Ewa_Gotuje

Dieta antystresowa: co jeść na stres?

Szybkie tempo życia, natłok codziennych obowiązków, szkolne problemy twoich pociech – to wszystko sprawia, że jesteś nieustannie narażony na stresujące sytuacje. Jak obniżyć stres, gdy ten zaczyna ci coraz bardziej doskwierać? Zadbaj o siebie w smaczny sposób!

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że praktycznie wszyscy narzekają na doskwierający im stres. Krótkie epizody napięcia mają zazwyczaj pozytywny wpływ na ludzki układ nerwowy, ponieważ mobilizują organizm do działania.

Nerwowe sytuacje związane z czynnikami środowiskowymi stymulują twoje ciało do wydzielania hormonu stresu, czyli kortyzolu, a także adrenaliny i noradrenaliny. W rezultacie możesz zaobserwować takie zmiany fizjologiczne jak podniesione tętno, przyspieszony oddech czy rozszerzone źrenice. Jednak długotrwała ekspozycja na stresory może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co grozi twojemu organizmowi?

Oprócz długotrwałych bólów głowy, które zna prawie każdy, kto dłużej przebywał w stresującym środowisku, jesteś narażony na zwiększone ryzyko infekcji, rozdrażnienie, upośledzenie funkcji poznawczych, a nawet zaburzenia nerwicowe.

Przewlekły stres może również stać się podłożem dla wielu poważnych schorzeń, w tym cukrzycy, insulinooporności, a nawet zaburzeń lękowych, zaburzeń snu czy depresji. Co ciekawe, badania pokazują również, że ciągłe życie w stresie może doprowadzić do alergii i nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Czy dieta może mieć bezpośredni wpływ na reakcję organizmu na stany napięcia nerwowego? Co jeść na stres i jak sobie pomóc, gdy tempo życia i natłok obowiązków zaczynają cię przytłaczać?

Dieta antystresowa

Dieta antystresowa to świetne i smaczne rozwiązanie, aby skutecznie ukoić nerwy. Dobrze skomponowane codzienne posiłki pozytywnie wpływają na dwa kluczowe układy zarządzające organizmem - nerwowy i hormonalny. Zanim wprowadzisz do swojej diety mnóstwo zbawiennych składników, zastanów się nad negatywnymi nawykami, które mogą dodatkowo pogarszać twoje samopoczucie.

Pierwszym krokiem do wdrożenia diety antystresowej jest wyeliminowanie nawyku zajadania stresu nieodpowiednimi produktami, a także kompulsywnego przejadania się. Nadmierne spożywanie pokarmów opartych na cukrach prostych powoduje nie tylko zwiększone łaknienie i senność, ale również naraża twój organizm na takie schorzenia jak cukrzyca.

Jeśli eliminację niepożądanych artykułów w diecie masz już za sobą, przeanalizuj swoje codzienne posiłki i sprawdź, jakie mikro i makroskładniki możesz w nich znaleźć. Czy komponując jadłospis, stawiasz na pełnowartościowe produkty i unikasz tych wysokoprzetworzonych? Dieta antystresowa to głównie dania wypełnione po brzegi warzywami i owocami, a także dobrej jakości tłuszczami i źródłami węglowodanów złożonych. Jakie składniki warto wybrać?

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Jedzenie obniżające stres: kluczowe produkty

Dieta antystresowa oparta jest przede wszystkim na witaminach, minerałach, a także naturalnych antydepresantach. Jesteś znerwicowany? Sprawdź, jakie elementy wdrożyć do swojego menu, aby wspomóc swój układ nerwowy i hormonalny.

Witaminy z grupy B

Najważniejsze witaminy z grupy B, które wykazują ochronny wpływ na mózg i przewodnictwo nerwowe, to tiamina, kwas foliowy, pantetyna, niacyna, kobalamina i pirydoksyna. Aby dostarczyć je swojemu organizmowi, wprowadź do diety orzechy, warzywa strączkowe, a także kaszę (w szczególności gryczaną).

Żelazo

Niedobór żelaza wywołuje niepożądane symptomy, takie jak zmęczenie, apatia i problemy ze skupieniem. W połączeniu ze stresującym trybem życia objawy te mogą mieć opłakany skutek. Dobrymi źródłami żelaza w diecie są jajka, dobrej jakości mięso, a także spirulina i buraki.

