Sposoby domowego uzdatniania wody

O tym, dlaczego warto zadbać o samodzielne uzdatnianie wody nie trzeba nikomu mówić. Woda pokonując setki kilometrów w miejskich wodociągach zwykle ulega ponownemu zanieczyszczeniu. Jak prawidłowo uzdatnić wodę w domu i co powinniśmy z niej odfiltrować?

Fot. 123RF/Picsel
Choć zakłady wodociągowe same uzdatniają wodę, po przebyciu całej drogi do kranu, wymaga ona ponownego oczyszczenia, zanim trafi do naszych szklanek. Możemy to zrobić niskim kosztem, przy pomocy dzbanków filtrujących lub montując domowy system uzdatniania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Dogłębne oczyszczanie

Przede wszystkim dobry filtr powinien radzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Najważniejsze, by pozbyć się z wody chloru, kamienia oraz wszelkich metali ciężkich takich jak miedź, żelazo, ołów, rtęć czy izotopy promieniotwórcze.

W całym procesie liczy się przede wszystkim dokładność. Jeśli choć jedna kropla wody będzie zawierała szkodliwe substancje, nie ma mowy o dogłębnym oczyszczaniu. Efekt perfekcyjnego uzdatnienia wody można osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii IAM - Isotropic Adsorbtion Matrix, która przenika przez wkład i wiąże wszelkie adsorbenty w gęstą sieć. Pozwala to wodzie na równomierne przenikanie przez cały wkład, a brak luźnych przestrzeni sprawia, że jest ona w pełni oczyszczona. Tego typu rozwiązanie można spotkać we wkładach Aquaphor.

Pozbycie się kamienia, chloru oraz metali ciężkich to jednak nie wszystko. W oczyszczonej wodzie nie powinny znaleźć się również szkodliwe drobnoustroje. Niestety, nie wszystkie urządzenia do uzdatniania wody są wyposażone w odpowiednie technologie. Jednym z takich rozwiązań jest Dynamic Fixation of Silver, w którym jony aktywnego srebra działają jako środek bakteriostatyczny. W połączeniu z Aqualen, autorską technologią firmy Aquaphor, bezpiecznie wszczepiają się do włókien hydrofilowych, zapewniając wysoką wydajność oczyszczania.

Zobacz też: Fakty i mity na temat wody z kranu

Mineralizacja

Kiedy mamy już wodę pozbawioną wszelkich drobnoustrojów i szkodliwych substancji, powinniśmy zadbać o to, by pita przez nas woda była bogata w drogocenne minerały. Jeśli proces uzdatniania wody pitnej będzie uzupełniony o mineralizację, uda nam się zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy oraz wysiłku związanego z kupowaniem butelkowanej wody mineralnej.

Po oczyszczeniu, zanim trafi do naszych szklanek, woda powinna przejść proces mineralizacji, która wzbogaci ją o wapń, magnez, potas czy sód. Dzięki temu pijąc nie tylko uzupełnimy ważne składniki odżywcze w diecie, ale również wyregulujemy procesy fizjologiczne naszego organizmu.

Małymi krokami do zdrowia

Jeśli nie chcemy od razu inwestować w profesjonalny system odwróconej osmozy, powinniśmy stopniowo zadbać o poprawę naszych nawyków. Pierwszym krokiem może być zakup dzbanka filtrującego, który oczyści naszą wodę i uzdatni ją do picia.

Decydując się na instalację filtrów powinniśmy wziąć pod uwagę ich wydajność. W niewielkiej kawalerce nasze zapotrzebowanie będzie znacznie mniejsze niż w dużym domu, w którym mieszka rodzina z kilkorgiem dzieci. Przy doborze odpowiedniego rozwiązania warto zdać się na opinię specjalistów, którzy doradzą nam produkt spełniający nasze oczekiwania.

Artykuł powstał we współpracy z marką Aquaphor

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
25

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

3
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1