Ewa_Gotuje

Cukier kokosowy - właściwości i zastosowanie

Każdy kto chociaż raz próbował wyeliminować cukier z diety, wie, że stanowi to nie lada wyzwanie. Całkowite zrezygnowanie ze słodyczy to trudna sprawa, ale jeszcze bardziej skomplikowanym jest znalezienie zdrowych zamienników cukru. Jednym z nich jest cukier kokosowy, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Fot. 123RF/Picsel

Z pewnością każdy z was słyszał lub używał w kuchni śmietankę kokosową, mleczko lub wiórki. A cukier kokosowy? Produkt ten zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, gdyż bardzo często wykorzystuje się go jako zdrowszy zamiennik białego cukru. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto się nim zainteresować - poznajcie niezwykłe właściwości cukru kokosowego.

Jak powstaje cukier kokosowy?

Cukier kokosowy, wytwarzany jest z pąków palmy kokosowej, a konkretniej soku, wypływającego z nacięć w drzewie. Gdy zbierze się go odpowiednią ilość, płyn jest podgrzewany, a otrzymana w ten sposób masa suszona. W ten sposób produkuje się czysty cukier kokosowy. Warto jednak wiedzieć, iż bywa on sprzedawany w Polsce także pod nazwą „cukier palmowy". Zanim go zakupimy, warto zerknąć na etykietę, aby upewnić się, że nabywamy dokładnie to, czego oczekujemy - cukier palmowy wytwarza się także z innych palm (np. daktylowych), a ich właściwości nie zawsze pokrywają się z działaniem cukru kokosowego.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Cukier kokosowy - indeks glikemiczny i właściwości

Popularność tego produktu bierze się przede wszystkim z jego zaskakujących właściwości. Co bardzo ważne, indeks glikemiczny cukru trzcinowego jest aż o połowę niższy niż tego, który wytwarza się z buraków cukrowych. Sprawia to, że do swojej diety mogą włączyć go nawet osoby cierpiące na cukrzycę 1 i 2 stopnia. Cukier kokosowy znacznie wolniej rozkłada się w naszym organizmie, dzięki czemu unikamy nagłych skoków poziomu glukozy we krwi, znajdziemy w nim również enzymy, które znacznie spowalniają wchłanianie cukru.

Cukier kokosowy powinniśmy cenić nie tylko ze względu na niski indeks glikemiczny, ale również bogactwo różnego rodzaju witamin i składników odżywczych. W jednej, słodkiej łyżeczce znajdziemy między innymi cynk, magnez, potas, żelazo oraz cenne witaminy z grupy B. Co więcej, cukier kokosowy dostarczy do naszego organizmy aminokwasy, kwas octowy oraz bogactwo przeciwutleniaczy, które nie tylko spowalniają procesy starzenia się komórek ciała, ale również mają działanie antynowotworowe i oczyszczające.

Wprowadzając cukier kokosowy do diety, powinniśmy pamiętać, że jest on zdrowszy od białego cukru, jednak jego kaloryczność jest zbliżona. Sto gramów cukru kokosowego to około 380 kcal, z kolei 100 gramów cukru wytworzonego z buraków to 405 kcal. Z pewnością powinniśmy wziąć to pod uwagę, chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Jak stosować cukier kokosowy?

Pod wieloma względami cukier kokosowy przypomina popularny w naszym kraju cukier trzcinowy - ma jasno brązowy kolor oraz wyraźny, karmelowy smak z bardzo delikatną nutą kokosa. Możemy używać go wymiennie z tradycyjnym, białym cukrem. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju deserów, w tym ciast, ciasteczek i innych wypieków. Możecie również z powodzeniem wykorzystać go podczas przygotowywania dań kuchni orientalnej, gdzie smaki słony, słodki i ostry powinny ze sobą harmonijnie współgrać.

Cukrem kokosowym możemy bez obaw dosładzać np. kawę lub herbatę - z pewnością nie zdominuje ich smaku. Będzie również doskonałym dodatkiem do egzotycznych drinków. Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez odrobiny słodyczy, cukier kokosowy będzie zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla białego cukru.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 668

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
6
Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 209

30 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0