Grill - temat specjalny

Jak długo można przechowywać przyprawy? Czy można ich używać, jeśli stracą termin ważności?

Trudno wyobrazić sobie dobre gotowanie bez różnych, wysokiej jakości przypraw. Często kupujemy ich bardzo dużo i potem zapominamy o terminie przydatności. Dowiedz się, jak długo przechowywać przyprawy i zioła, by były dla nas bezpieczne i pełne smaku?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Gotowanie to wspaniała czynność, która wielu osobom sprawia ogromną przyjemność i staje się nawet hobby. Trudno wyobrazić sobie tam aktywność, bez zastosowania aromatycznych przypraw i ziół. Zazwyczaj mamy ich w swoich kuchniach naprawdę dużo. Przez to zapominamy, kiedy je kupiliśmy i kiedy upływa ich termin przydatności do spożycia. Zatem, jak najlepiej przechowywać zioła i przede wszystkim, kiedy należy wyrzucić przyprawy? Czy koniecznie wtedy, kiedy upłynął ich termin przydatności? Czy przeterminowane przyprawy mogą zaszkodzić?

Jak długo przechowywać przyprawy i zioła?  

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ocenić świeżość przypraw i ziół bez etykiety z terminem przydatności? Czy przeterminowane przyprawy mogą zaszkodzić?

Przyprawy to po prostu aromatyczne substancje roślinne, których używamy w kuchni w całości, w formie połamanej albo zmielonej. Zazwyczaj wytwarza się je z suszonych korzeni, łodyg rośliny albo kory. Zioła to po prostu świeże albo suszone liście roślin. Mnóstwo przypraw, które stosujemy na co dzień podczas naszego gotowania, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym. Goździki, szałwia, cynamon, kurkuma i tym podobne nie służą nam tylko w celach smakowych, ale także zdrowotnych. Co jednak wtedy, gdy tracą swój termin ważności? Czy nadal możemy ich używać, czy wręcz stają się dla nas niebezpieczne? 

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę rodzaj, sposób przetwarzania oraz przechowywania przypraw i ziół. Zdecydowanie suszone przyprawy są o wiele trwalsze niż suszone zioła. Im mniej rozdrobnione oraz przetworzone są te produkty, ten okres ich przydatności jest zazwyczaj dłuższy. Suszone zioła mogą zachowywać swoją świeżość nawet do trzech lat. Są to przede wszystkim rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano, koper, liście laurowe, natka pietruszki, mięta, kolendra, szałwia czy majeranek. 

Jeżeli chodzi zaś o przyprawy sproszkowane lub mielone, to te zazwyczaj można spożyć do dwóch, trzech lat. Chodzi przede wszystkim o czosnek w proszku, sproszkowany imbir, chili w proszku, mielony cynamon, mielone ziele angielskie, mieloną kurkumę, mieloną paprykę, mielony kardamon, mieszanki przyprawowe, pokruszone płatki czerwonej papryki. Jeżeli dysponujesz niezmielonymi lub całymi przyprawami, to możesz liczyć na najdłuższy okres przydatności do spożycia. Chodzi bowiem o to, że mniejsza ich powierzchnia jest wystawiona na działanie wilgoci, powietrza czy światła. Dzięki temu dłuższą ważność zachowują ich olejki aromatyczne i związki smakowe niż w przypadku zmielonych wersji. 

Jeżeli będziesz prawidłowo przechowywać przyprawy, a poniżej dowiesz się jak to zrobić, to możesz liczyć na utrzymanie ich świeżości nawet do czterech lat. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o kolendrę, nasiona gorczycy, nasiona kminku, całe ziarna pieprzu, całą gałkę muszkatołową, laski cynamonu, goździki, całe suszone papryczki chili, czy trawę cytrynową. 

Zobacz: Koktajl z pomidorami i bazylią

Jak zweryfikować, czy dana przyprawa jest zepsuta? 

