Grill - temat specjalny

Czyszczenie grilla - oto domowe sposoby, które sprawią, że ruszt będzie lśnił jak nowy

Wiele osób nie wyobraża sobie wakacyjnego wypoczynku bez grillowania. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ważne jest nie tylko zadbanie o smaczne przekąski, ale również utrzymanie rusztu w czystości. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić grilla i dlaczego jest to tak istotne!

Jak wyczyścić grilla, żeby lśnił jak nowy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czyszczenie sprzętów i akcesoriów kuchennych nie jest najprzyjemniejszą czynnością, jednak trzeba o nim pamiętać, ponieważ zbierające się zabrudzenia i przypalone resztki jedzenia mogą wpłynąć zarówno na smak przygotowywanych potraw, jak i na zdrowie korzystających z nich osób. Jak często czyścić ruszt grilla i czym najlepiej to robić? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią ci to zadanie.

Sprawdź także: Kaszanka z grilla - co zrobić, żeby nie pękała?

Jak często czyścić ruszt grilla i dlaczego jest to tak ważne?  

Zanim poznasz domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu grilla, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często powtarzać tę czynność. Otóż wskazana jest tutaj regularność - jest ona istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Przy każdym uruchamianiu grilla stary, wytopiony tłuszcz wydziela szkodliwe związki pod wpływem wysokiej temperatury. Ponadto stanowi on prawdziwą pożywkę dla bakterii, które po spożyciu mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, włączając w to niestrawność i bóle brzucha.  

Długo utrzymujące się zabrudzenia nie pozostają bez wpływu na smak grillowanych przekąsek. Te ostatnie mogą utracić swoją świeżość i nabrać gorzkiego, cierpkiego posmaku. Zatem jak często czyścić ruszt grilla? Dobrze byłoby to robić po każdym użyciu, jednak nie każdy jest w stanie tego dopilnować. Zaleca się myć sprzęt co najmniej raz na kilka dni - pamiętaj, że im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym trudniej będzie ci usunąć zanieczyszczenia. Jak ułatwić sobie to zadanie?  

Jak prawidłowo czyścić grilla węglowego?  

Grill węglowy cieszy się największą popularnością wśród działkowiczów. Niektóre modele składają się z rusztu, nóżek, misy, obudowy oraz półek - wszystkie te elementy powinny być starannie myte, ponieważ osadza się na nich brud, pozostałości po podpałce, tłuszcz oraz popiół i sadza. Czyszczenie grilla węglowego powinieneś zacząć od pozbycia się popiołu z misy - w razie potrzeby możesz posłużyć się szufelką lub odkurzaczem kominkowym.  

Aby skutecznie zniwelować zabrudzenia, warto zabrać się za to niedługo po przygotowywaniu potraw - urządzenie nie musi być gorące, ale dobrze, żeby było jeszcze ciepłe. Nie należy zalewać go wodą, ponieważ przyspieszy to proces jego rdzewienia. Spokojnie domyjesz go domowymi sposobami, które znajdziesz w dalszej części artykułu.  

Czym czyścić grilla gazowego?  

Czyszczenie grilla gazowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku poprzednika. Wynika to z faktu, że nie wymaga on użycia węgla, więc nie ma konieczności usuwania popiołu. Nie oznacza to oczywiście, że można całkowicie zaniechać jego mycia - powinieneś robić to regularnie, pamiętając zarówno o ruszcie, jak i pokrywie, obudowie czy szynach aromatyzujących.  

Pierwszym krokiem jest odłączenie zasilania gazu, a następnie rozłożenie urządzenia na części. Jeśli jest ono pokryte przypalonymi, zaschniętymi plamami, możesz usunąć je specjalną szczotką z włosiem ze stali szlachetnej oraz zwilżoną gąbką z detergentem. Resztki jedzenia z komory wymieć zmiotką lub wciągnij odkurzaczem. Zanim złożysz wszystkie elementy w całość, zaczekaj, aż dokładnie wyschną. Warto wcześniej zaimpregnować je olejem w sprayu.  

Czyszczenie grilla elektrycznego - jak powinno wyglądać? 

Grill elektryczny to akcesorium, z którym należy obchodzić się bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić jego teflonowej warstwy. Pozostałości po jedzeniu i przyprawach najlepiej zebrać za pomocą przeznaczonej do tego szpachelki. Zdecydowanie łatwiej będzie ci to zrobić, gdy jego powierzchnia będzie jeszcze ciepła. Inne zabrudzenia zetrzyj przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki - ważne, żeby nie były zbyt mokre, ponieważ ciężej będzie ci dosuszyć sprzęt, zwłaszcza taki, którego nie da się zdemontować. Zanim zabierzesz się za porządki, koniecznie odłącz grilla od źródła zasilania.

Domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu grilla 

Czym czyścić grilla, żeby pozbyć się z niego nieestetycznych plam oraz zacieków i móc bezpiecznie przyrządzać na nim potrawy? Opcji jest naprawdę wiele! Możesz zaopatrzyć się w specjalistyczne akcesoria i środki czystości lub wspomóc się naturalnymi metodami. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu grilla.

Sok z cytryny 

Sok z cytryny to remedium na różnego rodzaju zabrudzenia. Wystarczy spryskać nim ruszt, chwilę odczekać i przetrzeć szmatką, żeby nabrał świeżości i przyjemnego zapachu. Aby wzmocnić efekt, możesz wymieszać sok z odrobiną wody i sody oczyszczonej.  

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona to specyfik chętnie stosowany przez nasze mamy i babcie. Trudno się temu dziwić - w końcu świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami i skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Przygotuj z niej pastę bądź płyn i rozsmaruj lub rozpyl na ruszcie.  

Ocet  

Ocet to jeden z najlepszych naturalnych preparatów na uporczywe zabrudzenia. Jedynie, co musisz robić, to połączyć go w odpowiednich proporcjach z wodą i rozprowadzić na urządzeniu. Przed kolejnym grillowaniem warto je nieco przepalić, żeby pozbyć się intensywnego octowego zapachu.  

Cebula 

Wśród domowych sposobów na wyczyszczenie rusztu grilla nie może zabraknąć oczywiście tego z cebulą w roli główniej - zawarte w niej związki doskonale radzą sobie ze świeżymi przypaleniami. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, natrzyj nią kratkę, a następnie usuń resztki brudu ręcznikiem papierowym.  

Sól 

Czym czyścić grilla, jeśli nie cytryną, sodą, octem lub cebulą? Na przykład solą. Do zastosowania tej metody niezbędny jest również piekarnik. Wyłóż blachę folią aluminiową, umieść na niej ruszt i obficie posyp go solą. Wstaw go do mocno rozgrzanego piekarnika i zaczekaj do momentu, aż sól zbrązowieje. Na koniec wystarczy przetrzeć go miękką ściereczką.  

Domowe sposoby na wyczyszczenie rusztu grilla i inne porady od Smaker.pl 

Jak prawidłowo czyścić grilla? Jak smażyć rybę? Co jeść latem, żeby schudnąć? Jak pozbyć się much z kuchni? To tylko kilka z wielu praktycznych porad, jakie znajdziesz w naszym serwisie. Ponadto czeka tutaj na ciebie mnóstwo ciekawych przepisów, dedykowanych zarówno początkującym, jak i doświadczonym kucharzom. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i udaj się w kulinarną podróż po nieznanych ci dotąd smakach.

 

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
52
15 min
53

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1