Grill - temat specjalny

Czym jest gochugaru, czyli wszystko o koreańskiej królowej przypraw

Gochugaru to jedna z najbardziej charakterystycznych przypraw koreańskiej kuchni. Większość osób kojarzy ją z tradycyjną azjatycką kapustą, czyli kimchi. Czym jest gochugaru? Na co pomaga? Jakie właściwości posiada? I jak przyrządzić pastę na jej bazie?

Czym jest gochugaru? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Gochugaru to fundament koreańskiej kuchni - ze względu na swój bogaty i pełni głębi smak cieszy się ogromną popularnością zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Doskonale sprawdza się w rozmaitych daniach, w tym zupach, sosach, marynatach oraz sałatkach. Czym jest gochugaru? Jaki jest jej poziom ostrości? I czym można ją zastąpić, gdy akurat nie masz jej pod ręką? 

Sprawdź także: Nawadnianie, stany zapalne, ciśnienie. Dlaczego powinniśmy włączyć selera do codziennej diety?

Czym jest gochugaru? 

Gochugaru to koreańska przyprawa, która jest podstawowym składnikiem kimchi. Jest to mieszanka mielonych papryczek chili, soli i dodatków, takich jak czosnek i cebula. Nadaje ona temu daniu charakterystyczny ciepły i lekko pikantny smak. Może być ona również używana jako uzupełnienie innych tradycyjnych azjatyckich potraw, w tym jigae lub bibimbap. Gochugaru jest dostępne w różnych stopniach ostrości, dlatego ważne jest, aby dobrać je do danego przepisu. 

Poziom ostrości gochugaru 

Który poziom ostrości gochugaru będzie odpowiedni dla ciebie? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą tradycją kulinarną, sięgaj po przyprawę o najniższym stopniu pikantności. Jednak wiedz, że jest to kluczowa kwestia dla osób pragnących odtworzyć koreańskie przekąski jeden do jednego.  

Łagodne gochugaru jest idealne dla tych, którzy lubią delikatny, lekko pikantny smak, natomiast, dla tych, którzy gustują w intensywniejszych nutach, polecane jest użycie ostrzejszego wariantu. Przy jego wyborze warto także kierować się kolorem, ponieważ ciemniejszy odcień oznacza, że przyprawa jest bardziej dojrzała i ma intensywniejszy charakter. 

Za pikanterię gochugaru odpowiedzialna jest zawarta w niej kapsaicyna. Jej stężenie zależy nie tylko od odmiany użytych do jej produkcji papryczek, ale także lokalizacji uprawy oraz warunków suszenia i przechowywania surowca. Jest to organiczny związek cechujący się szeregiem prozdrowotnych własności. Na jakie efekty można liczyć, spożywając koreańskie chili? 

Koreańskie chili - właściwości 

Jaki wpływ na organizm ma koreańskie chili? Właściwości tej przyprawy są naprawdę imponujące. Gochugaru jest bogate w witaminy A i C, a także w składniki mineralne takie jak żelazo, wapń i magnez.

Witamina A pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, wzroku i układu odpornościowego, a kwas askorbinowy chroni organizm przed patogenami i bierze udział w syntezie kolagenu. Ponadto wspomniana wcześniej kapsaicyna to kluczowy komponent gochugaru odpowiadający za jej ostrość. Wykazuje ona własności przeciwzapalne, zmniejsza ból i łagodzi obrzęki. Badania sugerują również, że może ona przyczynić się do szybszej utraty wagi poprzez przyspieszenie metabolizmu.  

Koreańskie chili zawiera substancje rozrzedzające wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, zatem przyjdzie z pomocą osobom borykającym się z infekcjami w tym obrębie. Jej spożycie ułatwi oddychanie i poprawi ogólny komfort pacjenta. Warto także pamiętać, że surowiec ten wchodzi w skład kimchi, czyli popularnej azjatyckiej kiszonki, która jest bogata w bakterie probiotyczne. Ułatwiają one utrzymanie zdrowej flory jelitowej, co nie pozostaje bez znaczenia dla układu immunologicznego i trawiennego. Co więcej, jedzenie pikantnych przekąsek poprawia nastrój, a co za tym idzie - obniża poziom kortyzolu i redukuje stres. 

Zobacz: Ciecierzyca po bretońsku z boczniakami

Na co pomaga gochugaru? 

Przyprawa ta wspiera leczenie rozmaitych dolegliwości. Doskonale sprawdzi się choćby jako uzupełnienie diety w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Włączenie jej do jadłospisu jest również rekomendowane w przypadku dysbiozy jelitowej, objawiającej się zaburzeniami trawienia, w tym wzdęciami, bólami brzucha i gazami. Jej regularne stosowanie przyda się także na przełomie jesieni i zimy, gdy podatność na infekcje wzrasta. 

