Ewa_Gotuje

Jak zrobić idealne pączki?

Zgodnie z dawnym przesądem jeśli nie zjemy pączka w tłusty czwartek, nie będzie nam się wiodło w życiu. Aby tradycji tradycji stało się zadość, każdy z nas powinien w tym dniu przygotować słodkie wypieki.

Fot. 123RF/Picsel

Mimo że pączki są znane w Polsce co najmniej od czasów średniowiecza, zwyczaj podawania ich na słodko pojawił się u nas dopiero w XVI wieku. Wcześniej nadziewano je słoniną oraz boczkiem. Dawniej smażono je na klarowanym maśle, obecnie stosuje się zwykle smalec lub olej.

Według Jędrzeja Kitowicza, na dworze króla Augusta II serwowano pączki, które nie przypominały dawnych, twardych i ciężkich, a były wręcz tak lekkie, że „wiatr zdmuchnąłby je z półmiska": Jak osiągnąć taki efekt?

Wyrabianie

Choć korzystamy z rozmaitych przepisów, to warto pamiętać o paru zasadach. Ciasto należy wyrabiać tak długo, aż nabierze charakterystycznego połysku oraz zacznie odchodzić od dłoni. Do ciasta należy też dodać nieco spirytusu, co zapobiega wchłanianiu przez pączki tłuszczu.

Nadziewanie

Profesjonalnie nadziewamy pączki szprycą cukierniczą. Niektórzy decydują się zastąpić taki sprzęt strzykawką, ale z rękąna sercu tego pomysłu nie polecamy. Jeśli nie dysponujemy szprycą, to pączki nadziewamy przed smażeniem. W tym celu ciasto wałkujemy, wykrawamy okręgi, nakładamy ciepłe nadzienie, zaklejamy i formujemy kule. Tak przygotowane pączki odstawiamy do wyrośnięcia.

Smażenie

Do smażenia używamy tłuszczu odpornego na działanie wysokiej temperatury, np. oleju rzepakowego lub smalcu. Tłuszcz musi być bardzo mocno nagrzany, ale nie może dymić. Jeśli zacznie dymić to będzie nie do uratowania i będziemy musieli go wymienić.

Istnieją dwa sposoby sprawdzenia temperatury - próba dłoni i próba ciasta. Jeśli nie damy rady utrzymać dłoni bezpośrednio nad tłuszczem to znak, że można już smażyć. Możemy także wrzucić kawałek ciasta i sprawdzić czy wypłynie, oraz czy zacznie się smażyć. Pamiętajmy jednak, że ten testowy kawałek należy wyłowić, aby się nie spalił.

W różnych przepisach znajdziemy różny czas smażenia. Zazwyczaj jest to dosłownie kilka chwil, tak aby pączki porządnie się zrumieniły. Pączki należy wysmażać z obu stron, pilnując, by nie zanurzyły się zbyt głęboko. Tak może się stać, gdy tłuszcz nie będzie dostatecznie nagrzany. Pączki nie mogą też pływać zbyt blisko siebie, bo to obniży temperaturę tłuszczu, co z kolei sprawi, że pączki będą tłuste.

A jeśli nie mamy pewności, czy pączki są gotowe, to najprościej jest jednego wyłowić i nakłuć wykałaczką. Jeśli wyciągniemy czystą wykałaczkę, bez osadu z surowego ciasta, to możemy je wyławiać.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Po smażeniu

Zaraz po wyłowieniu z rondla, pączki należy ułożyć na sitku, lub bibule, tak, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Lukrowanie możemy rozpocząć praktycznie zaraz. Jeśli jednak posypujemy je cukrem pudrem, to odczekajmy, aż pączki ostygną. W przeciwnym razie cukier się rozpuści i zamiast eleganckiego pyłu powstanie przezroczysta skorupa. Z dodatków polecamy naturalnie skórkę pomarańczową, a także migdały.

1. Tanie pączki

Fot. Akademia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Bo kto powiedział, że zrobienie pączków w zaciszu własnej kuchni musi być drogie? Nasza użytkowniczka wie, w jaki sposób zaoszczędzić nieco pieniędzy w trakcie ich przygotowywania.

2. Pączki - przepis sprzed stu lat

Pączki. Kliknij!

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Dobre przepisy przechowuje się przez długie lata i przekazuje się je z pokolenia na pokolenie. Iza odszukała dla was recepturę sprzed stu lat. Warto wypróbować.

3. Pomarańczowe pączki

Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Wielbicielom pomarańczy z pewnością spodoba się ten przepis - nietypowe nadzienie możecie wykorzystać nie tylko w pączkach, ale również podczas przygotowywania ciasteczek lub ciast.

4. Pączki ucierane

Fot. Daniel-Coceancig na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

To jeden z najprostszych przepisów na pączki, jaki tylko możecie znaleźć. Z jego wykonaniem poradzi sobie nawet bardzo początkujący cukiernik.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

5. Pączki twarogowe

Fot. Babeczka35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jeśli do tej pory nie próbowaliście przygotować pączków serowych, najwyższa pora nadrobić zaległości. Smakują wybornie! Ich zrobienie jest prostsze niż myślicie.

6. Oponki serowe

Oponki serowe. Kliknij!

Fot. Balbinka568 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak się okazuje, całkiem sporo osób woli oponki serowe od klasycznych, drożdżowych pączków. Jak jest w waszym przypadku? Który wypiek smakuje wam bardziej?

7. Pączki hiszpańskie

Pączki hiszpańskie. Kliknij!

Fot. WaniliaiKardamon na Smaker.pl  / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Paczki przygotowane z ciasta ptysiowego będą doskonałą alternatywą dla tych drożdżowych. Przy okazji będziecie mogli zrobić także ptysie i eklery.

8. Pączki weneckie

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Maleńkie fritole to nieodzowny element weneckiego karnawału. Maleńka przekąska na jeden kęs idealnie sprawdza się, jako poczęstunek dla gości.

9. Pączki koreańskie

Fot. MojeBistro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

A może by tak wykorzystać tłusty czwartek do zapoznania się z kulturą innych krajów? Koreańskie pączki są nie tylko bardzo smaczne, ale również proste w przygotowaniu. Z pewnością zasmakują waszym bliskim.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 63

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 722

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0