Ewa_Gotuje

Jak najlepiej wydobyć aromat ziół i przypraw. Do czego używać ziół świeżych, a do czego suszonych?

Zioła to niezastąpiony element w wielu kuchniach świata. Są niezwykle istotne we Włoszech, Francji, ale także w Polsce, choć niektórzy zupełnie o nich zapominają, wybierając smakowe mieszanki dostępne w sklepach. A przecież zioła same w sobie mają nam tak wiele do zaoferowania.

Do czego używać suszonych ziół? Właściwości i zastosowanie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy lepiej wybierać zioła suszone, a może świeże? Jak gotować, by dania były aromatyczne? Tego trzeba się po prostu nauczyć, ale nie bójcie się - my podpowiemy wam co nieco. 

Sprawdź także: Domowe konserwy biwakowe jak z PRL-u. Najlepsze 8 przepisów. Sprawdź, jak je zrobić

Co zrobić, żeby dania były bardziej aromatyczne? 

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić, żeby dania były bardziej aromatyczne, jesteście na dobrej drodze. Prawdopodobnie porzuciliście już mieszanki przypraw ze sklepów, w których znajdują się nie tylko zioła, ale również dodatki w postaci soli czy nawet wzmacniaczy smaku. Istnieją jednak dużo lepsze sposoby na to, by dania były smaczne i naprawdę aromatyczne. Jednym z nich jest nacieranie ziołami.

To najczęściej robi się z mięsem ssaków lub ptaków, ale także z rybami. Ziołami należy nacierać wtedy, gdy mięso nie jest marynowane, a jedynie ma lekko przejść zapachem danej przyprawy. Najlepiej robić to, korzystając z ziół suszonych - zwłaszcza jeśli mięso będzie pieczone. Zamiast ziół suszonych można skorzystać także z przypraw utłuczonych w moździerzu, takich jak mięta, rozmaryn, czosnek, tymianek czy bazylia.

Moździerz pozwala wydobyć smak i aromat ziół, dzięki czemu dania przygotowane z ich pomocą są jeszcze smaczniejsze. Tak utłuczone przyprawy możemy użyć także do gulaszu, zup czy potrawek. Należy jednak pamiętać o tym, iż świeże zioła dodaje się do potraw później, na przykład 10 minut przed końcem gotowania. Dzięki temu oddadzą swój aromat i jednocześnie zachowają piękny kolor. 

Zioła świeże - właściwości 

Co kryją w sobie zioła świeże? Właściwości są oczywiście uzależnione od konkretnej przyprawy. Trudno mówić tu o właściwościach wszystkich ziół świeżych. Niektóre z nich jednak wyróżniają się na tyle, że z całą pewnością warto o nich wspomnieć:

  • Bazylia - najlepiej świeża, gdyż wtedy jest najbardziej aromatyczna. Dodatkowo doskonale sprawdza się w sałatkach, czy nawet jako dodatek do pomidorów. Niezbędna w kuchni włoskiej, w której pojawia się dosłownie wszędzie. Bazylia to bogactwo beta-karotenu, witaminy C, E, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Znajdziemy w niej również żelazo, magnez, sód i potas. Świeża bazylia może łagodzić wzdęcia i pomagać przy zgadze. Jest więc jak najbardziej pożądaną przyprawą we wszelkich daniach ciężkostrawnych, zwłaszcza mięsach pieczonych. Wtedy jednak najlepiej przegryzać tłuste mięso sałatką ze świeżą bazylią.
  • Melisa - zwykle w naszej kuchni pojawia się w formie herbatki, naparu. A szkoda. Ta przyprawa wręcz idealnie sprawdzi się w różnego rodzaju zupach czy potrawkach. Dzięki cytrusowemu zapachowi jest doskonała do przyprawiania ryb. Co istotne, melisa może obniżyć ciśnienie krwi, podobnie jak bazylia poprawić trawienie, a także uspokoić. Łagodzi stany lękowe i napięciowe. 
  • Kolendra - niezastąpiona w kuchni azjatyckiej. Dodajemy ją do zup, past, makaronów - świeżą lub ubitą w moździerzu. Może z powodzeniem zastąpić natkę pietruszki, choć jest od tej drugiej bardziej kwaskowata, cytrusowa. Bardzo mocno wspiera podczas dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia czy bóle jelit.

