową chałwę. Smakuje wybitnie, a nie zawiera barwników i konserwantów.

Domowa chałwa - przepis krok po kroku | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Chałwa - źródło kwasów tłuszczowych  

Wiadomo, że słodycze w nadmiarze szkodzą, ale ten akurat ma wiele właściwości zdrowotnych. Głównym składnikiem chałwy jest sezam, który jest źródłem wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera też witaminy A, B i E oraz magnez, fosfor i wapń. Właściwości zdrowotne sezamu doceniali już starożytni.  

Klasyczna chałwa oprócz ziaren sezamu zawiera tylko miód, który również ma właściwości zdrowotne. Jest dość kaloryczna, ale to tak zwane „dobre kalorie”. Mimo słodkiego smaku, w chałwie to nie cukier jest źródłem kalorii, a tłuszcz z sezamu. Ten zaś stanowi wyjątkowo zdrowy element diety ze względu na zawartość takich kwasów tłuszczowych jak omega-6.  

Z czego można zrobić chałwę? 

W swojej najbardziej tradycyjnej formie chałwa to zmielone ziarna sezamu połączone miodem. Czasem rolę miodu odgrywa płynny karmel, niekiedy dodaje się do niej również cukru. Przez lata ten przysmak doczekał się wielu wersji.

Mamy więc chałwę waniliową, kakaową, pistacjową popularną w Turcji. Ukraiński i rosyjski przysmak zawiera ziarna słonecznika czy mak. W skład greckiej chałwy wchodzi skrobia kukurydziana, a jej indyjska wersja zawiera marchew gotowaną na mleku.  

W niektórych regionach do chałwy dodaje się kaszy manny lub semoliny. W krajach hiszpańskojęzycznych na bazie tego smakołyku powstał turrón. To chałwa z dodatkiem białek jajek, które sprawiają, że przysmak jest dość twardy.  

Domowa chałwa - przepis krok po korku 

Domowa chałwa w najzdrowszej wersji to po prostu sezam i miód. Tych dwóch składników potrzebujesz w następujących ilościach, które możesz przemnożyć:  

  • 300 g białego sezamu (dwie szklanki),  
  • 150 g płynnego miodu (pół szklanki). 

Ziarna sezamu podpraż na patelni, uważając, aby ich nie przypalić. Zbyt mocno zarumieniony sezam nada chałwie gorzkiego posmaku. Kiedy ziarna wystygną, zmiel je na drobną miazgę. Stopniowo dodawaj do sezamu miód, ciągle mieszając. Powstałą masę przełóż do foremek na przykład do babeczek lub do innego naczynia, Wstaw do lodówki na dwie godziny. Do tej podstawowej formy domowej chałwy możesz dodać inne składniki: zmielone orzechy arachidowe, pistacje, rodzynki, dwie laski wanilii, kakao lub cynamon.  

Dlaczego warto jeść chałwę?  

Chałwę warto jeść, bo niewiele jest produktów zawierających tak dużo kwasów wielonasyconych. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko chorób serca i miażdżycy. Ten przysmak pomaga obniżyć zawartość złego cholesterolu.  

Nie do pogardzenia są również witaminy zawarte w chałwie. Działają one przeciwzapalnie, pomagają wzmocnić kondycję skóry, włosów i paznokci. Chałwa zawiera witaminy z grupy B oraz żelazo, dzięki czemu zapobiega anemii. Z tego względu powinny ją spożywać osoby na diecie wegetariańskiej.  

Jeśli próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i odczuwasz niepohamowaną ochotę na coś słodkiego, sięgnij po kawałek chałwy. Oprócz wielu odżywczych substancji zawiera ona również dużo błonnika. Jeden kawałek nasyci cię i w przeciwieństwie do innych słodyczy, nie wywoła ochoty na dalsze podjadanie.  

Przeciwwskazaniem do spożywania chałwy jest natomiast cukrzyca. Ten przysmak ma wysoki indeks glikemiczny. Osoby cierpiące na alergie również powinny jej unikać. Sezam jest mocnym alergenem, a zawarte w chałwie orzeszki mogą wzmocnić reakcje uczuleniowe.  

1. Domowa chałwa bez cukru

 Domowa chałwa bez cukru Zobacz przepis

Domowa chałwa bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Wytrawna chałwa

 Wytrawna chałwa Zobacz przepis

Wytrawna chałwa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Domowa chałwa sezamowo-słonecznikowa bez cukru

 Domowa chałwa sezamowo-słonecznikowa bez cukru Zobacz przepis

Domowa chałwa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Chałwa słonecznikowa z żurawiną

 Chałwa słonecznikowa z żurawiną Zobacz przepis

Chałwa słonecznikowa z żurawiną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Domowa chałwa migdałowa

 Domowa chałwa migdałowa Zobacz przepis

Domowa chałwa migdałowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Domowa chałwa

 Domowa chałwa Zobacz przepis

Domowa chałwa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: cnnturk.com, smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Domowe środki do czyszczenia podłogi. Bez matowych plam, smug i zacieków »

Nadmierny apetyt jako objaw choroby. To nie jest zwykła miłość do jedzenia »

Przeczytaj skład, zanim kupisz ten produkt. Katarzyna Bosacka wskazała, na co lepiej uważać »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Piątkowy obiad

Dzisiaj prosty i bardzo szybki ale smaczny obiad . Jajka w sosie koperkowym....

Odsłon: 779

30 min
15
30 min
2
15 min
0
15 min
3
15 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0