Ewa_Gotuje

Jak zrobić zakwas na chleb? Pominiesz jedną czynność, zakwas nie będzie dobry

W dawnych czasach chleb pieczono jedynie na zakwasie. Z czasem metoda została wyparta przez użycie drożdży piekarskich, które są obecnie bardziej popularne. Przygotowanie własnego zakwasu jest jednak bardzo proste i wymaga jedynie naszej cierpliwości.

Jak zrobić zakwas na chleb? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Warto spróbować wyprodukować własny zakwas i upiec bochenek o charakterystycznym smaku i zapachu.

Co to jest zakwas chlebowy?

Zakwas chlebowy to alternatywa dla drożdży przy wypieku chleba. To produkt fermentacji mąki, który jest źródłem kultur bakteryjnych i drożdżowym. Działają one jak drożdże.

Chleby upieczone na zakwasie dłużej zachowują świeżość, mają charakterystyczny smak i aromat oraz są lekkostrawne. Z tego powodu przyjmuje się ich wyższość nad chlebami, które są pieczone z użyciem drożdży.

Z czego zrobić dobry zakwas na chleb?

Do wykonania zakwasu piekarskiego potrzebna będzie jedynie mąka, woda, duży słoik oraz czas.

Do przygotowania najprostszego zakwasu potrzebna będzie letnia woda, mąka żytnia razowa dobrej jakości i duży słoik.

Można także spróbować przygotować zakwas pszenny, który nazywany jest levain. Jest to jednak trudniejsze, ponieważ mąka pszenna jest bardziej kapryśna. Warto podejść do przygotowania zakwasu z mąki pszennej, jeśli będziemy mieli już odrobinę doświadczenia z procesem fermentacji mąki.

Jak zrobić zakwas na chleb krok po kroku?

Do przygotowania zakwasu potrzeba wyjątkowo niewielu produktów. Wystarczy duży słoik oraz dobrej jakości mąka żytnia razowa (typ 2000). Proces trwa kilka dni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Pierwszego dnia do czystego słoika wsypujemy 30 g mąki i wlewamy 30 g letniej wody. Dokładnie mieszamy i przykrywamy talerzykiem lub lekko zakręcamy pokrywką. Odstawiamy na 24 godziny w miejsce o temperaturze pokojowej.

Następnego dnia o tej samej porze dosypujemy kolejne 30 g mąki i wlewamy 30 g letniej wody. Składniki mieszamy i tak, jak dnia poprzedniego odstawiamy na kolejne 24 h.

Trzeciego dnia powtarzamy czynność. Na tym etapie można zauważyć, że na powierzchni zakwasu tworzą się pęcherzyki powietrza, a po dodaniu mąki, zakwas pracuje. To dobry znak, który świadczy o tym, że zachodzi w słoiku fermentacja.

Zakwas będzie gotowy do użycia po około 7-8 dniach dokarmiania go. Wtedy można użyć go do pieczenia chleba lub szczelnie zakręcić i przechowywać w lodówce.

Po każdym użyciu do wypieku zakwas należy dokarmić.

Jak uniknąć błędów?

Należy pamiętać, że zakwas źle reaguje na promienie słoneczne. Pod ich wpływem może się szybko zepsuć. Po dokarmieniu, przez pół godziny należy go pozostawić w temperaturze pokojowej, a następnie schować do lodówki.

Pierwszy zakwas jest zwykle najsłabszy. Chleb na nim często wyrasta tylko odrobinę. Z tego powodu pierwsze chleby na zakwasie warto wspomóc niewielką ilością drożdży.

Konsystencja zakwasu powinna być gęsta. Do zbyt płynnego zakwasu warto dodać dodatkową łyżkę mąki. Nie warto dokarmiać go zbyt małą ilością wody i mąki, ponieważ może to prowadzić do osłabienia zakwasu.

Jeśli pieczemy chleb rzadko i obawiamy się, że zakwas może się zepsuć, dobrym pomysłem jest jego przechowywanie w formie suszonej. Wystarczy dojrzały zakwas rozsmarować cienką warstwą na pergaminie i pozostawić do zaschnięcia. Wytrzyma w ten sposób o wiele dłużej niż w lodówce. Przed pieczeniem wystarczy go uaktywnić za pomocą wody i mąki żytniej.

Każdy zakwas pracuje odrobinę inaczej. Z tego powodu warto go obserwować i samodzielnie decydować, kiedy należy go dokarmić.

Jak rozpoznać, czy zakwas na chleb nie jest zepsuty?

Zakwas ma specyficzny zapach i wygląd. Nie oznacza to, że jest zepsuty. Zakwas, który należy dokarmić, ma octowy, ostry zapach, który może nawet przypominać aceton. Czasami może się także rozwarstwiać, nie jest to jednak powód do niepokoju.

Znakiem, że zakwas jest niezdatny do użytku, jest pleśń. Jeśli zauważymy ją na ściankach słoika, należy wyrzucić cały zakwas. Innym objawem zepsutego zakwasu jest brzydki zapach, który może przypominać zapach zepsutej ryby.

Zobacz także:

Dodaj awokado i banany. Brownie jeszcze nigdy nie było tak zdrowe

Ta sałatka jest genialna w smaku! Bije na głowę jarzynową

Oczyszczają jelita, pomagają schudnąć. Zrobisz je w 20 minut

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 103

30 min
3
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29832

60 min
66
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 212

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0