Ewa_Gotuje

Jak wyczyścić przypalone naczynie żaroodporne? Szybki trik bez szorowania

Naczynie żaroodporne to produkt niezwykle popularny, w którym można przygotować wiele wybornych dań. Z uwagi na oddziaływanie wysokiej temperatury, mogą jednak pozostać na nim resztki przypalonego jedzenia i tłuszczu. Co wtedy zrobić? Jak wyczyścić przypalone naczynie żaroodporne? Znamy fantastyczne, domowe triki, które w tym pomogą.

Poznaj 3 triki na szybkie pozbycie się śladów spalenizny | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przypalone naczynie żaroodporne

Naczynie żaroodporne to niezwykle popularny element wyposażenia kuchni. Produkty te można nabyć w wielu rozmiarach i kształtach, a mogą służyć do pieczenia czy duszenia wielu smacznych dań. Przygotujemy w nich z łatwością zapiekanki makaronowe czy warzywne, mięsa, ryby i tarty. Naczynia żaroodporne wykonuje się z różnych materiałów, przy czym najpopularniejsze są naczynia ceramiczne i szklane. Podobne naczynia kuchenne są używane dość często i w wysokich temperaturach, więc ich przypalenie nie jest niczym dziwnym. Osadza się na nich tłuszcz i resztki przypalonego pokarmu. Jak je bezpiecznie wyczyścić?

Przede wszystkim należy zaczekać, aż przypalone naczynie żaroodporne wystygnie. Jeśli rozgrzany produkt zostanie zalany zimną wodą, różnica temperatur może sprawić, że popęka. Najpierw należy więc zaczekać, aż naczynie wystygnie - dopiero wówczas można zabrać się za jego czyszczenie.

Sprawdź także: 3 największe błędy podczas gotowania ziemniaków. Nawet nie wiesz, że robisz źle

Jak wyczyścić przypalone naczynie żaroodporne - domowe sposoby

Przypalone naczynie żaroodporne można z łatwością wyczyścić domowymi metodami. Pamiętajmy jednak, by nie myć podobnych produktów popularnym druciakiem lub gąbką o szorstkiej powierzchni. Trzeba uważać, aby ich nie zarysować. Oto kilka trików na szybkie pozbycie się śladów spalenizny:

  • ocet, płyn do mycia naczyń i gąbka - gdy naczynie żaroodporne wystygnie, wlewamy do niego letnią wodę i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Po godzinie nasączamy gąbkę octem i zabieramy się za zmywanie naczynia. Pocieramy gąbką przypalone miejsca, aż ślady zabrudzeń zostaną usunięte.
  • Rozgrzany ocet spirytusowy - warto wymieszać trzy łyżki octu spirytusowego z około 180 ml wody. Roztwór podgrzewamy, aż zacznie wrzeć, a następnie polewamy nim przypalone miejsca. Gdy upłynie pół godziny, myjemy naczynie żaroodporne gąbką do mycia naczyń. Brud powinien łatwo odchodzić z jego powierzchni.
  • Roztwór wrzątku i sody - mieszamy kilka łyżeczek sody z wrzątkiem, a następnie wlewamy do naczynia i wstawiamy je na około pięć minut do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po tym czasie ostrożnie wylewamy wodę i myjemy naczynie płynem do mycia naczyń. Szybko pozbędziemy się nawet największych zabrudzeń bez szorowania.

Te domowe sposoby pozwolą skutecznie i bezpiecznie wyczyścić przypalone naczynie żaroodporne. Nie porysujemy jego powierzchni, a jednocześnie pozbędziemy się nawet najcięższych śladów spalenizny.



Zobacz także:

Jak wykorzystać resztki z ugotowanych ziemniaków? Trzy sprawdzone przepisy »

Niedoceniany owoc pozwoli ci zgubić kilogramy. Dieta oparta na jednym prostym składniku »

Osoby z nadwagą i otyłością gorzej reagują na witaminę D. Kluczowy jeden wskaźnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133308

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3907

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3