Ewa_Gotuje

Deser z XIX-wieczną tradycją w kształcie koła, wypełniony obłędnym kremem. Jak zrobić Paris Brest?

Rozpływa się przy każdym kęsie. Co to jest Paris Brest? Deser, w którym pierwsze skrzypce zdecydowanie gra krem. Odkryj ciekawą historię jego powstania i dowiedz się, jak zrobić go krok po kroku samodzielnie w domu. Choć jego przygotowanie wymaga cierpliwości, dla tego smaku warto spróbować.

Co to jest Paris Brest? Przepis krok po kroku wyjaśni, dlaczego tak pysznie smakuje | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z wyjątkowo kremowym i słodkim deserem wiąże się ciekawa historia, która spodoba się szczególnie cyklistom i miłośnikom sportu. Co to jest Paris Brest i jak zrobić go krok po kroku? Warto się przekonać, bo mało kto słyszał o wypieku, a ten jest obłędnie pyszny i na pewno zrobi wrażenie na przyjaciołach i rodzinie.

Sprawdź także: Najlepsza babka cytrynowa. Wychodzi wilgotna i pełna smaku

Co to jest Paris Brest?

Paris Brest to francuski deser w kształcie koła, który w 1910 roku stworzył cukiernik Louis Durand, pochodzący z podparyskiego Maisons-Laffitte. Przygotował go na zlecenie Pierre'a Giffarda - dziennikarza oraz organizatora zawodów sportowych. Paris Brest miał upamiętnić zainicjowany przez Giffarda w 1891 roku wyścig kolarski na trasie Paryż - Brest - Paryż. Nazwa deseru odnosi się więc do obu miejscowości. 

Jak łatwo się domyślić, okrągły kształt Paris Brest nawiązuje do koła roweru. Do dziś wypiek jest niezwykle popularny wśród kolarzy biorących udział w rowerowych brevetach (rajdach długodystansowych), właśnie z Paryża do Brest i z powrotem. 

Co to jest Paris Brest? Francuski deser złożony jest z ciasta parzonego, przełożonego kremem o smaku pralinowym i posypanego płatkami migdałów (ewentualnie orzechami). Kolarze doceniają go m.in. ze względu na wysoką kaloryczność - po wyścigu warto nadrobić stratę energetyczną. 

Jak zrobić Paris Brest krok po kroku?

Do przygotowania francuskiego, „kolarskiego” deseru będziesz potrzebował składniki do ciasta parzonego i kremu pralinowego oraz orzechowo-migdałowych dodatków. Wszyscy domowi cukiernicy, którzy choć raz przyrządzali ciasto ptysiowe, nie powinni mieć większego problemu z bazą deseru. Choć Paris Brest wydaje się skomplikowany, to należy się wykazać sportową postawą i nie odpuszczać - satysfakcja po osiągnięciu mety będzie ogromna.

Składniki

Ciasto parzone:

  • 50 ml wody (letniej),
  • 70 ml mleka 2%,
  • 50 g masła 82%,
  • pół łyżeczki cukru białego,
  • duża szczypta soli,
  • 2 jajka w rozmiarze L,
  • 75 g mąki (pszennej tortowej).

Karmelizowane orzechy laskowe (do dekoracji i kremu):

  • 100 g orzechów laskowych,
  • 2 łyżki wody letniej,
  • 70 g cukru białego.

Krem (crème pâtissière z masłem i orzechami)

  • szklanka mleka 2% (250 ml),
  • 2 żółtka,
  • 3 łyżki cukru białego,
  • 2 czubate łyżki proszku budyniowego (ok. 30 g),
  • 150 g masła 82% (w temperaturze pokojowej).

Dodatkowo:

  • cukier puder,
  • płatki migdałowe,
  • jajko.

Jak zrobić Paris Brest krok po kroku? Rozpocznij od przygotowania ciasta parzonego. Do garnka wlej wodę i mleko, dodaj pokrojone na mniejsze kawałki masło oraz wsyp cukier i sól. Podgrzej wszystkie składniki na niewielkim ogniu do momentu, aż masło i cukier się rozpuszczą. Zwiększ moc palnika (na średnią) i gdy płyn zacznie wrzeć, od razu wsyp całą mąkę. Mieszaj, podgrzewając tak długo, aż nie powstanie jednolita i gładka masa. Przełóż jeszcze ciepłe ciasto do misy robota kuchennego i miksuj przez kilka minut, aby nieco ostygło (możesz je również wyrobić ręcznie, gdy będzie już chłodne). Do ostudzonej masy dodawaj po jednym jajku, po każdym miksując składniki. Ciasto powinno wyjść błyszczące i jednolite.

Papier do pieczenia wytnij na szerokość i długość blachy z piekarnika. Narysuj na niej ołówkiem dwa okręgi o średnicy 16 cm (tak, aby się nie stykały). Odwróć papier zarysowaną stroną do spodu i obciąż dowolnym przedmiotem, żeby się nie przesuwał podczas nakładania masy. Ciasto parzone przełóż do rękawa cukierniczego, najlepiej z okrągłą tylką o średnicy centymetra. Wyciśnij masę, podążając za szablonem dwóch okręgów.

