Ewa_Gotuje

Chlebki do żurku – jak zrobić je w domu?

Żurek to potrawa, bez której trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Świeży i aromatyczny, doskonale wpisuje się w świąteczny klimat. Nie bez znaczenia jest sposób jego podawania – możesz zaserwować go w misce, talerzu lub chrupiącym pieczywie. Jak przyrządza się chlebki do żurku? Poznaj sprawdzoną recepturę!

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Żurek to potrawa, która wielu osobom kojarzy się z czasami dzieciństwa, kiedy to mamy i babcie przygotowywały go na wielkanocną ucztę. Poza smakiem i aromatem wyjątkowy był sposób jego podawania – nie w misce czy głębokim talerzu, a w chrupiącym chlebie ze złocistą skórką.

W niektórych domach tradycja ta przetrwała aż do dzisiaj. Co więcej, wciąż można spotkać się z taką formą serwowania zupy w niektórych restauracjach. Planujesz upiec chlebki do żurku wielkanocnego w zaciszu własnej kuchni? Poznaj sprawdzoną recepturę i ciesz się ich niesamowitym smakiem i wyglądem!

Sprawdź także: Jak zrobić chlebki do żurku? - przepis ze Smaker.pl

Jak zrobić chlebki do żurku krok po kroku?  

Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kupić kilka podstawowych produktów i poświęcić na to około dwóch godzin wolnego czasu – wyjątkowy smak z pewnością ci to wynagrodzi! Aby przygotować chlebki do żurku, musisz zaopatrzyć się w takie produkty jak mąka pszenna, suche drożdże, cukier, sól oraz oliwa z oliwek. Przyda ci się również trochę ciepłej i zimnej wody.

Od czego zacząć realizację przepisu? Wsyp do miski wszystkie suche składniki i dokładnie wymieszaj, a następnie dodaj do nich wodę połączoną z oliwą z oliwek i zacznij wyrabiać ciasto – przydatnym narzędziem przy tej czynności będzie mikser wyposażony w hak do drożdżowego ciasta. Jeśli takowym nie dysponujesz, sięgnij po drewnianą łyżkę.  

Z gotowego ciasta uformuj kulę, umieść ją w misce, przykryj folią i odstaw na bok – po dwóch godzinach ciasto powinno wyrosnąć. Gdy tak się stanie, przełóż je na oprószony mąką blat lub stolnicę i lekko zagnieć. Odetnij od niego fragment, który posłuży ci jako uchwyt do chlebowej pokrywki.  

Podziel resztę ciasta na tyle części, ile chlebków potrzebujesz – w zależności od proporcji użytych składników, powinny wyjść od dwóch do czterech porcji. Z każdej z nich uformuj kule i przełóż je na blachę do pieczenia, wykładając ją wcześniej papierem. Przykryj je kuchenną ściereczką i odstaw na bok na około 30 minut.  

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni i włącz funkcję termoobiegu. Posmaruj chlebki roztrzepanym jajkiem i umieść na środkowej półce. Obróbka termiczna powinna trwać do momentu, aż pieczywo się zarumieni, czyli przez około 20 minut. 

Po lekkim ostygnięciu chlebków odetnij ich wierzch i wydrąż środek. Po wykonaniu tych czynności wlej do chrupiących miseczek żurek i przykryj je chlebowymi pokrywkami. Jeśli obawiasz się, że pieczywo będzie przeciekać, możesz posmarować jego wnętrze masłem lub roztrzepanym białkiem.

Bezglutenowe chlebki do żurku wielkanocnego 

Cierpisz na alergię lub nadwrażliwość na gluten? To nie znaczy, że musisz zrezygnować z żurku – nawet takiego serwowanego w pieczywie! Na ratunek przyjdzie ci przepis na bezglutenowe chlebki do żurku wielkanocnego, które nie odbiegają swoim smakiem od klasycznego wypieku.  

Do przyrządzenia chlebków w tym wydaniu potrzebujesz mieszanki bezglutenowych mąk, suszonych drożdży bez glutenu, oleju, soli, letniej wody oraz jajka. Pierwszym krokiem jest wsypanie do miski mąki, soli oraz drożdży i ich dokładne wymieszanie. Następnie zacznij dolewać ciepłą wodę, wyrabiając ciasto. Na końcu dodaj olej.  

