Grill - temat specjalny

Idealny żurek wielkanocny – przepisy naszych babć

Od lat ta zupa jest obowiązkowym elementem na wielkanocnym stole. Dziś nikt już nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnego żurku. W czym tkwi sekret tej niezwykłej potrawy?

Fot.123RF/Picsel

Nazwa żur pochodzi od staroniemieckiego słowa sūr, które dosłownie znaczy „kwaśny" lub „skisły". Zupa ta uważana jest za specjał polskiej kuchni, choć często pojawia się również w menu naszych sąsiadów - Białorusinów, Czechów i Słowaków. Nic dziwnego, że łechtała podniebienia mieszkańców tych regionów, którzy podobnie jak Polacy cenią sobie kuchnię opartą na kiszonkach i kwaśnych specjałach.

Żurek, w zależności od regionu przyrządza się w różny sposób, jednak jego podstawa wszędzie jest taka sama - kwaśny wywar z dużą ilością białej kiełbasy i jajek . O czym należy pamiętać przyrządzając tę tradycyjną, wielkanocną zupę?

Zasady wielkanocnego gotowania

Wywar będący podstawą żuru powinien być przyrządzony na bazie wędzonego mięsa. Dzięki temu zyska on niepowtarzalny, dymny posmak charakterystyczny dla zup, które przyrządzały nasze babcie. Równie ważny jest także zakwas - najczęściej sporządza się go na podstawie mąki żytniej, jednak w niektórych regionach Polski popularnością cieszy się także mąka owsiana i gryczana.

Czymś, co dodaje charakteru całej zupie są odpowiednie dodatki. Ciężko wyobrazić sobie żurek bez majeranku, jednak oprócz niego do wywaru warto dodać również odrobinę chrzanu, który sprawi, że stanie się bardziej wyrazisty. Aby złagodzić ostry posmak możemy dodać trochę śmietanki, która dodatkowo zagęści żurek.

Dobrym pomysłem jest także dodanie do zupy namoczonych suszonych grzybów, a także surowego, wędzonego boczku w plastrach, pokrojonego w drobne paski i przysmażonego na patelni wraz z plastrami białej kiełbasy. Zamiast tradycyjnych jaj kurzych możemy sięgnąć po jajka przepiórcze, które ze względu na wielkość znacznie lepiej sprawdzą się na talerzu.

Kluczowym aspektem przyrządzania żurku jest jakość użytych produktów. Jeśli poszczególne składniki będą wysoko przetworzone i pełne sztucznych dodatków, nigdy nie uda nam się osiągnąć spektakularnego efektu. Zanim wybierzemy konkretny produkt, przyjrzyjmy się jego etykiecie. Dobra biała kiełbasa charakteryzuje się wysoką mięsnością, dodatkiem wyłącznie naturalnych przypraw oraz powinna być bez konserwantów, glutaminianu sodu i fosforanów. My rekomendujemy białą kiełbasę Naturrino z Sokołowa, do której produkcji zastosowano wyłącznie naturalne składniki.

Jako dodatek do zupy świetnie sprawdzi się również domowe pieczywo, które będziemy mogli maczać w żurku. Warto położyć na stole talerz z pokrojonym w grube pajdy wiejskim chlebem.

Przepis na żurek idealny

Jak przygotować perfekcyjny wielkanocny żur? Oto przepis prosto z notatnika naszych babć!

Składniki:

1 opakowanie białej kiełbasy Sokołów Naturrino
1 opakowanie boczku surowego wędzonego Sokołów
30 g namoczonych suszonych grzybów
1,5 l wywaru
300 ml zakwasu
100 ml śmietanki
Łyżka chrzanu
Majeranek
6 jaj przepiórczych
Sól, pieprz

Sposób przygotowania

Gotujemy wywar, dodając do niego gotowy zakwas. Przyprawiamy zupę majerankiem oraz szczyptą soli i pieprzu. Dodajemy chrzan i śmietankę, cały czas mieszając.

Na patelni przysmażamy pokrojony w cienkie paski boczek, plastry kiełbasy oraz drobno posiekane grzyby. Gotujemy jajka na twardo, obieramy ze skorupki i przekrawamy na pół. Gotowe dodatki nakładamy bezpośrednio na talerze, dekorujemy świeżym majerankiem, a następnie zalewamy żurkiem. Całość trwa około 45 minut, a przygotowane porcje wystarczą dla 4-6 osób.

Łódeczki z szynki na INTERIA.TV.

Artykuł powstał we współpracy z marką Sokołów

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 27

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2