Sezon na truskawki

Naturalne barwniki do jedzenia – z czego je wykonać i jak używać ich w kuchni?

Naturalne barwniki do jedzenia to doskonała alternatywa dla tych dostępnych na półkach sklepowych. Są one znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia, a do tego bardzo łatwe do otrzymania w domu. Z czego można je wykonać i jak używać ich w swoich przepisach? Dowiedz się tego z niniejszego artykułu!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Naturalne barwniki do jedzenia to idealny wybór dla osób dbających o zdrowie. Jeśli należysz do tej grupy i lubisz wiedzieć, co dokładnie ląduje na twoim talerzu, sięgaj po naturalne składniki do przyozdabiania domowej roboty smakołyków i wypieków pięknymi kolorami tęczy. Z czego można zrobić naturalne barwniki spożywcze?  

 Sprawdź także: O czym świadczy kolor żółtka? Sprawdź, jakie jest najzdrowsze

Kolor czerwony – burak, jagody alkermes lub wywar z czerwonej kapusty 

Najprostszym sposobem na otrzymanie czerwonego koloru do domowych ciast jest zastosowanie buraków. Wystarczy, że wyciśniesz z nich sok lub podgotujesz całe warzywa, aż woda zabarwi się na brunatno.  

Wolisz wyczarować docelowy odcień z jagód alkermes? W takim razie przyrządź z nich specjalny napar poprzez ich ugotowanie i odstawienie na 24 godziny. Po upływie tego czasu wsyp porcję cukru i ponownie doprowadź do wrzenia. Gotowy składnik przechowuj w lodówce.  

Kolor żółty – kurkuma lub szafran 

Przyprawy to świetna opcja, żeby dodać potrawom nieco kolorytu. Szczególnie intensywne i mocno barwiące są te orientalne, w tym kurkuma oraz szafran. Aby stworzyć domowy barwnik z któregoś z tych komponentów, namocz ich szczyptę w spirytusie i pozostaw na kilka godzin. Następnie dosyp do mikstury startą skórkę z cytryny, a gdy ta będzie gotowa, przechowuj ją w ciemnym miejscu. 

Kolor pomarańczowy – pomarańcza lub łupiny cebuli 

Jeśli chcesz nadać kremowi pomarańczowego koloru bez potrzeby uciekania się do sklepowych rozwiązań, wykorzystaj owoce. Zetrzyj skórkę pomarańczy, wsyp do niej cukier puder, a na końcu wszystko nieco podgotuj. Tak otrzymana mikstura jest gotowa do połączenia ze słodkim komponentem twojego ciasta. 

Ekologiczny barwnik o pomarańczowym kolorze otrzymasz także za pomocą łupin cebuli. Umieść je w półtoralitrowym garnku, zalej wodą i postaw na niewielkim ogniu. Możesz użyć łyżki, aby nieco podociskać łupiny, żeby szybciej puściły soki. W celu uniknięcia bardzo nasyconego lub brunatnego odcienia kontroluj zawartość naczynia i wyłącz palnik, gdy uznasz, że kolor jest wystarczająco intensywny. Możesz utrwalić kolor, dodając łyżkę octu. 

Kolor niebieski – wywar z kapusty czerwonej lub sok z jagód

Niebieski należy do najrzadziej spotykanych kolorów w wypiekach domorosłych cukierników. Jeśli jednak marzy ci się wykonanie go w zaciszu własnej kuchni, przygotuj wywar z czerwonej kapusty. Zanurz ją w wodzie i gotuj przez około pięć minut, a niedługo zobaczysz, że nabiera ona głębokiej niebieskiej barwy. Innym praktycznym wyjściem jest sporządzenie soku z jagód. W tym celu zagotuj owoce z cukrem, przecedź przez drobne sitko i rozcieńcz z odrobiną wody według uznania. 

Kolor brązowy – herbata 

Czarna herbata to produkt, który większość osób posiada w swojej kuchennej szafce. Oprócz tego, że wyśmienicie smakuje i pobudza, doskonale sprawdza się jako naturalny barwnik do jedzenia. W zależności od oczekiwanego efektu wydłużaj czas parzenia fusów, a jeśli chcesz, aby otrzymana barwa wpadała lekko w czerwień, skorzystaj z odmiany roiboos. 

Kolor zielony – szpinak 

Liście szpinaku to składnik, po który warto sięgnąć, żeby przemycić nieco zieleni do swoich wypieków. Do wyczarowania naturalnego barwnika spożywczego potrzebujesz ich sowitej ilości. Ugotuj je pod przykryciem, a gdy łodyżki całkowicie zmiękną, odcedź papkę od wody. Po wystygnięciu posiekaj ją i wymieszaj z docelowymi komponentami ciasta.  

Kolor czarny – węgiel aktywny lub mocna kawa 

Kolor czarny – podobnie jak niebieski – rzadko wykorzystywany jest w domowym cukiernictwie. Jeśli marzy ci się deser o głębokiej czarnej barwie, jest na to kilka prostych sposobów. Do jego przygotowania możesz śmiało użyć zarówno mocnej kawy, jak i aptecznego węgla aktywnego. Tę pierwszą wystarczy zaparzyć i pozbyć się fusów, natomiast ten drugi należy wymieszać z lekko wrzącą wodą – i czarny barwnik gotowy! 