Na pierwszy z nich wyciśnij jedynie jedną warstwę ciasta (wyjdzie raczej cienka), ale w drugim - wyciśnij ciasto po zewnętrznej oraz wewnętrznej linii okręgu, tworząc dwa sąsiadujące, stykające się okręgi z masy. Do tego, na ich łączeniu, z wierzchu pokryj je trzecią linią z ciasta. Większy okręg wysmaruj od góry roztrzepanym jajkiem i posyp płatkami migdałowymi. Pamiętaj, że jeśli zależy ci na mniejszym wymiarze deseru, możesz wycisnąć po prostu kilka ok. pięciocentymetrowych kół z ciasta (kleksy powinny być na tyle duże, aby po przecięciu starczyły ci na spód i górę deseru), które potem po prostu przełożysz kremem. Je również posmaruj jajkiem i obsyp płatkami migdałów. Tak przygotowane ciasto przełóż do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni. Mniejszy, pojedynczy okrąg, wyjmij po 25, a większy po ok. 40 minutach pieczenia. Warstwy powinny pięknie urosnąć i się zarumienić. 

Jak zrobić Paris Brest krok po kroku? | Fot.123RF/Picsel

Gdy ciasto będzie w piekarniku, przygotuj pralinowy krem. Na początku do garnka wlej wodę i wsyp cukier. Przemieszaj i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Wtedy wrzuć orzechy i podgrzewaj, ciągle mieszając. W pewnym momencie cukier oblepi orzechy, krystalizując się na nim - nie przerywaj wtedy mieszania. Wciąż trzymaj na palniku i poruszaj składnikami - po chwili cukier ponownie się rozpuści, a po chwili orzechy będą już pokryte pięknym, złocisto-brązowym, błyszczącym karmelem. Wtedy, najlepiej silikonową szpatułką, przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (stwórz równomierną, płaską warstwę, aby bakalie nie leżały na sobie). Odstaw do ostygnięcia, a gdy będą chłodniejsze - przełóż 3/4 do blendera i drobno zmiel. Pozostałą część (1/4 orzechów) zostaw w całości do udekorowania Paris Brest. 

Kolejnym składnikiem kremu będzie crème pâtissière, czyli masa budyniowa. Do garnka wlej mleko, wsyp połowę cukru i podgrzej na niewielkim ogniu. W międzyczasie resztę cukru zmiksuj z żółtkami i wsyp do nich proszek budyniowy. Składniki dokładniej przemieszaj. Poczekaj, aż mleko z cukrem się zagotuje. Ok. 1/3 ciepłego płynu przelej do masy żółtkowej i energicznie mieszaj (tak, aby nie powstały grudki). Następnie otrzymaną miksturę wlej do gorącego mleka z cukrem i podgrzej, nie przerywając mieszania. Gdy na wierzchu masy tworzą się bąble powietrza, gotuj przez ok. 30 sekund. Ściągnij z ognia, wsyp zmiksowane orzechy i pomieszaj do połączenia w jednolitą masę. Krem przełóż do większego, płaskiego naczynia, zakryj folią spożywczą (tak, aby dotykała masy) i włóż do lodówki do całkowitego wystudzenia. Gdy krem będzie już zimny, wyjmij z lodówki. W większej misie szybko utrzyj masło, a następnie - dodawaj po łyżce kremu, miksując za każdym razem. 

Teraz przyszedł czas na złożenie ciasta i kremu. Ostudzony większy okrąg przekrój wzdłuż nożem na pół (górną połową będzie ta z płatkami migdałowymi). Masę pralinową przełóż do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie dużej gwiazdy. Na dolną połowę właśnie przeciętego na pół ciasta parzonego wyciśnij niewielką ilość kremu i posyp go karmelizowanymi orzechami. Na wierzchu ułóż mniejszy okrąg ciasta (nieprzekrojony) i delikatnie dociśnij do kremu. Nałóż jeszcze krem od zewnętrznej strony (przykrywając połowę właśnie położonego ciasta) i powtórz czynność, wyciskając krem również od wewnętrznej strony deseru. Na wierzch nałóż drugą część większego okręgu (tę z płatkami migdałów). Całość posyp cukrem pudrem i udekoruj karmelizowanymi orzechami. Jeśli korzystasz z minideserów, przetnij upieczone ciasto na pół, przełóż kremem i orzechami. 

Jaki krem do Paris Brest?

Jedno jest pewne, że podstawą Paris Brest zawsze jest ciasto parzone. W całej Francji przygotowuje się jednak wiele wariacji tego deseru. Niektórzy do rozpływającej się w ustach masy dodają jeszcze owoce, np. maliny. Inni posypują wypiek pistacjami lub cynamonem. Dodatki mogą pozytywnie wpłynąć na jego smak.

Jaki krem do Paris Brest najlepiej użyć? Tradycyjny to crème pâtissière połączony z masłem i praliną orzechową. Jeśli jednak lubisz eksperymentować, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał ulubiony krem czekoladowy (lub czekoladowo-orzechowy), kawowy, nugatowy, waniliowy, bardzo francuski krem kasztanowy lub nawet taki z dodatkiem prosecco. 

Źródło: Smaker.pl, ciastkozercy.pl, cakeit.pl, zjemto.blog

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Osiem zdrowotnych wskazań do stosowania rumianku. Zawsze miej go w domu »

Okna nie muszą parować podczas gotowania. Jak tego uniknąć? »

Kluski przygotujesz w kwadrans. Treściwy obiad, kiedy nie masz siły po pracy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Piątkowy obiad

Dzisiaj prosty i bardzo szybki ale smaczny obiad . Jajka w sosie koperkowym....

Odsłon: 779

30 min
15
30 min
2
15 min
0
15 min
3
15 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0