Ewa_Gotuje

Jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową? Po czym poznać, że sałatka jest zepsuta

Sałatka jarzynowa to obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole. Jest jednak zrobiona na bazie majonezu, który źle przechowywany bardzo szybko się psuje. Ważne jest to, gdzie przechowujemy to danie. Dowiedz się, jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową i po czym poznać, że jest zepsuta.

Jak długo sałatka jarzynowa może stać w lodówce? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową?

Sałatka jarzynowa jest daniem stosunkowo krótkoterminowym. To dlatego, że oprócz gotowanych warzyw, w jej skład wchodzą również jajka, majonez i surowa cebula. Mają one krótki termin przydatności do spożycia, zwłaszcza w połączeniu z resztą składników.

Jak więc długo można przechowywać sałatkę jarzynową? Powinna być zjedzona w ciągu dwóch, trzech dni. Najlepiej więc na Wielkanoc przygotować ją w Wielką Sobotę wieczorem tak, by w pierwsze święto była najlepsza. Należy pamiętać, że sałatkę jarzynową przechowujemy w lodówce, w której temperatura jest niższa niż 5 stopni.

Jest sposób, by nieco przedłużyć jej przydatność do spożycia. Można przechowywać w lodówce same ugotowane i pokrojone warzywa z jajkami, a dodawać do nich majonez tuż przed podaniem. To sprawi, że sałatka będzie dobra jeszcze na trzeci, ale maksymalnie na czwarty dzień.

Po czym poznać, że sałatka jarzynowa jest zepsuta?

Jeżeli sałatka jarzynowa ma kilka dni, lepiej jej się dobrze przyjrzeć. Zepsute danie nie tylko będzie niesmaczne, ale może stać się przyczyną zatrucia. Oto, po czym możesz poznać, że sałatka jarzynowa jest zepsuta:

  • wygląd: jeżeli sałatka podbiega wodą, z pewnością nie nadaje się już do spożycia. Natomiast jeśli majonez w niej zawarty nieco bardziej zżółkł na powierzchni, nie skreśla to jeszcze sałatki. To normalne zjawisko, jednak warto sprawdzić sałatkę również pod innymi względami;
  • zapach: świeża sałatka pachnie mieszanką majonezu, jaj i warzyw. Jeśli sałatka jarzynowa zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, nie ma co ryzykować jej jedzenia;
  • smak: możesz eksperymentalnie zjeść odrobinę sałatki. Jeśli jej smak będzie zbyt kwaśny lub gorzkawy, oznacza to, że sałatka jarzynowa jest zepsuta.

Ogólna zasada jest taka, że jeśli mamy wątpliwości, czy nasza sałatka jarzynowa jest już zepsuta, czy jeszcze nie, lepiej ją wyrzucić. W ten sposób nie ryzykujemy zatrucia pokarmowego.

Czy można mrozić sałatkę jarzynową?

Jak wszystkich innych dań z majonezem, sałatki jarzynowej nie można mrozić. Majonez nie nadaje się do mrożenia, bo ścina się w zamrażarce i wygląda potem nieapetycznie. A jeśli dodatkowo sałatka jarzynowa stała wcześniej na stole przez kilka godzin, to po zamrożeniu i rozmrożeniu może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego.

Jest jednak sposób na to, by zamrozić część sałatki jarzynowej. Wystarczy do ugotowanych i pokrojonych warzyw nie dodawać jajek, majonezu, kiszonych ogórków i cebuli. Ugotowane warzywa plus groszek konserwowy i kukurydza świetnie nadają się do mrożenia. Należy je włożyć do pojemnika do mrożenia i szczelnie zamknąć. W ten sposób przetrwają do dwóch tygodni.

Czy można zawekować sałatkę jarzynową?

Skoro nie można mrozić pełnoskładnikowej sałatki jarzynowej, to może można ją zawekować? Tu odpowiedź też będzie przecząca. Wekowanie wymaga pasteryzacji, a tego nie zniesie ani majonez, ani jajka.

Nie sprawdzi się również wekowanie samych warzyw do sałatki jarzynowej. To przez to, że są one już wcześniej ugotowane, a zalane solanką stracą cały swój smak. 

Dlatego najlepiej przygotować taką ilość sałatki jarzynowej, co do której mamy pewność, że ją zjemy.

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Komu posłuży chleb bez pszenicy? Korzyści i pułapki chleba bez glutenu »

Księżycowe mleko: Przysmak przywołujący Morfeusza oraz głęboki sen każdej nocy »

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak samemu umyć kostkę, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0