Ewa_Gotuje

Jak suszyć pomidory domowym sposobem?

Kuchnia może być oszczędna i zarazem smaczna. Wystarczy pewne półprodukty przyrządzić samodzielnie w domu, a nie kupować już gotowych, znacznie droższych, w sklepie. Dotyczy to np. przetworów czy kiszonek. Dowiedz się, jak suszyć pomidory, aby nie przepłacać, a wciąż cieszyć się ich pysznym smakiem.

Jak suszyć pomidory? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pomidory suszone to pyszna przekąska, która świetnie pasuje do chrupiącego pieczywa, jako dodatek do sałatek, makaronów czy zapiekanek. Kupowane w słoiczkach w sklepie potrafią mieć wysoką cenę. Warto więc dowiedzieć się, jak suszyć pomidory domowym sposobem i w ten sposób zaoszczędzić rodzinny budżet. Sprawdź, jakie owoce wybrać i jak przechowywać powstałe przetwory.

Sprawdź także: Cukinia na śniadanie. Lekkie, zdrowe i smaczne przepisy

Jakie pomidory wybrać do suszenia?

Po co suszyć pomidory? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w ogóle to robić, musisz wiedzieć, że podczas procesu suszenia tych owoców kondensuje się cały ich słodki smak. Tak przygotowane mają bardziej intensywny, ale wciąż uniwersalny aromat. Pasują więc do wielu dań, które możesz urozmaicić w tak prosty sposób.

Przygotowanie suszonych pomidorów rozpoczyna się tak naprawdę dużo wcześniej, bo już w domowym ogródku lub na targu. To tam musisz zasadzić lub kupić odpowiedni gatunek tych owoców, który później ułatwi ci pracę i zapewni wyjątkowy smak przekąski. Jakie pomidory wybrać do suszenia?

Zdecydowanie najlepsze będą te mniej soczyste i wodniste, ale wciąż mięsiste, jędrne i dość twarde. Pomidory z małą ilością soku po prostu szybciej i lepiej się wysuszą. Wybieraj spośród podłużnych odmian, np. pomidorów śliwkowych, rzymskich czy lima. 

Zobacz: Bułki z suszonymi pomidorami, oregano i oliwą

Jak suszyć pomidory krok po kroku?

Istnieją dwa sposoby na suszenie pomidorów. Pierwszy z nich zakłada zakup profesjonalnej suszarki spożywczej. Owoce suszą się równomiernie i bezproblemowo, jednak nabycie sprzętu to wydatek. Jeśli więc nie chcesz wyposażać kuchni w dodatkowe urządzenie, postaw na prostszą metodę, czyli suszenie w domowym piekarniku

Jak suszyć pomidory w piekarniku krok po kroku? To długotrwały proces, wymagający odrobiny cierpliwości, ale zdecydowanie warty wysiłku. Na początku przygotuj wszystkie niezbędne składniki:

Składniki

  • 6 kg pomidorów (np. lima),
  • 12 ząbków czosnku,
  • zioła (oregano, prowansalskie lub tymianek),
  • olej rzepakowy (do zalania po wysuszeniu).

Suszenie pomidorów w piekarniku polega na długotrwałym ich ogrzewaniu w niewysokich temperaturach. Jeśli zależy ci na oszczędności i ergonomii, przygotuj najpierw obiad z piekarnika, a dopiero do rozgrzanego włóż pomidory. W ten sposób piekarnik nie będzie rozgrzewał się pusty, a ty upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.

Umyj pomidory i przekrój je wzdłuż. Do osobnej miski wydłub łyżeczką cały miąższ z pomidorów. Gdy oczyścisz w ten sposób wszystkie owoce, zwróć uwagę, czy nie zbiera się w nich sok - odlej go. 

Przygotuj trzy blachy do pieczenia i wyłóż je papierem do pieczenia. Ułóż na nich pomidory, pustym środkiem do góry (mogą być blisko siebie), a pomiędzy połóż jeszcze po cztery obrane ząbki czosnku (na jedną blaszkę). Posyp pomidory wybraną przyprawą.

Włóż blachy do piekarnika rozgrzanego do 80-100 stopni Celsjusza z włączonym termoobiegiem. Pomidory będą się suszyć ok. pięciu godzin, ale musisz je doglądać. Na początku co 20 minut otwieraj lekko drzwiczki piekarnika, aby ze sprzętu uciekła cała nagromadzona para. Potem rób to rzadziej. Po trzech lub czterech godzinach sprawdź, czy owoce zmniejszyły objętość i zdecyduj, czy pomidory potrzebują jeszcze suszenia. 

Sprawdź także: Co jeść latem, żeby schudnąć? Po tych produktach waga zacznie spadać

Jak przechowywać suszone pomidory?

Gdy pomidory są już idealnie wysuszone, wyjmij je z piekarnika i odstaw do lekkiego wystygnięcia. Przełóż do czystego, wyparzonego słoika i zalej olejem rzepakowym. Słoik powinien być trzymany w lodówce maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli chcesz trzymać jej w takiej zalewie dłużej, wymagają pasteryzacji.

Z kolei suszone pomidory na zimę musisz przechowywać zupełnie inaczej. Od razu zdecyduj się na ich zamrożenie. Podziel partię na mniejsze porcje, przełóż w odstępach na tackę i trzymaj w zamrażarce przez pół godziny. Następnie przesyp do szczelnych, foliowych woreczków, najlepiej z zapięciem strunowym. Pamiętaj, że raz rozmrożonych pomidorów nie można ponownie mrozić.

Jak rozmrozić suszone pomidory? Wyjmij je z zamrażarki i połóż na sitku. Ze względu na niewielkie rozmiary, już po godzinie powinny być zdatne do spożycia. Możesz je też włożyć do wody, bulionu lub wina, by stały się bardziej soczyste i aromatyczne.

Co zrobić z pozostałą pulpą? 

Podczas suszenia pomidorów w domu nie marnuj zarówno czasu na rozgrzewanie piekarnika, jak i miąższu, odłożonego po oczyszczeniu owoców. W końcu chodzi o oszczędność i niemarnowanie resztek! Co zrobić z pozostałą pulpą? 

Przygotuj z niej inne przetwory, np. apetyczny sos pomidorowy, passatę lub zdrowy ketchup. Wystarczy, że zredukujesz wodę z miąższu, dodasz przyprawy i aromatyczny czosnek lub cebulkę. Taka pulpa to również dobra baza do zupy czy leczo

1. Domowe suszone pomidory

 Domowe suszone pomidory Zobacz przepis

Domowe suszone pomidory / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Suszone pomidory

 Suszone pomidory Zobacz przepis

Jak suszyć pomidory w domu? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Suszone pomidory

 Suszone pomidory Zobacz przepis

Przepis na suszone pomidory / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Domowe suszone pomidory

 Domowe suszone pomidory Zobacz przepis

Suszone w domu pomidory / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0