Koreańskie chili - wartości odżywcze 

Jesteś ciekawy, co dokładnie zawiera w sobie koreańskie chili? Wartości odżywcze tego składnika w 100 g produktu kształtują się następująco: 

  • wartość energetyczna: 17 kcal,
  • tłuszcze: 0,5 g, w tym nasycone 0,1 g,
  • węglowodany: 1 g, w tym cukry 1 g,
  • białko: 1 g. 

Do czego stosować koreańskie chili? 

Czerwona papryka gochugaru jest powszechnie wykorzystywana w potrawach kuchni azjatyckiej. Najpopularniejszą i najlepiej poznaną na kontynencie europejskim jest słynna kapusta kimchi. Jednak to niejedyna przekąska, do której możesz dodać omawianą przyprawę. Do czego stosować koreańskie chili?  

Koreańskie chili doskonale podkręca smak dań na bazie kapusty pekińskiej, rzepy, ogórka i sezonowych składników roślinnych. Ten rodzaj przekąski zwykle serwowany jest jako przystawka do głównego dania. Oprócz tego mieszkańcy Korei chętnie wykorzystują ją do przyrządzenia słynnej fermentowanej pasty gochujang. Dodaje się ją do zup, sałatek, dań mięsnych, ryb i warzyw. Jest ona zarazem słodka i pikantna, dzięki czemu nadaje przysmakom charakterystyczny smak i aromat. Można również używać jej jako dipu lub sosu. Jak wykonać ją w zaciszu własnej kuchni? 

Jak zrobić pastę z gochugaru? 

Jak zrobić pastę z gochugaru, aby delektować się jej wyjątkowym smakiem? Przeciśnij czosnek przez praskę i umieść go w niewielkiej miseczce. Wlej do niej wino ryżowe, sos sojowy, miód i koreańskie chili. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, aż osiągną one gęstą konsystencję, a następnie odstaw je na około godzinę. Po upływie tego czasu wzbogać je o pastę sezamową. Jeśli jej konsystencja jest dla ciebie zbyt gęsta, dolej nieco przegotowanej wody. Nie jesteś entuzjastą bardzo ostrych dodatków do dań? W takim razie sięgnij po gochugaru o najmniejszym stopniu pikantności. Nie dysponujesz powyższym surowcem? Nic straconego - możesz zastąpić go nieco bardziej tradycyjnymi składnikami. 

Czym zastąpić gochugaru? 

Gochugaru to fundament koreańskiej kuchni, jednak nie jest on niezastąpiony. Wystarczy, że sięgniesz po inne komponenty charakteryzujące się ostrym smakiem, a szybko uzupełnisz brakujące nuty w swojej potrawie. Czym zastąpić gochugaru? Zdecyduj się na tradycyjne chili, a do samej potrawy dodaj nieco czosnku i cebuli. Niektórzy chętnie wykorzystują również sproszkowaną słodką paprykę, sos sriracha oraz połączenie sosu sojowego lub rybnego i pikantnych przypraw. Nie bój się eksperymentować i daj się ponieść kulinarnej fantazji! 

Nie wiesz, do czego stosować koreańskie chili? Wypróbuj sprawdzone przepisy z gochugaru:

1. Ogórki po koreańsku

 Ogórki po koreańsku Zobacz przepis

Ogórki po koreańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kimchi z kalarepy

 Kimchi z kalarepy Zobacz przepis

Kimchi z kalarepy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ostra koreańska sałatka z ogórków (Oi Muchim)

 Ostra koreańska sałatka z ogórków (Oi Muchim) Zobacz przepis

Koreańska sałatka z ogórków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kkakdugi - kiszona biała rzepa po koreańsku

 Kkakdugi - kiszona biała rzepa po koreańsku Zobacz przepis

Kiszona biała rzepa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kimchi - przepis podstawowy

 Kimchi - przepis podstawowy Zobacz przepis

Kimchi (tongbaechu-kimchi) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zupa z kiełków fasoli mung - Kongnamulguk

 Zupa z kiełków fasoli mung - Kongnamulguk Zobacz przepis

Zupa z kiełków fasoli mung / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Na tym oleju lepiej nie smażyć. Ma prozdrowotne zastosowanie poza kuchnią »

Jak uratować twardą wątróbkę? Tylko te sposoby działają »

Takiego smalcu nie jedliście. Wymieniamy składniki i jest przepysznie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 23

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2