Truskawki dla dorosłych na zimę

Truskawki dla dorosłych na zimę
> 3-4 os.
> > 60 min
łatwe
przystępne
W zimie do deserów i ciast jak znalazł.

Przygotowanie

  1. Wykonane:
    Truskawki umyć, oczyścić z szypułek i osuszyć na ręczniku papierowym. Z wody i cukru ugotować syrop, włożyć truskawki wcześniej nasączone w spirytusie. Całość zagotować, zebrać pianę, odstawić na dwie godziny i ponownie zagotować przez 10 minut, po czym ponownie odstawić na 12 godzin. Następnie jeszcze raz zagotować przez 15 minut, odszumować i odstawić. Przełożyć do wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręcić i na drugi dzień pasteryzować przez około 20 minut.

Komentarze do przepisu (1)

StaryMistrzunio 30 maja 2017
Bardzo dobry, a może najlepszy sposób konserwacji. Nazywa się tanderyzacja. Polega na trzykrotnym gotowaniu... Czytaj całość »
Bardzo dobry, a może najlepszy sposób konserwacji. Nazywa się tanderyzacja. Polega na trzykrotnym gotowaniu potraw w słoikach. Przy przetworach mięsnych od wielu lat stosujemy ten sposób konserwacji. Czas gotowania potraw mięsnych do miękkości jest podzielony na 3 cykle. Słoiki z mięsem / nie można dodawać warzyw ani cebuli, najlepiej przechowuje się mięso peklowane w kawałkach, dodaje się tylko odrobinę czosnku do peklowania, a do słoików po 2-3 ziarna ziela angielskiego i niewielki listek laurowy, albo mięso wędzone bez dodatków do słoików/ gotuje się codziennie /40-60 minut/ i ostawia na dobę w kuchni /w temperaturze pokojowej/.Na jutro i za 2 dni powtórzyć ten cykl.Po wystudzeniu wynieść do chłodnej ciemnej piwnicy. Tak przygotowane słoiki można przechowywać jak konserwy czyli 18-24 miesięcy, ale nikt tak długo nie przechowuje, bo domownicy zjedzą dużo wcześniej . Co jakiś czas należy dokonać przeglądu, bo czasem jakiś słoik otworzy się. To trzydniowe gotowanie słoików ma na celu zabicie wszelkich drobnoustrojów i zarodników pleśni. Gotowanie, trzymanie w cieple w celu namnażania drobnoustrojów i pleśni, ponowne zabicie prze gotowanie, znów trzymanie w cieple dla namnażania i jeszcze raz gotowanie w celu zabicia ewentualnych resztek tego , co szkodzi przetworom. Nie osiągnie się tego efektu poprzez 3 krotne gotowanie i studzenie w ciągu 24-36 godzin.Przy owocach zapewne tak.Myślę, że autorka lub autor przepisu już to sprawdzili. Natomiast w tym sposobie konserwacji mięsa decydujące znaczenie mają te dobowe przerwy w celu namnażania zarodników pleśni a potem zabicie ich przez gotowanie. Tak przygotowane słoiki są po prostu już sterylne i dlatego można przetwory długo przechowywać.
Składniki