Przyprawy oraz suszone zioła nie są w stanie stracić ważności ani nie zepsują się w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli mówimy o przyprawie w kontekście zepsucia się, to zazwyczaj mamy na myśli utratę większości smaku, koloru oraz mocy. Jeżeli spożyjesz taką „zepsutą" przyprawę, to nie musisz obawiać się żadnych dolegliwości czy wystąpienia choroby. 

Przyprawy nabywane w sklepach muszą zawierać daty minimalnej trwałości i zazwyczaj określają po prostu ramy czasowe, w których produkty te charakteryzują się najsilniejszym smakiem i najlepszą jakością. Jeżeli zdecydujesz się użyć przeterminowanych przypraw czy ziół, to po prostu musisz liczyć się z tym, że te będą mniej aromatyczne niż ich świeższe odpowiedniki. 

Dlatego przed zastosowaniem przyprawy, co do terminu ważności, której masz wątpliwości, po prostu sprawdź jej zapach. Jeżeli ten będzie nikły, to po prostu wyrzuć cały produkt i zakup nowy. Zapewne znasz już odpowiedź na pytanie, kiedy należy wyrzucić przyprawy. 

Jak przechowywać przyprawy, by wydłużyć ich termin przydatności? 

Co zrobić, żeby przyprawy jak najdłużej zachowały swój smak i aromat? Jeżeli będziesz dobrze je przechowywać, to możesz liczyć na ich świeżość nawet przez cztery lata. Pamiętaj, że najwięksi wrogowie aromatycznych ziół oraz przypraw to ciepło, światło słoneczne oraz wilgotność.

Dlatego nie przechowuj przypraw przy piecu czy na parapecie. Oczywiście zawsze pamiętaj, aby hermetycznie je zamykać. Możesz przysypać je do zamkniętych, nieporowatych pojemników. Jeżeli wolisz przechowywać je w saszetkach, to pamiętaj, aby zamknąć je w osobnym pudełku. Najlepiej wybierać te ceramiczne lub szklane. Są łatwe do czyszczenia i doskonale chronią przed wilgocią i dostępem powietrza.

Dużym zainteresowaniem cieszą się pojemniki plastikowe. Te mogą jednak nie być tak szczelne i bardzo często wchłaniają kolory oraz zapachy. Przed to trudniejsze będzie ich czyszczenie i tym samym ponowne użycie. Nie najlepszy wybór stanowią także pojemniki metalowe. Metal przewodzi ciepło. Więc jeżeli wybierasz takie rozwiązanie, koniecznie połóż takie pudełko z dala od źródła ciepła, takiego jak na przykład piekarnik. Co ciekawe, przyprawy takie jak pieprz cayenne czy papryka warto przechowywać w lodówce. Dzięki temu dłużej zachowają swój pigment.

Reklama

Termin ważności ziół i przypraw – podsumowanie 

Zioła oraz przyprawy odgrywają naprawdę ogromną rolę nie tylko w aromatyzowaniu, ale także konserwowaniu żywności. Większość tego typu produktów ma bardzo długi okres przydatności do spożycia. Waha się od jednego roku do czterech lat. Wiele zależy jednak od rodzaju danej przyprawy czy zioła oraz oczywiście sposobu jej przetwarzania i przede wszystkim przechowywania.

Dlatego koniecznie zastosuj się do podanych przez nas rad, aby cieszyć się naprawdę aromatycznymi i pysznymi potrawami, które będziesz przechowywać w zaciszu własnej kuchni. Przytrzymaj swoje przyprawy z dala od światła, ciepła, wielkości oraz powietrza. Dzięki temu termin ich przydatności do spożycia zostanie zmaksymalizowany. Nie przejmuj się, jeżeli minie termin ważności. Na pewno ci nie zaszkodzi, ewentualnie po prostu znać straci smak i aromat, na czym ucierpi ostatecznie twoja potrawa. 

Zobacz także:

Jedz przynajmniej jedno jabłko dziennie, by zauważyć te efekty »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 36

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2