Ewa_Gotuje

Jak Stanisława Celińska dba o zdrowie? Tak powinna wyglądać dieta po 70-tce!

Stanisława Celińska to jedna z ulubionych polskich aktorek. Od lat możemy śledzić losy jej bohaterek w popularnych serialach i filmach oraz podziwiać jej sceniczne występy wokalne. Jakiś czas temu pani Stanisława postanowiła zadbać o swoje zdrowie. W końcu na takie zmiany nigdy nie jest za późno! Wprowadziła nowe nawyki oraz zaczęła zwracać uwagę na to, co je. Jak zmieniła się jej jadłospis po 70-tce?

Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EASTNEWS

Pani Stanisława ma na swoim koncie wiele świetnych ról zarówno w serialach, jak i filmach. Jedni uwielbiają ją za rolę Haliny Czajki w serialu „Mamuśki”, Amelii z „Barw szczęścia”, inni nadal wspominają kultowy film Juliusza Machulskiego „Pieniądze to nie wszystko”. Obecnie Stanisława Celińska realizuje się głównie w karierze wokalnej, w 2022 roku wydała kolejny autorski album „Przytul”. W życiu artystki nie brakuje zarówno licznych sukcesów, jak i trudnych momentów, które odbiły się również na jej zdrowiu. Pani Stanisława postanowiła zadbać o zdrowie oraz dietę.

Sprawdź także: Co jadła żona Zenka Martyniuka, że tak schudła?! Dzięki tej zmianie waży 15 kg mniej!

Stanisława Celińska – po 70-tce zadbała o zdrowie

Przez lata tryb życia Stanisławy Celińskiej nie należał do najzdrowszych. Lata nieodpowiedniego odżywiania poważnie odbiły się na jej zdrowiu. Nadwaga oraz problemy ze stawami sprawiały, że podczas koncertów musiała występować na siedząco. Jak sama wspomina, z wiekiem przez nieodpowiednią dietę, alkohol, papierosy i stres nabawiła się problemów zdrowotnych, oraz nadprogramowych kilogramów.

Dużą rolę odegrały również nieregularne posiłki, długie posty rekompensowała dużymi posiłkami – co w efekcie odbiło się na jej zdrowiu i figurze. Wówczas przyszedł moment na rezygnację ze złych nawyków. Po zrobieniu odpowiednich badań okazało się, że aktorka cierpi również na alergię pokarmową. Dzięki tej wiedzy mogła odpowiednio zmienić swoją dietę, eliminując z niej produkty, które jej szkodziły. W czerwcu tego roku Stanisława Celińska wystąpiła w amfiteatrze w Opolu, gdzie zachwyciła widzów wykonaniem utworów ze swojego najnowszego albumu.

Jak jeść po 70-tce?

Osoby starsze w szczególności powinny zwrócić uwagę na swoją dietę. Seniorzy często zaniedbują ten aspekt życie, w efekcie okazuje się, że są niedożywieni, w ich diecie brakuje witamin i minerałów. Przyjmowane z postępującym wiekiem leki również odbijają się na kondycji organizmu. Dlatego należy zadbać o to, aby skomponować pełnowartościowe posiłki bogate w białko, wartościowe węglowodany, źródło dobrych tłuszczów. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć również chudego mięsa, ryb, produktów pełnoziarnistych, orzechów oraz różnorodnych warzyw i owoców. Warto wprowadzić również regularne pory posiłków.

Sprawdź także: Dieta lekkostrawna: zbawienie dla układu pokarmowego

Oczywiście w diecie osób starszych należy ograniczyć przetworzoną żywność do minimum. Wszelkie gotowe dania, słone przekąski i słodycze, powinny gościć w jadłospisie jedynie okazjonalnie.

Warto pamiętać również, że z wiekiem zapotrzebowanie kaloryczne spada, dlatego często dochodzi do tego, że przybieramy na wadze. Nie pomaga w tym również brak ruchu oraz siedzący tryb życia. Nie należy zapominać więc o codziennych spacerach.  

Bardzo ważne jest również o dostarczenie produktów, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego oraz kostnego. W diecie seniora powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, witaminę D, K oraz te z grupy B. Warto włączyć do diety np.: ryby, orzechy, jajka, wątróbkę, awokado, brokuły, czy pestki dyni.

Zobacz także: Jak zrobić zdrowy koktajl "Smaki jesieni"? 

Wielu seniorów skarży się również na problemy trawienne. Z wiekiem układ pokarmowy nie funkcjonuje już tak sprawnie, jak w młodości. Dlatego warto zadbać o to, by posiłki były lekkostrawne. Warto zrezygnować z tłustych mięs, gęstych sosów, potraw smażonych na głębokim  tłuszczu, oraz produktów wzdymających np. strączków – fasoli, grochu. Wiele osób skarży się również na dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu czosnku, cebuli oraz nabiału. Ważne, by obserwować swój organizm, jeśli po jakimś produkcie czujem się gorzej, lepiej go wykluczyć.

Bardzo ważnym elementem diety seniora jest również picie odpowiedniej ilości wody, około dwóch litrów dziennie.

Zobacz także:

Jak wzmocnić odporność jesienią i zimą? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jajeczna z porem i rzodkiewką

Wyśmienita. Dobre smaki...por, rzodkiewki, kiszone ogórki i jajka. Polecam.

Odsłon: 7701

30 min
7
>60 min
4
>60 min
29
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

0
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

4
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3