Fasolka szparagowa na zimę – bez octu

Fasolka szparagowa na zimę – bez octu
> > 6 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
Tegoroczny urodzaj warzyw zmusił mnie do poszukiwania nowych rozwiązań i tak w słojach znalazła się fasolka szparagowa na zimę. Nie kiszona, nie marynowana, bo bez octu, a nawet nie w sosie pomidorowym – choć kilkanaście słoików fasolki w pomidorach trafiło do spiżarni – podobnie jak każdego roku. Tak się bowiem złożyło, że owoców tego lata prawie nie ma w ogrodzie, za to pięknie obrodziły ogórki, cukinia i fasolka szparagowa.

Składniki

 • młoda fasolka szparagowa
 • lekko osolona woda do podgotowania fasolki
 • 1 litr wody na zalewę
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 1/4 łyżeczki kwasku cytrynowego

Przygotowanie

 1. Fasolkę umyj i obetnij końce.

 2. W dużym garnku zagotuj lekko osoloną wodę. Do wrzątku wrzuć fasolkę i ugotuj ją na pół-twardo, około 5-7 minut. Odcedź.

 3. W międzyczasie w innym garnku przygotuj zalewę – zagotuj wodę z solą i kwaskiem cytrynowym. Oczywiście ilość zalewy musisz dopasować do użytej ilości fasolki. Tu podaję tylko proporcję soli i kwasku do wody.

 4. Fasolkę układaj w słoikach niezbyt ciasno. Możesz układać “na stojąco”, umieszczając strąki w słoiku pionowo, możesz wrzucić dowolnie i luźno, “jak leci”. Możesz także pokroić strąki na krótsze kawałki – jak wolisz.

 5. Fasolę w słoikach zalej gorącą zalewą, zakręć dokładnie i pasteryzuj przez około 40 minut w kąpieli wodnej (to czas pasteryzacji odpowiedni dla słoików o pojemności około 0,9 litra, jak moje).

 6. Dzięki obecności kwasku cytrynowego w zalewie – nie trzeba powtarzać pasteryzacji następnego dnia. Zimą wystarczy otworzyć słoik i zjadać fasolkę niemal tak smaczną, jak w środku lata. Smacznego!

Komentarze do przepisu (7)

GREGORHSPEED 06 września 2017
Polecam <3
fafiatko 22 stycznia 2018
czy przy tak delikatnej zalewie jeszcze sie ta fasolka nie pospula? dwa lata temu zrobilam za slaba zalewe i... Czytaj całość »
czy przy tak delikatnej zalewie jeszcze sie ta fasolka nie pospula? dwa lata temu zrobilam za slaba zalewe i musialam wyrzucic a w zeszlym za mocna i fasolka nie nadaje sie do jedzeniaosobno, najwyzej jako dodatek do salatek
hajduczek-naturalnie 03 lutego 2018
Otworzyłam kolejny słoik na wczorajszy obiad i fasolka nadal bardzo smaczna, wręcz doskonała. Widocznie udało... Czytaj całość »
Otworzyłam kolejny słoik na wczorajszy obiad i fasolka nadal bardzo smaczna, wręcz doskonała. Widocznie udało mi się zachować idealny balans przypraw :)
zobacz wszystkie komentarze*

*Przejdziesz do wersji klasycznej

Składniki
 • młoda fasolka szparagowa
 • lekko osolona woda do podgotowania fasolki
 • 1 litr wody na zalewę
 • 1/2 łyżeczki soli
 • 1/4 łyżeczki kwasku cytrynowego
Składniki