Kolorowe ciasta – przepisy 

Po zapoznaniu się z powyższymi pomysłami naszła cię ochota na upieczenie kolorowego ciasta? Przepisy, które znajdziesz poniżej, są nie tylko smaczne, ale także nieskomplikowane. Dzięki temu poradzi sobie z nimi nawet najmniej doświadczony kucharz. Nie bój się eksperymentować i stawiaj na barwniki spożywcze do jedzenia z połączeń różnych składników! 

Kolorowe bezy 

Beza to deser uwielbiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Doskonale sprawdzi się jako przekąska do popołudniowej kawy oraz poczęstunek dla niezapowiadanych gości. Jak je wykonać, wykorzystując przy tym pomysły na domowe barwniki? 

Realizację przepisu rozpocznij od wybrania jaj. W przypadku tych pochodzących bezpośrednio od kury lepiej sięgać po te nieco starsze. Oddziel białko od żółtka do dwóch naczyń, a następnie przełóż to pierwsze do docelowej miski, w której rozpoczniesz ubijanie. Pamiętaj, że musi być ona idealnie czysta, ponieważ nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń, np. pozostałość tłuszczu, zniweczy twoje kulinarne plany. Aby przyspieszyć nieco proces ubijania, wzbogać białka o szczyptę soli. 

Tradycyjne bezy opierają się na określonych proporcjach komponentów: na jedno jajko przypada 50 g cukru. W tym wypadku stawiaj na drobny produkt lub cukier puder. Dosypuj go stopniowo i po trochu, unikając w ten sposób opadnięcia piany.  

Po ubiciu jajek czas na dodanie do nich domowej roboty barwników. W tym celu skorzystaj z jednego z pomysłów na naszej liście. Wybraną miksturę należy łączyć z pianą, gdy ta jest już bardzo sztywna, używając delikatnych i powolnych ruchów silikonową szpatułką. 

Gotowa piana powinna być gęsta i lśniąca za sprawą rozpuszczonego w niej cukru. Jeśli chcesz sprawdzić jej stan przed umieszczeniem deseru w piekarniku, rozetrzyj jej niewielką ilość między palcami. Jeśli nie wyczujesz w niej grudek, możesz śmiało przełożyć ją do rękawa cukierniczego. Twórz przy jego pomocy dowolne kształty, a jeśli nie dysponujesz takowym przyrządem, sięgnij po woreczki śniadaniowe lub zwykłej łyżki.  

Bezy powinny spędzić od jednej do czterech godzin w temperaturze 80-140°C. Deser można suszyć w otwartym bądź zamkniętym piekarniku, jednak nie zaleca się przekraczania górnego zakresu, ponieważ można go spalić. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, od czasu do czasu zaglądaj do swoich bez i dostosowuj temperaturę do ich aktualnego wyglądu. Przechowuj je w zamkniętym pojemniku i nie dopuszczaj do kontaktu z wilgotnym powietrzem. 

Sprawdź, jakie kolorowe przepisy przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Kolorowe naleśniki

 Kolorowe naleśniki Zobacz przepis

Kolorowe naleśniki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kolorowe ciasto

 Kolorowe ciasto Zobacz przepis

Kolorowe ciasto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kolorowe ciasto z serem

 Kolorowe ciasto z serem Zobacz przepis

Kolorowe ciasto z serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kolorowe ciasto

 Kolorowe ciasto Zobacz przepis

Kolorowe ciasto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kolorowe ciasto dla dorosłych

 Kolorowe ciasto dla dorosłych Zobacz przepis

Kolorowe ciasto dla dorosłych / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kolorowe ciasto z płatków zbożowych i pianek marsmallow

 Kolorowe ciasto z płatków zbożowych i pianek marsmallow Zobacz przepis

Kolorowe ciasto z płatków zbożowych i pianek marsmallow / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kolorowe faworki

 Kolorowe faworki Zobacz przepis

Kolorowe faworki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kolorowa babka

 Kolorowa babka Zobacz przepis

Kolorowa babka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kolorowa babka

 Kolorowa babka Zobacz przepis

Kolorowa babka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Zielone ciasto z kiwi bez pieczenia

 Zielone ciasto z kiwi bez pieczenia Zobacz przepis

Zielone ciasto z kiwi bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Właściwości zdrowotne prosa (kaszy jaglanej) »

To naturalny antybiotyk. Babciny przepis wraca w nowej formie »

Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Placuszki jogurtowe z truskawkami

Delikatne, puszyste placuszki na jogurcie greckim ze świeżymi truskawkami to...

Odsłon: 107

15 min
2
Zupy Chłodnik z ogórków gruntowych

Dzisiaj coś na upalne dni. Przygotowałam chłodnik z ogórków gruntowych rzodki...

Odsłon: 40

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

141
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0