Grill - temat specjalny

Co zrobić, żeby ziemniaki na placki nie ciemniały? Nasze babcie miały swoje sposoby

Starte ziemniaki są podstawą do przygotowania placków ziemniaczanych. Można je zjadać z cukrem, kwaśną śmietaną, żurawiną czy gulaszem, dopasowując dodatki do swoich upodobań kulinarnych. Po starciu ziemniaki dość szybko jednak ciemnieją. Czy mimo wszystko można z nich przygotować posiłek i co zrobić, by nie ściemniały? Podpowiadamy.

Sposób na ciemnienie ziemniaków | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dlaczego ziemniaki po starciu ciemnieją?

Ziemniaki to rośliny z rodziny psiankowatych, których bulwy stanowią dla wielu osób prawdziwą podstawę obiadu. Można je gotować, piec czy smażyć, przygotowując przeróżne dania – w tym również wyborne placki ziemniaczane.

Ziemniaki po starciu ciemnieją na skutek utleniania. Jest to proces w pełni naturalny, który nie ma wpływu na późniejszy wygląd placków ziemniaczanych. Nie ma również negatywnego wpływu na ich smak. Obrane ziemniaki mają naturalną tendencję do ciemnienia. Wszystko przez obecność w nich specjalnego enzymu (oksydaza polifenolowa), który odpowiada u roślin za brązowienie tkanek po mechanicznym uszkodzeniu. Zaczyna on reagować z powietrzem, powodując przebarwianie ziemniaków po obraniu czy starciu.

Co zrobić, żeby ziemniaki na placki nie ciemniały?

Istnieją sposoby, by zapobiec ciemnieniu ziemniaków po utarciu. Można wykorzystać na przykład sok z cytryny. Po dodaniu jego kilku kropel do utartych ziemniaków i wymieszaniu powinny dłużej zachować swój kolor. Trzeba jednak stosować sok z cytryny z umiarem, aby nie wpłynął na późniejszy smak dania. Metoda ta jest często wykorzystana również w przypadku utartych owoców – na przykład jabłek.

Nasze babcie posypywały wierzch utartych ziemniaków mąką ziemniaczaną lub pszenną. W ten sposób ograniczały dostęp powietrza do masy, zapobiegając jej ciemnieniu. Najlepiej dodatkowo przykryć miskę ściereczką.

Dodatek śmietany również powinien pomóc w utrzymaniu odpowiedniego koloru utartych ziemniaków. Śmietana spowolni naturalny proces ciemnienia. Jeśli nie dodamy jej zbyt dużo, nie zaburzy też walorów smakowych dania i nie zmieni konsystencji placków. To metoda, którą poleca Magda Gessler, polska restauratorka i osobowość telewizyjna. Już łyżka śmietany wystarczy, by poradzić sobie z problemem.

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także: 

Dodaj ten składnik do biszkoptu. Wyjdzie puszysty jak nigdy »

Trzy składniki i gotowe. To najlepsze smarowidło do chleba »

Słaba odporność to nie wszystko. Tak poznasz, że brakuje ci witaminy C »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 251

15 min
2
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 99

15 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4