Zobacz: Lekka sałatka z pomidorów z tymiankowym kurczakiem

Zioła suszone - właściwości 

Co mogą zaoferować nam zioła suszone? Właściwości niektórych z nich są naprawdę interesujące. Warto jednak podkreślić, że wszystkie suszone zioła, ze względu na proces suszenia, zawierają duże ilości składników mineralnych. Nadal jednak nie będą w stanie zadziałać na nasz organizm tak mocno, jak te świeże. Ich zaletą jest z pewnością wyższa żywotność, którą nie mogą pochwalić się zioła świeże.  

  • Majeranek - suszony majeranek jest bardzo aromatyczny i śmiało możemy dodawać go do wielu potraw, na przykład do nacierania mięs. To świetny pomysł, gdyż to zioło działa rozkurczowo i wiatropędnie. Łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, a także zgagę.  
  • Tymianek - jest bardzo aromatycznym ziołem, dlatego korzystanie ze świeżego tymianku jest ryzykowne. Może przytłumić smak całej potrawy. Lepiej zatem skorzystać z suszonego zioła. Doskonale sprawdza się ono w walce z problemami trawiennymi, ale również z bólami menstruacyjnymi. Tymianek działa antyseptycznie, więc oprócz dodawania do potraw można go także parzyć i pić w formie herbaty. 

Do czego używać świeżych ziół? 

Właściwie do wszystkiego. Idealnie sprawdzą się one jako dodatek do pieczeni, gulaszów, zup, sałatek, serków czy sosów. Możecie używać świeżych ziół rwanych lub ubijanych w moździerzu, ale także dorzucać je całe. To sprawdzi się na przykład podczas nadziewania mięsa. Chociaż świeże zioła najlepiej smakują wtedy, gdy używamy ich chwilę przed zakończeniem gotowania/pieczenia, można używać ich także podczas całego, długiego procesu pieczenia mięsa. Nie będą wtedy estetyczne, jednak oddadzą cały aromat potrawie. 

Do czego używać suszonych ziół? 

A może zastanawiacie się, do czego używać suszonych ziół? Tu również nie ma ograniczeń. Jeśli macie pod ręką akurat suszone przyprawy, korzystajcie z nich i lekko rozcierajcie w dłoniach, by jeszcze bardziej aktywować ich smak poprzez uwolnienie olejków eterycznych. Zioła suszone możecie wrzucić od razu do zupy, pieczeni, gulaszu czy innych ciepłych dań, by gotowały się razem z posiłkiem. Wtedy oddadzą swój smak i sprawią, że danie będzie niezwykle aromatyczne. Zioła suszone idealnie sprawdzą się również przy zimnych sosach. 

Suszenie ziół

Jak powinno przebiegać suszenie ziół? Jeśli macie przestrzeń w swoim domu i świeże zioła, których żywotność chcecie przedłużyć, musicie je po prostu ususzyć. Możecie skorzystać z suszarki do grzybów - to dobry sposób na szybkie ususzenie wszystkich ziół, które posiadacie. Pamiętajcie jednak, by podzielić je gatunkami. Zioła suszy się również w piekarniku i mikrofalówce. To popularna metoda, która bardzo przyspiesza cały proces suszenia.

Jednak najlepszym dla ziół sposobem jest oczywiście suszenie na słońcu lub w domu. Jak? Na linkach umieszczonych w altance, na balkonie czy na poddaszu. Zioła powinny zwisać swobodnie, dołem, związane w niewielkie pęczki. To istotne, by suszenie przebiegało poprawnie i równomiernie. Pamiętajcie również, by zapewnić ziołom przewiew. Nie potrzebują one słońca, jednak wiatr jest konieczny. 

Młynki do soli, młynki do pieprzu 

Pozostaje jeszcze jednak kwestia - czy młynki do soli i młynki do pieprzu to dobry sposób na dodawanie tych przypraw do potraw? Jak najbardziej! Pamiętajcie, że świeże przyprawy zawsze są dla dania najlepsze. To dotyczy również pieprzu, który od razu po zmieleniu jest bardzo aromatyczny i idealny do potraw ciepłych i zimnych. Z solą jest trochę inaczej - nie musi być mielona, choć z pewnością jest ona smaczniejsza, gdy mieli się ją bezpośrednio do potrawy.  

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zbija cholesterol i ciśnienie, może chronić przed śmiertelną demencją »

Usuwa brud i zaschnięty tłuszcz. Jeden produkt wysprząta dom na błysk »

Jak zrobić pyszne i chrupiące korniszony na słodko? Genialne przepisy od internautów »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 672

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6
Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 210

30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0