Ewa_Gotuje

Co można zrobić z płatków słonecznika? Nie spodziewasz się

Słoneczniki to piękne kwiaty, które kojarzą się ze słońcem i wakacjami. Ich pestki wykorzystuje się często w kuchni do przyrządzenia sałatek lub smarowideł na kanapki. Niewiele osób wie jednak, co można zrobić z płatków słonecznika. Okazuje się, że one również mają zastosowanie kulinarne!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Słoneczniki to kwiaty, które są piękną ozdobą domu, ale też pysznym składnikiem wielu dań. Ich pestki oraz płatki można zmienić w aromatyczne dodatki do posiłków. Przekonaj się, co zrobić z płatków słonecznika i odkryj mnóstwo ciekawych przepisów. 

Sprawdź także: Naturalny lek na bolące stawy. Liście laurowe są lepsze niż specyfiki z apteki

Kiedy kwitnie słonecznik?

Słoneczniki należą do rodziny astrowatych i w Polsce są zarówno rośliną ozdobną, jak i uprawną. Choć pochodzą z Ameryki Północnej, to w Europie występują już od XVI wieku. 

Roślinę, która jest łatwa w uprawie, wysiewa się z nasion wczesną wiosną. Wymaga wysokiego nasłonecznienia i regularnego nawożenia. Słonecznik kwitnie od lipca do października. W ciągu dnia jego kwiatostan o kształcie koszyczka zwraca się w stronę słońca, skąd wzięła się nazwa rośliny. 

Niemal każdy wie, jak wyglądają słoneczniki. Są wysokie na max. dwa, trzy metry oraz mają grubą i sztywną łodygę. Z zewnątrz koszyczka ich żółte płatki są większe, a w środku bardziej rurkowate. Kwiatostany słonecznika mają średnicę do 30. cm - to właśnie z nich wydobywa się później nasiona. 

Zobacz: Kasza gryczana z jeżynami, jagodami i malinami bez gotowania

Płatki słonecznika - właściwości

Płatki żółtego kwiatu zawierają wiele cennych elementów, które pozytywnie wpływają na organizm. Jakie właściwości mają płatki słonecznika? Zawierają one flawanoidy, cholinę, barwniki karotenowe, olejek eteryczny, sole mineralne i węglowodany. To składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu nerwowego, mięśni czy wątroby. 

Płatki słonecznika przede wszystkim działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i zmniejszają dolegliwości związane z przeziębieniem (stosuje się je przy produkcji specyfików wykrztuśnych). Składniki w nich zawarte powlekają błony śluzowe narządów układu oddechowego i trawiennego, odpowiednio je nawilżając.

Regularne spożywanie płatków słonecznika dostarcza energii, poprawia apetyt, pobudza metabolizm i przyspiesza trawienie. Zewnętrznie, okłady na bazie płatków słonecznika stosuje się do cery łojotokowej i ze skłonnością do wyprysków. 

Co zrobić z płatków słonecznika?

Występują dwa rodzaje płatków tego kwiatu - brzeżne są większe i częściej dodawane do sałatek lub przyrządzane jak karczochy. Z kolei te rurkowate, bardziej ukryte i mniejsze, gotuje się jak fasolkę. Co zrobić z płatków słonecznika? Pewnie się nie spodziewasz, a propozycji jest naprawdę wiele. Wypróbuj poniższe przepisy ze słonecznikiem, a na pewno urozmaicisz swoją kuchnię:

Sałatka z płatkami słonecznika

Do przygotowania pysznej sałatki z płatkami słonecznika będziesz potrzebować dużej miski z mieszanką sałat, 1/4 szklanki jadalnych kwiatów słonecznika, pół szklanki świeżych malin i pół szklanki świeżych borówek, łyżkę nasion chia i łyżkę wiórków kokosowych. Do naczynia wykładasz umyty mix sałat, na niego wysypujesz owoce oraz nasiona chia i delikatnie mieszasz. Na wierzch kładziesz płatki słonecznika i wiórki kokosowe. Sałatka gotowa!

Napar z płatków słonecznika

Taki napój ma właściwości lecznicze. Rozluźnia spięte mięśnie, ale też wzmaga apetyt. Wystarczy, że dwie łyżeczki płatków słonecznika zalejesz ok. 200 ml wrzątku. Kwiaty zaparzą się - pozostaw je pod przykryciem przez pół godziny, a następnie odcedź napar. Pij pół szklanki przed jedzeniem. 

Nalewka z płatków słonecznika

Oto przepis dla wszystkich miłośników domowych nalewek. Przygotuj 50 gramów płatków słonecznika i zalej je 250 ml alkoholu 40-60 proc. Odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce, aby nastąpiła maceracja. Po tym czasie przefiltruj i wlej do osobnej butelki. Nalewkę z płatków słonecznika pij po łyżeczce dziennie, przed jedzeniem. Stosuj jako środek na pobudzenie apetytu lub w zimie - wykrztuśny przy stanach przeziębienia. Możesz też nacierać nią stłuczone miejsca.

Słoneczniki jak karczochy

Do przygotowania słoneczników gotowanych jak karczochy potrzebujesz pąków słonecznika. Usuń z nich zewnętrzne liście, a pozostałe większe podziel na części. Przełóż je do wody z sokiem z cytryny. Po chwili moczenia ugotuj je w wodzie z solą do miękkości i odcedź. Przyrządź też sos beszamelowy z masła, mąki, mleka, soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Gdy będzie gotowy, włóż do niego pąki i jeszcze chwilę je w nim duś. Takie danie to świetny dodatek do ryb. 

Reklama

Zobacz także:

Kiedy wysiać nasiona i jak pielęgnować słonecznik w doniczce? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 66

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 740

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0