Jak zrobić ciasto na pierogi?

Mąka, masło, sól, jajko – odpowiednio wyrobione i rozwałkowane ciasto to podstawa pierogów. Niby proste, ale w trakcie gotowania wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli.

Fot. 123RF/Picsel

Przyjmuje się, że do Polski pierogi trafiły w XIII w. za sprawą Jacka Odrowąża - zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie, który miał przywieźć przepis na tę potrawę z Rusi.Jednak co ciekawe, samo słowo „pierogi" na dobre pojawiło się w polszczyźnie dopiero w XVII wieku. Jest to pozostałość z prasłowiańskiego słowa „pir" oznaczającego biesiadę (Aleksander Brückner, Słownik etymologiczny języka polskiego).

Dawniej słowem pieróg określano ciasto obrzędowe, gdyż danie to przygotowywane było wyłącznie z okazji rozmaitych świąt. W zależności od okazji pierogi różniły się od siebie kształtem oraz farszem. I tak na weselach serwowano kurniki - duże pierogi o wielu nadzieniach, ale zawsze z dodatkiem kurzego mięsa. Knysze (obecnie niezwykle popularne w regionie Bieszczad) były pierogami żałobnymi, podawanymi wyłącznie na stypach, natomiast kolatki pieczono z okazji Nowego Roku w celu upamiętnienia pogańskiego święta „Kolady".

Ciasto na pierogi - na co zwrócić uwagę?

Współczesny przepis na ciasto do pierogów zawiera w sobie jedynie mąkę oraz wodę. Aby było naprawdę elastyczne, podczas wyrabiania warto użyć naprawdę gorącej wody. Wiele osób dodaje również niedużą ilość oleju lub roztopionego masła, poprawiając w ten sposób jego konsystencję oraz smak. Przygotowując pierogi z wilgotnym farszem, warto dodać do ciasta jajko - będzie wówczas nieco bardziej zwarte, a ryzyko wypłynięcia nadzienia podczas gotowania zostanie zminimalizowane.

Pamiętajmy, że wyrabianie ciasta na pierogi wymaga od nas cierpliwości. Aby było naprawdę elastyczne i delikatne, należy wyrabiać je przez dobrych kilkanaście minut. Następnie ciasto należy odstawić na bok przykryte ciepłą miseczką. Zabiegi te sprawią, że zawarty w cieście gluten będzie mógł zdziałać swoją magię.

Warto również zwrócić uwagę, aby rozwałkowanego ciasta nie podsypywać zbyt obficie mąką, gdyż w ten sposób stanie się ono bardzo twarde i trudne do ponownego zagniecenia. Co gorsza, pierogi wykonane z takiego ciasta będą rozklejać się w czasie gotowania.

Jak mrozić pierogi?

Jeśli chcesz zamrozić pierogi, pamiętaj o dwóch kwestiach. To czy zamrozimy potrawę przed czy po ugotowaniu, jest już kwestią naszego gustu i tego jak wiele czasu będziemy chcieli poświęcić później na ich przygotowanie. Warto jednak pamiętać, aby pierogi mrozić etapami - najpierw luźno rozłożone na tacce, a dopiero później spakowane do woreczków. W ten sposób unikniemy ich sklejania się i rozrywania.

Sprawdzone przepisy na ciasto na pierogi

W przypadku świątecznych pierogów, królują trzy rodzaje farszy: grzybowy, kapuściano-rzybowy i ruski. To, które z nich zaserwujecie bliskim, zależy wyłącznie od waszego gustu i rodzinnych zwyczajów. A może macie ochotę przełamać tradycję, podając coś zupełnie nowego? W obu przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone przepisy naszych użytkowników, którzy lepienie pierogów opanowali do perfekcji.

 

1. Ciasto na pierogi

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Ciasto na pierogi bez jajka

Fot. Zamieszaj na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

3. Pierogi ruskie

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Pierogi z grzybami

Fot. Danutast1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Pierogi z kapustą i grzybami

Fot. Okawrosole na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Pierogi z makiem

Fot. Dolcevita-in-my-kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Pierogi po łemkowsku

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Pierogi z kapustą i jajkiem na twardo

Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Drożdżówka z rabarbarem

Drożdżówka z rabarbarem i kruszonką to prawdziwa uczta dla podniebienia, któr...

Odsłon: 154

60 min
3
Dania główne Naleśniki z mięsem mielonym

Naleśniki z mięsem mielonym, papryką i pomidorem" to kuszące danie, które łąc...

Odsłon: 311

60 min
3
Przekąski Czosnkowe hotdogi

Pomysł na pyszną kolację! Połączenie Bagietki czosnkowej z dodatkami warzyw...

Odsłon: 104

15 min
7
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 289

15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

2
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0