Dlaczego wątróbka jest twarda i gorzka po smażeniu? Wystarczy prosty trik i będzie rozpływać się w ustach

Jedni na jej widok krzywią się z niesmakiem, inni wprost przeciwnie zaliczają ją do ulubionych dań. Mowa tu o wątróbce, która odpowiednio zrobiona może być prawdziwym rarytasem. Warto jednak znać pewne triki, dzięki którym wątróbka po smażeniu nie będzie twarda i gorzka. Podpowiemy Ci, jak smażyć wątróbkę, aby wyszła idealnie.

Jak zrobić wątróbkę, żeby była miękka? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wątróbka należy do najpopularniejszych podrobów używanych w kuchni. Dlaczego warto jeść wątróbkę? Ponieważ, jest bardzo zdrowa, zawiera sporo białka, witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także minerały, żelazo czy selen. Witamina B12 jest niezwykle istotna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego w tym pracy mózgu, a także krwionośnego, uczestniczy przy produkcji czerwonych krwinek. Znajduje się w nim także sporo białka, które jest niezbędnym budulcem mięśni. Duża zawartość żelaza w wątróbce sprawia, że jedzenie jej zaleca się osobom borykającym się z anemią. Ponadto witamina A ma działanie przeciwzapalne, a także antyoksydacyjne. Jak widać wątróbka to prawdziwa bomba substancji odżywczych, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób ją przygotować, aby była smaczna. Sprawdź, dlaczego wątróbka jest twarda po smażeniu oraz jak ją smażyć, aby nie była gorzka. 

Sprawdź także: Jak marynować mięso kurczaka? Po tych marynatach będzie miękkie i soczyste!

Dlaczego wątróbka jest twarda po smażeniu?

Idealna wątróbka powinna być miękka w środku oraz delikatnie przypieczona z zewnątrz. Wystarczy jednak niewielki błąd, aby wyszła twarda i sucha. Posolona przed smażeniem lub zaraz na jego początku, będzie smakować jak przysłowiowa podeszwa. Wątróbkę najlepiej solić pod sam koniec smażenia. Niektórzy używają soli dopiero po zdjęciu jej z ognia. 

Dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu?

Jeżeli wątróbka wychodzi gorzka, winowajcą mogą być błonki obecne w mięsie. Tyczy się to zazwyczaj wątróbki wieprzowej i wołowej. Można także zastosować pewien trik, czyli namoczyć kawałki wątróbki w jogurcie, kefirze, albo mleku. Wystarczy włożyć mięso do szklanego lub ceramicznego naczynia, zalać je wybranym nabiałem, a następnie szczelnie zamknąć i odstawić na kilka godzin do lodówki. 

Jak smażyć wątróbkę?

Na początku oczywiście należy ją umyć, osuszyć i oczyścić z błonek, a następnie pokroić w mniejsze kawałki. Postaraj się, aby były równej wielkości, dzięki temu usmażą się w jednakowym czasie. Nie wkładaj mokrej wątróbki na rozgrzaną patelnię, ponieważ na pewno będzie pryskać. Warto również wybrać dosyć sporą patelnię, tak, aby każdy kawałek wątróbki miał dość sporo miejsce i nie stykał się z innymi. Najlepiej smażyć ją na oleju roślinnym, na przykład rzepakowym, uprzednio należy bardzo dobrze go rozgrzać, aby mięso nie chłonęło tłuszczu. 

Przepis na wątróbkę z cebulką 

Najczęściej wątróbkę smażymy z cebulką. Do przygotowania tego dania, będziesz potrzebować: pół kilograma wątróbki, dwie cebule, mąkę, olej do smażenia, sól i pieprz. 

Oczyszczoną i pokrojoną wątróbkę namocz w jogurcie przez kilka godzin. Następnie wyjmij ją z zalewy i osusz. Cebulkę obierz i pokrój w piórka. Na dużej patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę. Następnie zdejmij ją z patelni i przełóż do osobnego naczynia. Wątróbkę obtocz w mące i podsmaż z obu stron na oleju, który pozostał po smażeniu cebuli. Przed samym końcem smażenia wrzuć cebulkę, dodaj sól i pieprz. Na talerz wyłóż wątróbkę z cebulką, podawaj z ziemniakami. 

Zobacz także: 

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 394

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 114

15 min
4
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4