Aby twoje ciasto zwiększyło swoją objętość, przykryj miskę folią spożywczą i odstaw ją na bok. W międzyczasie nagrzej piekarnik do 180 stopni i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Podziel ciasto na kilka części i każdą z nich obtocz w dowolnej bezglutenowej mące. 

Wszystkie kulki z ciasta odkładaj na blachę i po kolei smaruj roztrzepanym jajkiem. Wstaw chlebki do piekarnika i piecz je przez około 30 minut. Po obróbce termicznej przełóż je na metalową kratkę do ostygnięcia.

Jak podawać żurek w chlebkach?  

Chlebki do żurku mogą z powodzeniem zastąpić szklane miski lub głębokie talerze. Jeśli zastosujesz kilka przydatnych trików, nie będziesz musiał martwić się o ich przemakanie. Warto upiec ich nieco więcej, gdyż długo zachowują świeżość i nawet po kilku dniach świetnie smakują po odgrzaniu w piekarniku.  

Jak podawać żurek w chlebkach? Najpierw należy wydrążyć z nich środek. Aby zabezpieczyć je przed przemakaniem, posmaruj ich wnętrze roztrzepanym białkiem lub masłem, skupiając się przede wszystkim na dnie. Po wlaniu zupy przykryj miseczki chlebowymi pokrywami.  

Sprawdź także: Zakwas na żurek - minuta i gotowe!

Chlebki do żurku z piekarni – czym kierować się przy ich wyborze? 

Nie masz czasu na pieczenie chlebków do żurku wielkanocnego w domu? Zatem udaj się po pieczywo do pobliskiej piekarni. Jeśli nie znajdziesz gotowego produktu, możesz kupić niewielki chleb i odpowiednio go przygotować. Czym kierować się przy jego wyborze?  

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie każdy chleb nadaje się do serwowania zupy. Najlepszym wyborem będzie ten o twardym spodzie, okrągłym kształcie i dobrze wypieczonej skórce. Tuż przed podaniem żurku wystarczy odciąć jego wierzch, wydrążyć środek ostrym nożem, posmarować wnętrze i wstawić na kilka minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni.  

Zobacz: Jak zrobić żurek na zakwasie?

Najlepszy żurek do chrupiących chlebków 

Nie ulega wątpliwości, że nawet najlepsze chlebki do żurku nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, jeśli podasz w nich niesmaczną zupę. Ugotowanie pysznego żurku wymaga nieco wprawy i przestrzegania kilku podstawowych zasad.  

Kluczowym składnikiem żurku jest oczywiście zakwas. To właśnie jemu potrawa zawdzięcza charakterystyczny kwaskowaty posmak. Najlepszą opcją będzie przyrządzenie takiego zakwasu w domu – kilka dni przed gotowaniem wystarczy zalać mąkę żytnią ciepłą wodą, dodać liść laurowy, czosnek i ziele angielskie, a następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby przyspieszyć proces fermentacji.  

Żurek należy do tych zup, które najlepiej smakują dzień lub dwa po ugotowaniu. Przez ten czas danie przechodzi aromatem ziół i przypraw, dzięki czemu jest bardziej wyraziste w smaku. Nie mniej istotne jest dobranie do niego niezbędnych dodatków – nie może w nim zabraknąć oczywiście białej kiełbasy oraz jajek.  

Jajka do żurku gotuj maksymalnie przez 10 minut, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznej szarej obwódki wokół żółtka. Następnie pokrój je na ćwiartki/połówki i wrzuć do zupy lub podawaj na oddzielnym talerzyku, aby goście mogli zjeść ich tyle, ile potrzebują. 

Teraz już wiesz, jak przygotować żurek w chlebie. Zainspiruj się przepisami naszych użytkowników i zaskocz najbliższych tym aromatycznym daniem.

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Muffiny piernikowe. Wilgotne i pyszne wypieki »

Wiosna w lesie: Te grzyby pojawiają się w marcu! Właściwości smardzów »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0