Regionalne dania wigilijne

Ciepłe światło choinki, stos prezentów i stół uginający się od potraw to nieodłączne elementy świątecznej atmosfery, na którą czekamy cały rok. Każda gospodyni pieczołowicie przygotowuje się do najważniejszej kolacji w roku.

To, jakie specjały pojawią się na wigilijnym stole, zależy od regionu, w którym mieszkamy, ponieważ każdy zakątek Polski ma własną niepowtarzalną kulinarną historię.

To, co łączy wigilijną kolację w całej Polsce to liczba dań. Tradycyjnie powinno być dwanaście starannie przygotowanych postnych potraw. Trzeba spróbować każdej z nich, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność na cały nadchodzący rok. Jedno nakrycie zostaje puste i czeka na zbłąkanego wędrowca.

Na stole pojawiają się potrawy ze wszystkich płodów ziemi. Jak tylko na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, domownicy łamią się opłatkiem, składają sobie najszczersze życzenia i zasiadają do obfitej kolacji.

Wigilia na Mazowszu

Na Mazowszu króluje śledź i przyrządzany na wiele sposobów karp. Tradycyjna potrawa w tym regionie to bożenarodzeniowe rwaki, czyli kluski ziemniaczane, uformowane w podłużne wrzeciono. Bazą są ugotowane, tłuczone lub mielonych ziemniakach, wymieszane z mąką pszenną i jajkiem. Na końcu rwaki przyprawia się i podaje z kapustą i grzybami. W dawnych czasach gospodynie przyrządzały kluski z makiem, czyli tzw. kłosy. Jak łatwo się domyślić, kształtem przypominał kłos pszenicy - im staranniej uplecione (musiał być długie i grube), tym większe miały być przyszłoroczne plony. Tradycyjną mazowiecką potrawą jest także wigilijna zupa grzybowa, a właściwie biały barszcz na zakwasie z kapusty z grzybami.

Wigilia na Pomorzu i Kaszubach

W tych regionach królują ryby. Obok tradycyjnego śledzia po kaszubsku biesiadnicy mogą skosztować karpia lub siei smażonej z grzybami. W niektórych domach przyrządza się flądrę w galarecie lub śledzie duszone w jabłkach. Na Pomorzu nie może również zabraknąć wigilijnej zupy ze śledzi.

Na Kaszubach popularny jest natomiast brzad. To zupa z suszonych owoców (śliwek, gruszek, jabłek, moreli, brzoskwiń), do której dodaje się starte ziemniaki, a całość zagęszcza się mąką i zabiela śmietanką. Na deser serwuje się miodny kuch - ciasto z dodatkiem miodu, tartej marchwi, orzechów i bakalii.

Wigilia w Małopolsce

Małopolska kolacja wigilijna nie może obyć się bez kutii, czerwonego barszczu, klusek z makiem, karpia (często podawanego z chałką), śledzi czy kompotu z suszonych owoców, a więc potraw dobrze znanych także w pozostałych regionach Polski.

Tradycyjnie spożywa się wigilijną zupę grzybową z łazankami. Na Podhalu dużą popularnością cieszą się moskole, czyli podpłomyki z ciasta ziemniaczanego, podawane z grzybami. Tu, obok potraw na bazie kapusty i maku, często spotyka się bukty, czyli ziemniaczane kopytka. Na szczególną uwagę zasługuje również pamuła - słodko-kwaśny barszcz ze śliwek.

Pobierz bezpłatny e-book ze świątecznymi przepisami. Kliknij!

Eleganckie święta

 

Eleganckie święta w formacie pdf

Eleganckie święta w fromacie epub

Eleganckie święta w formacie mobi

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

Wigilia na Lubelszczyźnie

W tym zakątku Polski przez lata żyli obok siebie Polacy, Ormianie, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, co bardzo mocno odbiło się na regionalnej kuchni. Mieszkańcy lubelszczyzny bardzo dbają o to, aby te tradycje były wciąż żywe.

Niewątpliwie ogromny wpływ na wigilijną kuchnię mieli Żydzi, którym zawdzięczamy karpia w galarecie. Jedną z ulubionych wigilijnych potraw są właśnie klopsiki z karpia w galarecie. Ciekawym przysmakiem jest też karp wędzony. Ze słodkości na wigilijnym stole króluje strucla z makiem.

Wigilia na Podlasiu

W podlaskiej kuchni bożonarodzeniowej widać mocne wpływy wschodnie - wśród tradycyjnych potraw wigilijnych króluje kutia (w dawnej kuchni kresowej danie na bazie pszenicy, maku, miodu i bakalii, z dodatkiem mleka lub śmietanki) oraz wareniki (popularne w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej pierożki z nadzieniem mięsnym, twarogowym lub kapuścianym). Zamiast kompotu z suszu pojawia się kompot z łodyg leśnych malin, słodzony miodem. W wielu domach przyrządza się barszcz z suszonych grzybów.

Wigilia w Wielkopolsce

Na świątecznym stole mieszkańców Wielkopolski nie może zabraknąć makiełek. To potrawa z maku i bakalii z dodatkiem pieczywa, klusek lub makaronu. Oprócz makiełek pojawiają się ziemniaki gotowane w mundurkach, śledzie, olej lniany. W wielu domach przyrządza się również barszcz z uszkami przywieziony z kresów. Bardzo charakterystycznym daniem tego regionu jest karp w sosie piernikowym.

Wigilia na Górnym Śląsku

W śląskich domach często pod nakryciem kładzie się pieniążek, co ma zapewnić dostatek przez cały nadchodzący rok. Gospodarz dba o to, aby każdy uczestnik kolacji otrzymał swoją szczęśliwą monetę. Ciekawy jest obyczaj zapalania lampki górniczej, której ogień miał chronić górników. Na śląskiej Wigilii pojawia się siemieniotka, czyli zupa z siemienia lnianego, zupa migdałowa, ale też zupa grzybowa z galuszkami. Popularne są też postne gołąbki z kaszy perłowej i grzybów. Oczywiście podaje się śledzie i karpie w różnych postaciach.

Wigilia na Dolnym Śląsku

Potrawy, które pojawiają się na dolnośląskich stołach są mieszanką przywiezioną z różnych zakątków Polski. Dlatego obok barszczu z uszkami można spotkać zupy rybne, ale też zupę z kiszonej kapusty z dodatkiem grochu i grzybów. Nie brakuje również pierogów z najróżniejszymi farszami.

Konkurencją dla tradycyjnej kutii jest suszynina, czyli rozgotowane suszone owoce podane w kisielu żurawinowym, mocno przyprawione goździkami i cynamonem. Pojawia się też świszcz, czyli kasza jęczmienna wymieszana z suszonymi śliwkami, miodem i korzeniami oraz kluski z makiem.

Dla kuchni Śląska Opolskiego charakterystyczne są tzw. śliszki. Pod tą nazwą kryją się dwa rodzaje wigilijnych przysmaków: drożdżowe bułeczki z nadzieniem makowym oraz słodkie kluski na bazie twarogu.

Weź udział w naszym konkursie i wygraj wspaniałe nagrody

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3712

30 min
15
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 146

15 min
5
Desery Ciasto bez pieczenia

Ciasto bez pieczenia przygotowane na 1 maja. Ciasto na spodzie z podłużnych b...

Odsłon: 272

60 min
9

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

2
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4