Ewa_Gotuje

Czy można jeść masło po terminie ważności? Co się stanie, jeśli zjesz przeterminowane masło?

Przeterminowane masło nie oznacza zepsute masło. Odpowiednio przechowywane produkt może być zdatny do spożycia jeszcze długo po zakończeniu terminu ważności. Co zrobić z przeterminowanym masłem i czy można się nim zatruć? Jak przechowywać masło, żeby się nie zepsuło?

Jak poprawnie przechowywać masło. | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy można jeść masło po terminie ważności?

Masło po terminie ważności nie oznacza, że produkt jest zepsuty, a tym samym niezdatny do spożycia. Na maśle, tak samo, jak na innych produktach nabiałowych, również na mięsie, świeżych rybach czy niepasteryzowanych sokach przy dacie występuje sformułowanie “Należy spożyć do”.

W teorii produkt z taką formułką po przekroczeniu terminu przydatności, wedle prawa jest uznawany za niebezpieczny. Z tego właśnie powodu nie znajdziemy w sklepach produktów, które będą przeterminowane, chociaż dzień lub dwa.

Jeśli jednak mamy w domu taki produkt i podejmujemy decyzję, czy wyrzucić masło po terminie ważności, to nie zawsze warto kierować się tylko tym kryterium. Jeśli masło nie wykazuje oznak zepsucia, to można je jeść po terminie ważności i nic nam się nie stanie. Można je również wykorzystać do wszelkich dań i wypieków.

Jak sprawdzić, czy masło jest zepsute?

Masło jest to produkt zrobiony ze śmietany z mleka krowiego. Z tego względu masło może psuć się o wiele szybciej niż inne popularne smarowidła, które w składzie mają oleje roślinne i sól.

Rozpoznanie zepsutego masła jest banalnie proste. Ten produkt mleczny psuje się w bardzo specyficzny sposób, którego nie da się przeoczyć.

Zepsute masło zmienia swój zapach. Delikatny maślany zapach zamienia się w nieprzyjemną kwaśną woń. Dzieje się tak za sprawą wytworzonego kwasu mlekowego. Jeśli masło śmierdzi, jest to znak, że nie powinniśmy go już spożywać.

Inną zauważalną cechą zepsutego masła jest pojawienie się pleśni. Na maśle, tak samo, jak na każdym zepsutym produkcie, mogą pojawić się zarodniki grzyba. W takiej sytuacji należy pamiętać, że ściągnięcie nalotu nie rozwiązuje problemu. Jeśli na jedzeniu pojawiła się pleśń, oznacza to, że zakorzeniła się ona już i toksyny są obecne w całej żywności.

Czytaj także: Daje uczucie sytości, wspomaga odchudzanie. Pij przynajmniej szklankę, by poprawić pamięć

Zepsute masło może też zmieniać swoją barwę. Z jasnożółtego, kremowego odcienia, produkt mleczny zaczyna przybierać o wiele ciemniejsze tony. Zazwyczaj są to przebarwienia w kolorze brązowym.

Aby ostatecznie upewnić się, czy masło jest zepsute, można odrobinę go spróbować. Masło, które już się nie nadaje do jedzenia, będzie w smaku lekko kwaskowe i zupełnie inne niż świeże smarowidło do kanapek.

Zjedzenie zepsutego masła może się skończyć dla nas bardzo źle. W organizmie dochodzi do zatrucia pokarmowego, co doprowadzi do bóli brzucha, nudności, wymiotów, czy niestrawności. Regularne spożycie takiego produktu może również mieć wpływ na rozwój poważniejszych chorób takich jak nowotwory, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie. 

Jak poprawnie przechowywać masło?

Masło po terminie ważności wcale nie musi być zepsute. Odpowiednio przechowywany wybór mleczarski może zachować świeżość nawet do paru miesięcy po terminie przydatności.

Najważniejszą zasadą, której trzeba przestrzegać, aby masło się nie zepsuło przez długi czas, jest przechowywanie go w lodówce. Zaleca się wyciąganie go tylko i wyłącznie na parę minut przed posmarowaniem kanapek, żeby delikatnie zmiękło.

Regularne trzymanie masła na blacie kuchennym jest popularne, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Wysoka temperatura, wilgotność i światło słoneczne mogą przyczynić się do szybszego rozwoju bakterii, a tym samym masło szybciej się zepsuje.

Istotne jest również, żeby masło znajdowało się w masielnicy. Szczelnie zamknięty produkt nie straci swoich walorów smakowych i zapachowych. Inaczej przechowywane masło może przechwycić zapachy panujące w lodówce czy kuchni i zmieni swoje właściwości.

Jeśli mamy dużo kostek masła, których nie zjemy w najbliższym czasie i nie chcemy, aby się popsuły i zmarnowały, to można je zamrozić. Produkt ten może w zamrażarce spędzić nawet do 4 miesięcy, nie tracąc odpowiedniego smaku i zapachu. Do zamrożenia należy pozostawić masło w oryginalnym opakowaniu, a dodatkowo można umieścić je w przystosowanej do mrożenia torebce.

Zobacz również:

Jak zagęścić rzadki krem na ciasto? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Jak przechowywać czosnek, by nie tracił wartości? Nie popełniał tego błędu!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3887

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3