Ewa_Gotuje

Czy ogórki należy moczyć przed kiszeniem?

Kiszenie ogórków to jeden ze sprawdzonych sposobów na przedłużenie ich świeżości. Przygotowanie słoików na zimę jest niezwykle proste i zajmuje niewiele czasu. Często jednak podczas przyrządzania przetworów popełniamy podstawowe błędy. Co zrobić, aby ogórki kiszone wyszły jędrne i chrupiące? Czy należy je moczyć przed włożeniem do słoika? Sprawdźcie!

Fot. 123RF/Picsel

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

Na smak kiszonek ma wpływ jakość warzyw oraz sposób ich obróbki. Wybierając ogórki do kiszenia, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich świeżość. Najlepiej sprawdzą się tutaj twarde ogórki prosto z pola, zebrane na kilka godzin przed kiszeniem, z kłującymi brodawkami, tzw. kolcami. Jeśli nie mamy dostępu do własnych upraw, przed zakupem warto jednego z nich przełamać na pół i sprawdzić, czy nie jest zbyt suchy i gąbczasty w środku. Jeśli nie jesteśmy w stanie złamać go w dłoniach na dwie części, a po rozkrojeniu okazuje się, że ma on blady kolor i brakuje mu wody – to oznacza, że warzywa są najprawdopodobniej przenawożone i nie nadają się do kiszenia.

Do słoików powinniśmy dobierać ogórki średniej wielkości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po ukiszeniu nie będą puste w środku.

Moczenie ogórków – czy można pozostawić je w wodzie przed kiszeniem?

Przed włożeniem ogórków do słoików bądź butelek, należy je namoczyć i dokładnie umyć. Pozostawienie świeżych ogórków w zimnej wodzie na kilka godzin przed kiszeniem sprawi, że będzie można je łatwiej doczyścić. Dodatkowo po ukiszeniu ogórki będą bardziej jędrne i chrupiące. Najlepiej moczyć je przez dwie do czterech godzin przed włożeniem do słoika.  

Sprawdzony przepis na kiszone ogórki

Odpowiednie przygotowanie ogórków to połowa sukcesu. Pozostała część to wybór odpowiednich dodatków i zalewa. Do zrobienia kiszonych ogórków będziemy potrzebowali następujących składników.

Składniki

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • pęczek świeżego kopru z baldachami
  • 2 główki czosnku
  • korzeń chrzanu
  • 2 l letniej wody
  • 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
  • czarny pieprz ziarnisty
  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • liście chrzanu
  • liście wiśni
  • liście czarnej porzeczki
  • liście dębu

Ogórki gruntowe wkładamy do miski z zimną wodą i moczymy je przez dwie do czterech godzin. Po tym czasie dokładnie myjemy ogórki i przekładamy na durszlak, żeby obciekły z wody.

Na dno czystych, wyparzonych słoików wkładamy po jednym baldachimie kopru.

Ogórki układamy ciasto w słoikach. Do każdego z nich dajemy po jednym listku laurowym, dwóch ziarenkach ziela angielskiego, pieprzu, dwóch ząbkach czosnku i niewielkim kawałku chrzanu.

Na górę słoików układamy po jednym, niewielkim liściu chrzanu, wiśni, dębu i czarnej porzeczki.

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól, całość podgrzewamy, aż sól się rozpuści. Letnią zalewę przelewamy do słoików. Wszystkie składniki powinny być przykryte taflą wody.

Słoiki szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Po kilku tygodniach będą gotowe do jedzenia.

Zobacz także:

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Nie tylko ogórki i kapusta. 5 warzyw idealnych na kiszonki

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0