Magnez

Magnez w ludzkim ciele odpowiada za dobrostan układu mięśniowego. Niski poziom tego makroskładnika prowadzi w rezultacie do rozdrażnienia, skurczów mięśni i stanów lękowych. Wprowadź magnez do diety, stawiając na warzywa strączkowe, gorzką czekoladę, kakao i pestki.

Potas 

Jedzenie obniżające stres to również produkty bogate w potas, który odpowiedzialny jest za przekaźnictwo impulsów. Wysokiej zawartości tego minerału warto szukać w bananach, suszonych morelach, fasoli, pomidorach, a także figach i surowych burakach.

Jak obniżyć stres? Zadbaj o naturalne antydepresanty!

Szukasz skutecznych sposobów na to, jak obniżyć stres? Do swojego codziennego menu wprowadź szereg remediów działających jak naturalne antydepresanty. Jednym z najskuteczniejszych i jakże smacznych przykładów takiego artykułu spożywczego jest ziarno kakaowca. Oprócz minerałów i witamin kakaowe produkty są bogate w stymulanty, anandamid i uspokajające antyoksydanty.

Antystresowe menu warto rozszerzyć o substancje obniżające napięcie w organizmie. Dziurawiec, szyszka chmielu, melisa lekarska czy kozłek lekarski to naturalne lekarstwa na stres, które są znane w naturalnej medycynie od wieków.

Jak obniżyć stres? Idealnym uzupełnieniem codziennej diety jest spożywanie posiłków obfitujących w tryptofan, który pomaga w syntezie hormonu szczęścia. Gdzie można go znaleźć? W dobrej jakości produktach zwierzęcych, pestkach dyni, kaszy gryczanej, a nawet parmezanie.

Podczas układania diety antystresowej warto uwzględnić w niej adaptogeny. Czym są te substancje? To związki roślinne, które pomogą ci znaleźć dodatkowe siły, gdy jesteś zmęczony otaczającym cię stresem. W tym celu zaopatrz się w suplementy diety oparte na ashwagandzie oraz żeń-szeniu.

Oprócz naturalnych antydepresantów ważnym czynnikiem obniżania poziomu stresu jest regularna aktywność fizyczna. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Wystarczy, że będziesz chodzić na regularne spacery i szybkie marsze lub wybierzesz inną lubianą przez ciebie aktywność, np. basen.

Zobacz: Bomba witaminowa w koktajlu

Przepis na obniżenie stresu: surówka antystresowa

Jesteś entuzjastą soczystych surówek? W takim razie mamy dla ciebie świetną wiadomość! Możesz cieszyć się większością wyżej wymienionych antystresowych składników odżywczych w jednej, nieskomplikowanej i przepysznej surówce.

Jakich produktów potrzebujesz, aby ją wykonać? Surówka antystresowa w podstawowej wersji zawiera seler, jabłko, orzechy włoskie, sok z cytryny lub ocet jabłkowy, śmietanę lub majonez, rodzynki, sól i pieprz oraz świeżo posiekaną pietruszkę.

Aby wykorzystać możliwości tego prostego dania do maksimum, możesz wzbogacić je o większą ilość sezonowych owoców i warzyw, a także dosypać bardziej zróżnicowaną mieszankę bakalii. Do surówki idealnie nadadzą się nasiona słonecznika oraz dyni, a także nasiona czarnuszki czy konopi. Receptura pozostawia duże pole do popisu.

Najważniejszym elementem naszej surówki antystresowej jest seler, który charakteryzuje się właściwościami wzmacniającymi układ nerwowy. Znajdziesz w nim nie tylko witaminy z grupy B, ale również witaminę C, potas, wapń, magnez, a nawet cynk. To prawdziwa bomba mineralna wśród warzyw.

1. Sałatka z buraków z orzechami i żurawiną

Sałatka z buraków z orzechami i żurawiną

Dieta na stres / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Kasza gryczana z brokułami

Kasza gryczana z brokułami

Kasza gryczana z brokułami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Carpaccio z buraka z granatem

Carpaccio z buraka z granatem

Carpaccio z buraka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sałatka ze szpinaku i figi

Sałatka ze szpinaku i figi

Dieta na stres / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Fasola po włosku

Fasola po włosku

Dieta antystresowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Canneloni: Czy trzeba gotować przed pieczeniem? Z czym podawać? »

Ostrożnie z kofeiną. Objawy przedawkowania »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29761

60 min
65
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 166

30 min
6
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 869

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0