Grill - temat specjalny

Jak rozmrozić lodówkę latem? Pamiętaj o tych zasadach

Rozmrażanie lodówki to jeden z elementów porządków w kuchni, o którym nie możesz zapomnieć. Zabieg ten pozwoli ci nie tylko zadbać o sprzęt i zachować czystość, ale też wpłynie pozytywnie na jakość przechowywanej w lodówce żywności. Jak rozmrozić lodówkę, kiedy na dworze jest gorąco? Skorzystaj z kilku praktycznych porad.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeżeli chcesz, żeby twoja lodówka przetrwała w dobrym stanie przez wiele lat, koniecznie musisz regularnie ją rozmrażać. Jeśli w twojej zamrażarce nagromadziła się spora ilość lodu, a na półkach w lodówce pojawia się szron, z pewnością jest to znak, że należy zabrać się za rozmrożenie lodówki.

Zobacz także: Czym myć lodówkę? Spróbuj babcinych sposobów – są niezawodne!

Jak rozmrozić lodówkę krok po kroku?

Od czego zacząć rozmrażanie lodówki? Na pewno powinieneś wybrać dzień, kiedy będziesz mieć na to czas, ponieważ zabieg ten może potrwać od kilku do kilkunastu godzin. Warto również pamiętać o tym, by przed planowanym rozmrażaniem lodówki nie robić dużych zakupów. Co więcej, warto również pozbyć się zalegających w lodówce zapasów. Koniecznie musisz też zadbać o to, by znaleźć chłodne miejsce na żywność, której nie udało ci się zjeść. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z rozmrażania, kiedy temperatura na dworze sięga 30 stopni.

Zacznij odłączenia lodówki od prądu oraz ustawienia temperatury na poziom zero. Następnie opróżnij lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych, schowaj je w najzimniejsze miejsce w domu. Aby dodatkowo uchronić jedzenie przed szybką utratą temperatury, możesz owinąć je w gazety lub ręczniki. Kiedy na dworze jest dostatecznie zimno, możesz wystawić jedzenie np. na balkon.

Na czas rozmrażania pozostaw wszystkie drzwi lodówki otwarte. Jeśli chcesz, żeby lodówka rozmroziła się szybciej, możesz wstawić do środka lodówki garnek z gorącą wodą, wtedy drzwi powinny być zamknięte.

Wyjmij również wszystkie szuflady, półki i pojemniki, kiedy lodówka się rozmraża, umyj je w ciepłej wodzie, np. z dodatkiem płynu do naczyń. Pamiętaj również o ich dokładnym wysuszeniu. Nie zapomnij również o dokładnym wyczyszczeniu całej lodówki, zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Do mycia świetnie sprawdzi się roztwór przygotowany z wody, sody oczyszczonej, soku z cytryny i octu.

Jak rozmrozić lodówkę latem?

W zasadzie nie ma większych różnic w rozmrażaniu lodówki względem pór roku. Oczywiście ze względu na żywność, którą musimy przechować poza lodówką przez kilka, a nawet kilkanaście godzin, lepiej rozmrażać lodówkę w chłodniejsze dni.

Jak często rozmrażać lodówkę?

Lodówki starego typu wymagały rozmrażania nawet co miesiąc lub dwa miesiące. Te nowszego generacji możesz rozmrażać raz na pół roku. Natomiast lodówki No Frost, które mają specjalny system wentylacji, wystarczy poddać procesowi rozmrażania raz do roku.

Co zrobić z jedzeniem z zamrażalnika na czas rozmrażania lodówki?

Oczywiście najlepiej, by jedzenia w zamrażarce było jak najmniej. Dlatego, zanim zabierzesz się za rozmrażanie, warto stopniowo opróżniać lodówkę. Warto pamiętać, że zamrożone mięso, warzywa, owoce, czy gotowe dania, nie powinny zalegać w niej zbyt długo.

Latem wszelkie mrożonki najlepiej zanieść w chłodne miejsce, np. do piwnicy. Zimą, gdy temperatura nie odbiega zbytnio od tej, którą mamy w lodówce, wystarczy wystawić je na zewnątrz. Jeśli nie masz zbyt dużo jedzenia, dobrym patentem będzie również użycie lodówki turystycznej, którą wypełnisz chłodzącymi wkładami.

Zobacz także:

Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 35

15 min
2

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3631

30 min
15

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4