mania rollowania: makowiec po- świąteczny

mania rollowania: makowiec po- świąteczny
> 1-2 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
co zrobić z makiem, który został po pieczeniu świątecznego makowca? - bułeczki na drugie śniadanie, przekąskę :) przepis na 16 bułeczek wielkości rynkowej :)

Składniki

Przygotowanie

 1. Do miski wsypuję w kolejności:
  - cukier
  - drożdże i mieszam
  - mąkę i mieszam
  - masło i mieszam
  - jajko i zagniatam :)
  Jeśli ciasto wciąż się kruszy, dodaję po łyżce letniej wody lub letniego mleka. Gdy jest już na tyle miękkie i sprężyste, że lekko odchodzi od dłoni i od ścianek miski, robię kulę i zostawiam na godzinkę przykryte czystą bawełnianą ściereczką.

 2. Dwa ruchy dłonią zagniatając ciasto wystarczą, by było gotowe do wałkowania. Także rach ciach i buch ciasto na stolnicę, lekko oprószam mąką, aby nie kleiło się do wałka i rozwałkowuję na prostokąt..
  Rozprowadzam łyżką mak, zostawiając 2 cm nieposypanego ciasta od dłuższego boku na sklejenie. Zwijam luźno rulon jak na roladę - dłuższym bokiem - tak by powstał wałek.
  Znowu przykrywam ściereczką i zostawiam na jakieś 20 minut, ciasto jeszcze lekko podrośnie - tyle, ze luźne zwinięcie nie będzie widoczne, przestrzeń się wypełni.

 3. Wałek ciasta kroję ostrym nożem na ok. 1,5-2 cm plastry i każdy plaster płasko jak kanapkę układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto urośnie, więc zostawiam przestrzeń.
  Piekę w 170 stopniach ok. 40 minut. Po wyłączeniu piekarnika, nie wyjmuje bułek od razu, lekko uchylam drzwiczki i po 15 minutach wyjmuje na kratkę do wystudzenia.

  Mysłałam, że wystarczy na tydzień ....nic z tego, za dobre były :)

Komentarze do przepisu (3)

Nevermore 09 stycznia 2018
Te bułeczki, to też zapewne są robione tak przy okazji obiadu ;) Obiad się robi, a my tu tak znienacka takie... Czytaj całość »
Te bułeczki, to też zapewne są robione tak przy okazji obiadu ;) Obiad się robi, a my tu tak znienacka takie ciacha xD

Smaczne te makóweczki :)
DomowaPiwniczka 12 stycznia 2018
hahaha, skąd wiesz? :)
Nevermore 12 stycznia 2018
Lwy wszystko wiedzą, a tylko tak czasem udają, że nic ;)
Składniki
Składniki