Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona smak potraw, to jeszcze wykazuje wszechstronne prozdrowotne działanie. Jakie właściwości ma kardamon i do czego go używać?

Dlaczego warto używać kardamonu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kardamon to przyprawa o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Można dodawać ją do napojów, np. kawy i herbaty, dań na bazie mięs i ryb, a także do różnego rodzaju deserów. Warto wprowadzić ją do jadłospisu nie tylko ze względu na wyjątkowy smak – okazuje się bowiem, że stanowi ona prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasze zdrowie. Jakie właściwości ma kardamon i do czego go używać? Poznaj kilka ciekawych informacji na jego temat oraz sprawdzone przepisy z jego zastosowaniem. 

 Sprawdź także: Napar długowieczności z trzech ziół. Codziennie popijają go stulatkowie z "niebieskich stref"

Odmiany kardamonu. Jak wybrać dobry kardamon? 

Kardamon to roślina z rodziny imbirowatych, pochodząca z południowej części Indii. Obecnie można natknąć się na nią również w innych rejonach świata, włączając w to Sri Lankę, Chiny oraz Tanzanię. W sklepach do dyspozycji mamy dwie odmiany kardamonu, tj. zielony oraz czarny, które różnią się między sobą zapachem. Pierwsza z nich ma charakterystyczny cytrusowo-imbirowy aromat z korzennym akcentem, natomiast druga nieco przypomina kamforę. 

Czym kierować się przy wyborze kardamonu? W miarę możliwości warto kupować go w całości i rozdrabniać jego ziarna w moździerzu. Na sklepowych półkach najczęściej można natknąć się na zmieloną przyprawę w torebkach – musisz jednak mieć świadomość, że w takiej postaci szybko traci ona swój aromat, zwłaszcza jeśli jest źle przechowywana. A na który rodzaj kardamonu najlepiej postawić? Za najbardziej wartościowy uznaje się kardamon zielony, ponieważ to właśnie on posiada najwięcej cennych właściwości. 

Jakie właściwości ma kardamon 

Na początek należy wspomnieć o jego pozytywnym oddziaływaniu na układ krążenia. Według doniesień ze świata nauki spożywanie tej przyprawy obniża poziom trójglicerydów, a do tego redukuje skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Na uwagę zasługuje fakt, że w badaniach naukowych korzystne efekty w tej kwestii udało się osiągnąć przy stosowaniu trzech gramów kardamonu dziennie.  

Co jeszcze do zaoferowania ma nam kardamon? Na przykład silne działanie przeciwzapalne – naukowcy zaobserwowali, że obecne w nim związki obniżają poziom CRP, czyli jednego z najważniejszych markerów stanu zapalnego. Ale to nie koniec jego zalet – okazuje się bowiem, że posiada on także potencjał przeciwutleniający, czyli zwalczający stres oksydacyjny, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób cywilizacyjnych.  

Poruszając temat kardamonu, warto wspomnieć o jego ochronnym wpływie na wątrobę. Nauka mówi, że zapobiega on niekorzystnym zmianom w jej obrębie zachodzącym wskutek stosowania diety wysokotłuszczowej. Jego spożywanie przynosi również wiele dobrego żołądkowi, a to wszystko za sprawą jego właściwości przeciwwrzodowych. Co więcej, przyprawa ta skutecznie radzi sobie z niektórymi drobnoustrojami, w tym bakteriami i grzybami, a do tego działa uspokajająco.  

Do czego używać kardamonu 

Zastanawiasz się, do czego używać kardamonu? Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Co ciekawe, doskonale sprawdza się on nie tylko w wytrawnych daniach, ale także w tych serwowanych na słodko. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przepisów z jego zastosowaniem. 

Curry z krewetkami i kardamonem 

Masz ochotę na owoce morza? W takim razie postaw na curry z krewetkami. Do jego przygotowania potrzebujesz krewetek, czerwonej pasty curry, kardamonu, kurkumy, kminu rzymskiego, ziemniaków, oleju i mleka kokosowego, sosu rybnego, ciecierzycy w zalewie, limonki, kolendry, bazylii oraz cukru trzcinowego. Realizację przepisu rozpocznij od podgrzania w garnku oleju kokosowego, pasty curry oraz kardamonu. Dodaj kmin rzymski, kurkumę, mleko kokosowe i ciecierzycę z zalewą. Po chwilowej obróbce termicznej dorzuć kawałki ziemniaków, cukier oraz sos rybny i wymieszaj. Gotuj całość pod przykryciem do momentu, aż ziemniaki staną się miękkie. Pod koniec dodaj krewetki, po czym skrop zawartość garnka sokiem z limonki i posyp bazylią.  

Dyniowe muffiny z kardamonem  

Kolejną przekąskę, do której warto dodać kardamon, są muffiny – na przykład takie z dyni. Pozostałe produkty, które przydadzą ci się do ich przyrządzenia, to razowa mąka pszenna, posiekane orzechy włoskie, rodzynki, figi, daktyle, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, proszek do pieczenia, sól, jajka, oliwa z oliwek, brązowy cukier oraz płynny miód. Połącz ze sobą wszystkie sypkie składniki, dodaj do nich jajka, miód oraz oliwę z oliwek i wymieszaj. Na koniec dorzuć posiekane bakalie i napełnij masą foremki do babeczek. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz przez około 20 minut.  

Lemoniada z kardamonem  

Do czego używać kardamonu, jeśli nie do owoców morza lub babeczek? Równie dobrze możesz wykorzystać go w przepisie na orzeźwiającą lemoniadę. Aby ją wyczarować, zaopatrz się w limonki, pomarańcze, cytryny, cukier oraz schłodzoną niegazowaną wodę. Opłucz owoce pod bieżącą wodą, po czym pokrój część z nich na plasterki, wrzuć do dzbanka i zasyp cukrem. Z pozostałych sztuk wyciśnij sok. Wlej wodę i całość wymieszaj. Na koniec dodaj nasiona kardamonu – aby jeszcze bardziej wydobyć z nich głębię smaku, możesz wcześniej podgrzać je na patelni.  

Koktajl z mango i kardamonem  

Kolejną propozycją przysmaku z kardamonem jest koktajl z mango, w skład którego wchodzi również jogurt naturalny, zimna niegazowana woda oraz syrop klonowy. Jego przyrządzenie jest niezwykle proste – jedyne, co musisz zrobić, to umyć, obrać i pokroić mango, umieścić je w jednym naczyniu z pozostałymi produktami, a następnie zmiksować na gładką masę.  

Dżem czereśniowy z kardamonem  

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kardamon świetnie sprawdza się także jako składnik przetworów. Masz chęć wypróbować go w tej wersji? Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, na początek postaw na dżem czereśniowy. Poza kardamonem i owocami na swojej zakupowej liście umieść cukier, cynamon, imbir oraz kwasek cytrynowy. Na początek opłucz czereśnie pod bieżącą wodą, a następnie usuń z nich pestki i zasyp cukrem. Odstaw je na godzinę, aby puściły sok. Po upływie tego czasu dodaj do nich kardamon, imbir, cynamon i kwasek cytrynowy, po czym gotuj je do momentu, aż nabiorą miękkości. Po wystygnięciu przełóż je do wyparzonych słoików, szczelnie zakręć i poddaj procesowi pasteryzacji.  

Źródło: vitapedia.pl, verywellhealth.com, healthline.com, Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Eliksir zdrowia i młodości. Nie ma zdrowszego soku od buraczanego, więc pij codziennie »

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien? »

Teraz jest najlepszy moment na zbieranie pędów sosny. Zrobisz z nich leczniczy syrop »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 299

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 102

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4