Ewa_Gotuje

Jak zrobić schab dojrzewający krok po kroku. Najlepsza metoda 3x36

Schab dojrzewający w przyprawach możemy z łatwością przygotować w domu. Przy minimalnym wysiłku zyskamy pozbawioną konserwantów wędlinę, którą można przechowywać przez długi czas. Jak zrobić schab dojrzewający? Oto metoda 3x36, dzięki której mięso będzie aromatyczne i apetyczne.

Schab dojrzewający – jak długo i gdzie najlepiej powiesić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Domowe wędliny dojrzewające bez konserwantów

Domowe wędliny dojrzewające na pewno każdemu przypadną do gustu. Ich wyborny smak sprawia, że mogą być aromatycznym dodatkiem do wielu dań, ale też samodzielną, wyśmienitą przekąską. Jeśli zdecydujemy się na zakup podobnych wędlin w sklepie, musimy się przygotować na spory wydatek. Tymczasem wędliny dojrzewające możemy przygotować sami, we własnym domu. Inwestujemy jedynie w dobrej jakości mięso.

Trzeba oczywiście uzbroić się w cierpliwość. Dojrzewające wędliny są jednak pełne białka, składników mineralnych i witamin. Ich spożywanie korzystnie wpływa między innymi na układ mięśniowo-szkieletowy i hormonalny. Warto zatem zainwestować swój czas w ich przygotowanie.

Jak zrobić schab dojrzewający?

Suszony schab dojrzewający nie jest trudny do przygotowania w domu, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, bo jest to czasochłonne. Najważniejszy jest dobór składników i trzymanie się przepisu. Co będzie potrzebne do przygotowania takiej domowej wędliny? Trzeba zaopatrzyć się w następujące składniki:

  • 2 kg schabu w jednym kawałku (część wagi mięso utraci w trakcie procesu suszenia),
  • 0,5 szklanki soli,
  • 0,5 szklanki cukru,
  • główka czosnku przeciśnięta przez praskę (można też użyć 2 łyżek czosnku granulowanego),
  • 0,5 łyżeczki wędzonej papryki,
  • 0,5 łyżeczki mielonego pieprzu,
  • 2 łyżki majeranku.

Trzeba również przygotować gazę i sznurek. Zamiast gazy można też wykorzystać czystą pończochę. Mięso będzie w nią zawinięte w czasie suszenia.

Przyprawy do domowego schabu dojrzewającego

Wybór przypraw, które wykorzystamy do przygotowania schabu dojrzewającego, jest w zasadzie dowolny. Wszystko zależy od tego, co komu smakuje. Wiele osób ceni sobie schab w majeranku. Inni preferują suszony tymianek lub oregano. Można wykorzystać też inne przyprawy, w tym na przykład suszoną bazylię, kolendrę lub cząber. Sprawdzi się także mielony jałowiec, pieprz cytrynowy i czarnuszka.

Schab suszony dojrzewający w przyprawach 3x36 – przepis krok po kroku

Przepis na wędlinę dojrzewającą nie jest szczególnie skomplikowany. Schab trzykrotnie znajdzie się w lodówce na 36 godzin. Przygotowanie wędliny dojrzewającej jest zatem czasochłonne, ale warte wysiłku. Jak zrobić domową wędlinę bez konserwantów krok po kroku?

  • Najpierw należy umyć i osuszyć schab, a następnie oczyścić go z błonek i ewentualnie z tłuszczyku.

  • Kolejny krok to obtoczenie mięsa w cukrze. Schab umieszczamy w szklanym naczyniu, nakrywamy gazą czy ściereczką i wkładamy do lodówki. Powinien w niej spędzić 36 godzin. Przez ten czas warto jednak obracać mięso i odlewać z niego regularnie płyn, który z pewnością będzie wypływał.

  • Po wyjęciu mięsa z lodówki należy je opłukać pod bieżącą wodą, pozbywając się cukru. Następnie osuszamy je ręcznikiem papierowym i obtaczamy w soli. Ponownie przykrywamy schab i wkładamy do lodówki na 36 godzin.

  • Po wyjęciu schabu z lodówki spłukujemy z niego sól pod bieżącą wodą, osuszamy papierowym ręcznikiem i obtaczamy w przyprawach. Znów przykrywamy i ponownie umieszczamy w lodówce na 36 godzin.

  • Gdy wskazany czas upłynie, wyjmujemy mięso z lodówki i tym razem już go nie opłukujemy. Przekładamy schab do pończochy lub gazy (wówczas obwiązujemy mięso sznurkiem) i zawieszamy do wysuszenia.

Schab powinien trafić w suche, przewiewne miejsce, gdzie będzie miał dobre warunki do dojrzewania. 

Schab dojrzewający – jak długo i gdzie najlepiej powiesić?

Schab należy powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. Można podłożyć pod niego ręcznik papierowy. Mięso powinno wisieć w ten sposób co najmniej cztery lub pięć dni. Im dłużej będzie dojrzewało, tym bardziej będzie przypominać suszoną szynkę. Maksymalny czas suszenia to 14 dni. W ostatecznej wersji mięso powinno być suche, a nawet lekko twarde.

Warto wiedzieć, że dojrzewające wędliny domowe mają i inne zalety. Nie ma w nich konserwantów i są wyjątkowo trwałe. Jak przechowywać wędliny dojrzewające? Najlepiej w lodówce. Schab wytrzyma około miesiąca, zachowując swój aromat i smak. Podając suszony schab dojrzewający, należy pokroić go w cienkie plastry. Będzie wybornym dodatkiem do wielu potraw.

Zobacz także:

"Złoto Inków" jedz jak najczęściej. Dostarczy białka, obniża cukier, pomaga schudnąć »

Jak wykorzystać resztki z ugotowanych ziemniaków? Trzy sprawdzone przepisy »

Niedoceniany owoc pozwoli ci zgubić kilogramy. Dieta oparta na jednym prostym składniku »

Osoby z nadwagą i otyłością gorzej reagują na witaminę D. Kluczowy jeden wskaźnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 50

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0